… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izrael rozšířil ochranu žen, podstupujících umělé oplodnění 4.36/5 (87.27%) 11 ohodnocení

izraelské děti

izraelské děti (ilustrační foto)

Kneset včera v plénu ve druhém a třetím čtení schválil Ženský pracovní zákon, který rozšiřuje ochranu žen, které procházejí umělým oplodněním, před propuštěním ze zaměstnání. Zákon předložila poslankyně Orit Struk ze strany Bajit Jehudi (Židovský domov) spolu s několika dalšími kolegy.

Dosavadní právní úprava chránila ženy před propuštění ze zaměstnání kvůli nepřítomnosti na pracovišti, pokud podstupovaly léčbu spojenou s umělým oplodněním maximálně v případě dvou porodů za život. Novela rozšiřuje ochranu na dva porody v pracovním poměru u jednoho zaměstnavatele.

„Návrh pomáhá ženám, které trpí neplodností. Je pro ně obtížné mít děti a podstupují velmi závažnou léčbu. Nelze je zbavit od smutku a bolesti, které tento proces provázejí, ale je možní jim pomoci,“ uvedla Orit Struk.

Rozšíření ochrany žen, podstupujících umělé oplodnění, navazuje na lednové rozhodnutí izraelského ministerstva zdravotnictví o urychlení státem financovaného umělého oplodnění in vitro u žen ve věku 39 až 42 let.

Doporučeno současně bylo omezení státní finanční podpory pro umělé oplodnění in vitro u žen starších 42 let, u nichž by se mělo spíše podporovat oplodnění formou dárcovství vajíček, které má vyšší naději na úspěch. Podle nových pravidel pokud žena starší 42 let podstoupí čtyřikrát neúspěšně oplodnění in vitro anebo osmkrát léčbu bez klinického otěhotnění, může lékařský tým rozhodnout, že už nebude státem financován žádný další takový pokus.

Maximální věk státem financovaného umělého oplodnění in vitro je v Izraeli 45 let věku ženy.

Ministerstvo zahraničí Izraele také počátkem letošního roku varovalo Izraelce, aby se nesnažili získat „náhradní“ matky v Thajsku, protože takto narozené děti jsou podle thajských zákonů Thajci a Izrael jim nemůže dát občanství a povolit bezproblémový příjezd do Izraele.

Ministerské varování je reakcí na stav, kdy desítky izraelských homosexuálních párů si v Thajsku takto dítě opatřily. Izraelské ministerstvo vnitra sdělilo, že thajská strana jej informovala, že takto narozené děti „náhradních“ thajských matek mají thajské občanství a jejich „náhradní“ matky k nim mají veškerá rodičovská práva. Izraelci, kteří jsou otci dětí, jejichž matkami jsou Thajky mohou děti do Izraele přivést, ale musejí při tom předložit souhlas matky s trvalým přestěhováním dítěte z Thajska do Izraele.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2014
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
Archiv