… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Tisíce Izraelců demonstrovaly proti cizímu nátlaku a pro výstavbu v Judeji a Samaří, včetně oblasti E1 4.41/5 (88.15%) 27 ohodnocení

E1

oblast E1 mezi Jeruzalémem a Maale Adumim

Tisíce Izraelců, odhadem nejméně 5 tisíc, se včera večer zúčastnily protestního pochodu v oblasti E1 mezi hlavním městem Jeruzalémem se zastavěnou částí města Ma’ale Adumim, aby daly najevo nesouhlas se současnými jednáními mezi Izraelem a Palestinskou správou.

Protestu se zúčastnili a k demonstrantům promluvili vysocí představitelé izraelské politické pravice, mezi nimi ministr dopravy a silniční bezpečnosti Jisrael Kac (Yisrael Katz) ze strany Likud , ministr bydlení a výstavby Uri Ariel ze strany Bajit Jehudi (Židovský domov), ministr zemědělství Jair Šamir (Yair Shamir) ze strany Jisrael Bejtenu (Izrael náš domov), předseda poslanců vládní koalice Jariv Levin (Yariv Levin) a poslanci Likudu Ze’ev Elkin a Dany Danon.

Na demonstraci byl rozdáván leták, žádající izraelskou vládu, aby „odolala tlaku zahraničních subjektů“, což je zjevná narážka na snahy ministra zahraničí USA Johna Kerryho vnutit Izraeli a arabské autonomii svoji představu dohody o urovnání vztahů.

Leták současně vyzýval k potvrzení izraelské svrchovanosti nad Judskem a Samařskem prosazováním rozsáhlé výstavby bydlení pro židovské obyvatele v srdci biblické Země Izrael.

„Jako mocný národ, držící se základních zásad a práv budovat a osidlovat svoji domovskou zemi, se nepodvolíme žádným diktátům – ani ze strany USA ani ze strany Evropské unie,“ bylo uvedeno na plakátu, který byl šířen ještě před započetím protestního pochodu.

Ministr Ariel slíbil, že Izrael bude pokračovat v realizaci plánu na výstavbu v oblasti E1 a žádná mírová dohoda mu nezabrání tento plán prosazovat. „Neexistuje žádná autorita, která by opravňovala židovský lid vzdát se jakékoliv části Země Izrael. Žádné zřeknutí se pro nás není závazné nebo platné. Mezi Jordánem a mořem bude jen jedna země, Stát Izrael,“ prohlásil Uri Ariel.

Ministr zemědělství Šamir prohlásil, že není jiné místo, kde byl raději, než je právě tato demonstrace. „Jsme zde proto, abychom vám řekli, že jsme s vámi. Vstoupil jsem do politiky, abych byl zde. Chtěl jsem sedět u vládního stolu, abych mohl ve správný čas zvednout ruku a říci správné věci. Neztratili jsme víru ve spravedlivost naší cesty. Dává nás sílu naplnit vizi, stanovenou před řadou let,“ řekl.

E1 (detail mapy)

E1 (detail mapy)

Ministr dopravy Kac řekl, že přišel na demonstraci, aby posílil osidlovací hnutí a přidal svůj hlas k výzvě za budování v oblasti E1. „Kdokoliv je proti stavění v E1, je proti zahrnutí celého bloku Ma’ale Adumim (do definitivních hranic Izraele) a neměl by v tomto směru sám sebe klamat. Hrozí nám bojkotem, ale to já odmítám. Mluvili jsme o právech, které máme od našich předků, pak o bezpečnosti a poté o demografickém problému. Nyní oni hovoří o bojkotech. … Bojkotu se nebojíme. Budeme budovat osídlení a celý Izrael,“ prohlásil Kac s tím, že Palestinský stát, tak jak se o něm mluví, představuje strategickou a existenční hrozbu pro Izrael. Ministr varoval, že vznik arabského státu Palestina je jen prvním krokem k ovládnutí celého Izraele od řeky Jordán až k moři.

Předseda poslanců vládní koalice Jariv Levin z Likudu uvedl, že se tento týden sešel s velvyslancem USA v Izraeli Danem Shapirem, který je skutečným přítelem Izraele a jemuž sdělil, že neexistuje žádný mandát, žádná vláda a žádná většina občanů, která by se mohla vzdát práv židovského národa na Zemi Izrael. „Řekl jsme mu, že Země Izrael není hrací kartou, které by bylo možné se vzdát a zase ji získat. Není to něco, čeho se vzdáte kvůli míru,“ prohlásil s tím, že Země Izrael není jen místem, kde žijí lidé, ale také zemí, k níž má židovský lid historická, náboženská a právní práva.

„Jsme zde, abychom celém světu sdělili, že toto je naše země a že máme právo ji budovat,“ řekl poslanec Elkin, který je také náměstkem ministra zahraničí.

„Nebyli jsme zvoleni, abychom byli smluvními dodavateli Cipi Livni nebo Zahavy Gal-On,“ prohlásil poslanec a náměstek ministra obrany Danon v narážce na ministryni spravedlnosti Livni, která stojí v čele izraelského vyjednávacího týmu při jednáních s arabskou autonomií a je ochotná ke značným ústupkům vůči Arabům, a na krajně levicovou poslankyni Gal-On.

Starosta města Ma’ale Adumim Beny Kašriel (Benny Kashriel) vyzval premiéra Netanjahua, aby byl silný při setkání v Bílém domě s prezidentem USA Obamou za dva týdny. Starosta také připomněl shromážděným, že Netanjahu před nástupem do úřadu v roce 2009 slíbil, že bude stavět právě v oblasti E1 kvůli jejímu strategickému významu pro Jeruzalém a kvůli spojení s nedalekým údolím Jordánu. „Neustaneme, dokud se zde nebude stavět. Nevzdáme se Jordánského údolí ani žádného osídlení. Budeme bojovat den za dnem, hodinu za hodinou, dokud nebude naplněna spravedlnost,“ řekl starosta Kašriel.

Někteří demonstranti také drželi fotografie ministra zahraničí USA Johna Kerryho s nápisem „persona non grata“ nebo s nápisem „nutí Izrael propustit palestinské teroristy a dělat sebevražedné ústupky.“

E1 (detail)

oblast E1 mezi Jeruzalémem a Maale Adumim (detail)

Tzv. oblast E1 je nezastavěnou oblastí, která formálně patří k městu Ma’ale Adumim, ale nachází se mimo jeho zastavěnou část a bezprostředně přiléhá k východní hranici izraelského hlavního města Jeruzaléma. Je určena k zástavbě zejména bytovými domy. Proti tomu protestuje arabská autonomní Palestinská správa, která si tuto oblast, stejně jako významnou část Jeruzaléma nárokuje jako součást zamýšleného státu Palestina.

V listopadu 2013 předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu nařídil zmrazení plánu ministerstva bydlení a výstavby na postavení 20 tisíc bytových jednotek, z nichž 1.200 mělo vyrůst právě v oblasti E1. Premiér prohlásil, že se jedná o „bezvýznamný krok“, který jen vytvoří zbytečné napětí s Palestinskou správou a mezinárodním společenstvím a ve svém výsledku oslabí židovské obce v Judeji a Samaří.

Co je oblast E1?

Jedna reakce na Tisíce Izraelců demonstrovaly proti cizímu nátlaku a pro výstavbu v Judeji a Samaří, včetně oblasti E1

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2014
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
Archiv