… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Náboženští sionisté proti demonstraci charedim 5.00/5 (100.00%) 13 ohodnocení

protest charedimPřední představitel náboženského sionismu rabi Chajm Drukman (Haim Druckman) vyzval dnes večer izraelskou náboženskou sionistickou komunitu, aby se neúčastnila zítřejšího „pochodu milionu mužů“ proti odvodní povinnosti pro charedim-zbožné muže.

„Zcela to odmítám. Pokud se tato demonstrace má konat, aby řekla, že Izrael bojuje proti vládě Nebeského království, pak jsem tím velmi šokován a pobouřen,“ prohlásil Drukman.

„Není prostor říci, že je povoleno se něčeho takového účastnit,“ pokračoval rabín. „Ti, kdo vyzývají k demonstraci, užívají šokující jazyk: kde to žijeme? Žijeme v nějakém temném režimu, který proti nám vede náboženskou válku? Díky B*hu žijeme v Izraeli – a to i když i já jsem stát (v minulosti) kritizoval.“

Představitelé charedi-zbožné komunity svolali na zítřek obří demonstraci „milionu mužů“, kterou chtějí protestovat proti zavedení povinné vojenské anebo náhradní civilní služby pro charedi muže, kteří byli dosud pokud celodenně studovali v ješivách (židovských náboženských školách) povinné služby zproštěni.

Charedim při své kritice neútočí jen proti sekulárnímu establishmentu, včetně strany Ješ Atid (Budoucnost existuje), jejíž předseda Jair Lapid (Yair Lapid) povinnou službu nejvíce prosazuje, ale také proti náboženským sionistům, které viní z podílu na poškozování charedim. Předsedu národně sionistické strany Bajit Jehudi (Židovský domov) Naftaliho Beneta (Naftali Bennett) například vyobrazili jako nacistu pálícího svitky Tóry.

Charedim jsou obecně známí značným přeháněním svého domnělého i skutečného utrpení. Současný boj proti všeobecné odvodní povinnosti například přirovnávají také k boji proti Hamanovi z purimového příběhu nebo odboji proti nacistickému Německu, což vyvolává hněv těch, kdo na rozdíl od nich nacistický útlak zažili.

Za této situace vyvolalo údiv, že svoji účast na zítřejší demonstraci oznámili tři přední národně sionističtí rabíni – rabi Šmuel Elijahu (Shmuel Eliyahu), Šlomo Aviner (Shlomo Aviner) a Jákov Šapira (Yakov Shapiro). Noviny Maariv informují o dopise Mošeho a Rivy Muskalových, jejichž syn padl v Druhé libanonské válce, v němž rabínům vyčetli, že jejich účast na protestu je urážkou smrti jejich syna. V dopise dále uvedli, že ti, kdo se vyhýbají službě kvůli údajnému intenzivnímu studiu Tóry, se vyhýbají službě své vlasti a svému lidu a je načase s tím něco dělat.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2014
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv