… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Situace v Sýrii je stále tristní 5.00/5 (100.00%) 6 ohodnocení

válka v SýriiSýrie/Libanon. V sídle libanonského řecko-melchitského patriarchátu v Rabwehu se ve středu 12. března sešli syrští katoličtí biskupové. Jak pro agenturu Fides vysvětlil chaldejský biskup Aleppa Antoine Audo, byli pozváni biskupové všech katolických obřadů přítomných v Sýrii. Nebylo však jisté, zda se celkem dvaceti pozvaným biskupům podaří dorazit, uváděl před jednáním syrský jezuita a zároveň předseda místní Charity. Právě charitní pomoci se biskupové na svém zasedání chtějí věnovat. Sýrie vstupuje do čtvrtého roku války, od prvních protiassadovských manifestací 15. března 2011. Humanitární pomoc potřebuje téměř deset milionů (9,6) syrských uprchlíků, z toho čtyři miliony dětí. Mnohé z nich žijí v uprchlických táborech v sousedním Jordánsku.

Jeden z nich navštívil aktivista nevládní organizace Save the Children, Michele Prosperi:

„Více než polovina obyvatel tábora jsou děti – je jich 50 tisíc. A více než polovina těchto dětí je mladší pěti let. Mnohé přišly do tábora úplně malé a nepoznaly nic než bílé stany a kameny v poušti. Jiné barvy neznají. Lidé v táboře jsou šokovaní – Sýrie byla zemí s výbornými životními podmínkami, zcela výkonným zdravotním systémem, dokonce vyvážela léky a očkovací vakcíny. Tito lidé najednou přišli o všechno a hlavně ztratili svou důstojnost. Jejich myšlenky se stále upírají k drahým, kteří zůstali ve vlasti. Jedna stará žena vzpomínala na čtyři dcery, které zůstaly v Sýrii. Jedna z jejích vnuček se ve 14 letech provdala, měsíc na to ji zasáhla střelba. Tato babička nebyla ani na svatbě, ani na pohřbu své vnučky. Obyvatelé tábora zpočátku doufali v rychlé vyřešení konfliktu, nyní se jen obávají, kolik času uplyne do jejich návratu domů. Zejména mladé lidi nicméně neopustila touha vybudovat novou Sýrii. Všichni lidé v táboře žádají o přístup humanitární pomoci. Už se neobracejí na vlády, ale na mezinárodní společenství ve smyslu jednotlivých lidí. Vyzývají k mobilizaci, ke změně. Skutečnost, že je nyní válka v Sýrii, ještě neznamená, že nemůže vypuknout kdekoliv jinde.“

Popisuje situaci syrských uprchlíků italský aktivista, který se právě vrátil z jordánského uprchlického tábora.

Nuncius v Sýrii o situaci v zemi

Damašek. Před třemi lety začaly protivládní demonstrace v Sýrii. Následná válka pak ke dnešku čítá 146 tisíc obětí a 9 milionů uprchlíků, z toho více než dva a půl milionu v exilu. Kromě lidských životů však konflikt zničil také vzorový náboženský a etnický pluralismus, kterým se Sýrie vyznačovala. Z Damašku telefonuje apoštolský nuncius, arcibiskup Mario Zenari:

”Rád bych doufal, že není vše ztraceno. Zejména soužití křesťanů s muslimy tu bylo skutečně příkladné a extremismus posledních dvou let je velmi narušil. Křesťané válkou trpěli a trpí stejně jako všichni syrští občané. Jejich biskupové je na svém posledním setkání povzbudili k důvěře, modlitbě a solidaritě. Vyzývají je, aby v rámci možností zůstali zde, ve vlasti. Mluvil jsem také s muslimskými náboženskými představiteli, které mrzí, že křesťanská společenství byla vystavena mnoha útokům. A rozhodně tyto útoky odsuzují jako dílo extremistů. Muslimové si přejí, aby křesťané v této zemi zůstali.”

Zdůrazňuje pro Vatikánský rozhlas apoštolský nuncius v Damašku.

(jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Situace v Sýrii je stále tristní a Nuncius v Sýrii o situaci v zemi.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2014
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv