… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Právní lahůdka: Na českém Ústavním soudě vystoupí Aharon Barak, bývalý předseda izraelského Nejvyššího soudu 5.00/5 (100.00%) 16 ohodnocení

Aharon Barak

Aharon Barak

Český Ústavní soud dnes od 10:45 do 13:00 hodin pořádá společně s velvyslanectvím Státu Izrael kolokvium na téma Lidská práva a důstojnost. Hlavním řečníkem bude profesor Aharon Barak (אהרן ברק), bývalý předsedy izraelského Nejvyššího soudu (בית המשפט העליון). Milovaná i nenáviděná, rozhodně však nepřehlédnutelná osobnost izraelského práva.

Aharon Barak se narodil jako Aharon Brick 16. září 1936 v Kaunasu (Kovnu), tehdejším hlavním městě Litvy. Po nacistické okupaci, tehdy již Sověty okupované Litvy, strávila Barakova rodina tři roky v kovenském ghettu. Po skončení války se rodina před Maďarsko a Rakousko dostala do Itálie a žila dva roky v Římě. V roce 1947 obdržela povolení k odstěhování do Země Izrael a po krátkém pobytu v mošavu se usídlila v Jeruzalémě.

Aharon Barak studoval na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě právo, mezinárodní vztahy a ekonomii a v roce 1958 získal titul bakaláře práv. V letech 1958 až 1960 absolvoval povinnou vojenskou službu, kdy působil v úřadu finančního poradce náčelníka generálního štábu. Následně pokračoval studiem práv na Hebrejské univerzitě, kde v roce 1963 dokončil doktorskou dizertaci, a poté po působení na Nejvyšším státním zastupitelství se stal advokátem.

V letech 1966 a 1967 Barak studoval na Harvardově univerzitě. Od roku 1968 se stal profesorem Hebrejské univerzity v Jeruzalémě a v roce 1974 děkanem její právnické fakulty. V roce 1975 byl oceněn Izraelskou cenou za právní výzkum a v témže roce se stal členem Izraelské akademie věd.

V letech 1975 až 1978 Barak sloužil jako Nejvyšší státní zástupce Izraele, kdy se stal známým nesmlouvavým stíháním korupce. V roce 1978 jej premiér Menachem Begin ustanovil právním poradcem izraelské delegace při mírových jednáních s Egyptem.

Od roku 1978 se Aharon Barak stal soudcem Nejvyššího soudu, vůbec nejmladším v jeho dějinách. Od roku 1993 byl místopředsedou a v letech 1995 až 2006 předsedou soudu. Při své rozhodovací praxi se řídil zásadou soudního aktivismu, podle níž by soudy neměly jen aplikovat dané platné právo, ale samy jej vytvářet s odvoláním na „mezery v právním řádu.“ Sám formuloval nebo zásadně ovlivnil celou řadu rozhodnutí v oblasti boje proti terorismu, izraelského postavení v Judeji a Samaří a Jeruzalémě, nároků na odškodné a politických a majetkových práv arabských obyvatel Země Izrael i tzv. pozitivní diskriminace izraelských vojenských veteránů a menšin.

Za svůj přístup k právu, kdy bez skrupulí překračoval tradiční hranice dělby moci a soudními rozhodnutími zasahoval do pravomoci exekutivy i legislativy, byl trvale terčem kritiky uměřenějších právníků. Odmítáno řadou odborníků i laiků bylo i jeho promítání osobních politických názorů – často levicovějších, než u většiny obyvatel Izraele – do soudních rozhodnutí. Na druhou stranu i největší Barakovi kritici vždy uznávali rozsah jeho znalostí a rozhled.

Aharon Barak je nositelem desítek ocenění v oboru práva z celého světa.

Barak je ženatý s Eliševou Ososkin, bývalou místopředsedkyní Národního pracovního soudu. Mají spolu tři syny a dceru. Všechny děti jsou právníci.

V rámci kolokvia vystoupí také emeritní místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová, pro niž – jak uvádí tisková zpráva Ústavního soudu – „byla doktrína soudního aktivismu jednou z inspirací pro justiční praxi i publikační činnost, a kterou s Aharonem Barakem pojí osobní přátelství.“

2 reakce na Právní lahůdka: Na českém Ústavním soudě vystoupí Aharon Barak, bývalý předseda izraelského Nejvyššího soudu

 • talarich napsal:

  Uff, mám mít obavy? Když čtu, že je mírně levičácký? Takže bude mít postoj typu: ano, chceme dva státy a ta IDF je fakt hrozná a dělá hrozné věci… Neboli souhlasí s politikou „území za mír“?
  Sorry, neznám ho a nic o něm nevím. Jen se ptám, co od něj čekat.

  • Scooolie napsal:

   Obavy mít nemusíte. Aharon Barak je především člověk s obrovským rozhledem. Netuším, jak to autor mínil s tou „levicovostí“, nicméně co já vím, tak hodně kladl důraz na individuální lidská práva, ať už majetková nebo osobnostní. Při konfliktu bezpečnostních nároků a nároků individuálních nutil stát přesně bezpečnostní nároky zdůvodňovat.

   Například je autorem (či spoluautorem) současného právního přístupu k osidlování Judeje a Samaří, kdy tzv. „osadníci“ musejí prokazovat, že legálně nabyli půdu a žalobu proti nim může úspěšně podat i ten, kdo sám nedokáže prokázat, že je vlastníkem sporného pozemku. Je to jeden ze dvou možných přístupů, přístup přísnější k těm, kdo se chopí držby. Opačně se argumentovalo tím, že pokud někdo není schopen prokázat, že je vlastníkem (nebo že byl dosud oprávněným držitelem) pozemku, tak nemá nárok úspěšně žalovat kohokoliv, kdo pozemek užívá, prostě proto, že mu do toho, kdo pozemek užívá, nic není.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2014
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv