… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Průzkum: Většina „Palestinců“ si přeje zánik Izraele 4.64/5 (92.73%) 11 ohodnocení

hlavní palestinský národní cíl na příštích 5 let

hlavní palestinský národní cíl na příštích 5 let

Jasná většina palestinských Arabů v Judeji, Samaří a Gaze je v současnosti proti dvoustátnímu řešení, tedy proti tomu, aby vedle sebe existovaly Stát Izrael a arabský Stát Palestina. Vyplývá to ze včera zveřejněného průzkumu provedeného od 15. do 17. června pro Washington Institute for Near East Policy (WINEP).

Trvale uznat právo Izraele na existenci odmítlo 60 % dotázaných (55 % v Judeji a Samaří a 68 % v Gaze), kteří namísto toho doporučili svým vůdcům, aby se v horizontu příštích pěti let zaměřili na „uplatňování nároku na celou historickou Palestinu od řeky (Jordán) k (Středozemnímu) moři.

Jen méně než 30 % respondentů (30,6 v Judeji a Samaří a 21,8 % v Gaze) je pro „ukončení okupace (tedy ukončení izraelské přítomnosti) Západního břehu (Judeje a Samaří) a Gazy k dosažení dvoustátního řešení.“ V průzkumu Hebrejské univerzity v Jeruzalémě z prosince 2013 dvoustátní řešení podpořilo 53 % palestinských Arabů.

Dvě třetiny dotázaných podpořili pokračování „odporu.“ Stejně tak dvě třetiny respondentů považují dvoustátní řešení jen za „součást postupného programu osvobození celé historické Palestiny.“

Washingtonský institut hodnotí výsledek průzkumu jako náhlé přitvrzení v rámci palestinskoarabské komunity s jistými prvky pragmatismu – 80 % Palestinců by „určitě“ nebo „pravděpodobně“ byli pro větší pracovní zapojení v Izraeli a 70 % obyvatel Gazy silně podporuje zachování příměří s Izraelem, přestože v obecné rovině jsou pro pokračování „odporu.“

Jasná většina palestinských Arabů – 62 % v Judeji a Samaří a 73 % v Gaze – podle průzkumu podporuje nenásilný „lidový odpor proti okupaci“ a považuje jej za užitečnou taktiku.

Výzkumníci na základě průzkumu dovozují, že „politika USA by měla vážně zvážit vzdání se veškeré naděje na dosažení trvalé izraelsko-palestinské mírové smlouvy v současnosti“ a namísto toho by se měla zaměřit na „bezprostřední kroky ke snížení napětí“ a zlepšení podmínek.

Přímá jednání mezi delegacemi Izraele a Palestinské správy skončila po devíti měsících v dubnu 2014. Zprostředkovávaly je USA, přičemž zvláštním vyslancem byl Martin Indyk, který je spoluzakladatelem Washingtonského institutu.

Průzkum se zaměřil také na zjištění obliby osobností palestinskoarabské politické scény. Na dotaz, kdo by měl vést autonomní Palestinskou správu v nadcházejících dvou letech, dalo celých 65 % přednost představitelům Fatáhu – 30 % pro Mahmúda Abbáse (Mahmoud Abbbas), 12 % pro Marvána Barghútího (Marwan Barghouti), 10 % pro Mohameda Dahlana a 13 % pro další – proti představitelům Hamasu, které v Judeji a Samaří podpořilo jen 9 % a v Gaze, kde Hamas vládne, slabých 15 %.

Průzkum podle Washingtonského institutu uskutečnil „přední palestinský výzkumník“ formou rozhovorů mezi 1.200 dospělými „Palestinci“. Chybovost je udávána tříprocentní.

New Palestinian Poll Shows Hardline Views, But Some Pragmatism Too  – kompletní průzkum na webu Washington Institute for Near East Policy (anglicky)

2 reakce na Průzkum: Většina „Palestinců“ si přeje zánik Izraele

 • talarich napsal:

  Nevěřím průzkumům, které si sám nezfalšuju.
  Průzkum dělal výnamný palestinec…
  Důležité je, jak byla položena otázka.
  Chtěli byste žít ve skvělé, prosperující muslimské zemi sahající od Eufratu až k moři bez těch ošklivých a nebezpečných vojáků, kteří vás tak často otravují v noci doma?

  Jó, průzkumy se musí umět dělat 🙂
  To zas bude všude přemoudřelých článků. Ach jo.

  • Scooolie napsal:

   Máte samozřejmě pravdu, že formulace otázky zcela zásadně ovlivňuje odpověď. Tisková zpráva WINEP, na níž je odkaz v závěru článku, pohříchu také neobsahuje přesné znění všech otázek. Nehledě na to, že opravdu jen můžeme věřit WINEP, že průzkum by reprezentativní – neb pokud byl dělán formou rozhovorů tváří v tvář, tak je jasné, že si leckdo dával dobrý pozor, aby jeho odpověď nevybočovala z toho, co vnímá jako společenský konsensus. Jakékoliv průzkumy je nutné brát s jistou rezervou.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2014
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv