… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Americké a evropské letecké společnosti ruší lety do Izraele 5.00/5 (100.00%) 10 ohodnocení

letoun El Al

letoun El Al

letoun přistávající na Ben Gurionově mezinárodním letišti (ilustrační foto)

letoun přistávající na Ben Gurionově mezinárodním letišti (ilustrační foto)

V reakci na raketové útoky palestinskoarabských teroristů na území Izraele rozhodl Federální letecký úřad (Federal Aviation Administration, FAA) USA dnes večer (ve 12 hodin EST) o zákazu příletů a odletů amerických leteckých společností na Ben Gurinovo mezinárodní letiště u Tel Avivu. Stejně tak dnes přerušily lety do Izraele kanadské, turecké a některé evropské letecké společnosti.

Bezprostředním důvodem k omezení letů byl dnešní ranní raketový zásah domu v obci Jehud (Yehud), nacházející se něco přes kilometr severně od letiště.

Americký zákaz letů do a z Izraele byl zatím vydán s platností na 24 hodin.

Během dneška oznámily přerušení letů do Izraele také Turkish Airlines, které jsou po izraelském národním leteckém přepravci El Al největším mezinárodním civilním leteckým dopravcem, směřujícím na Ben Gurionovo letiště.

Dalšími leteckými společnostmi, které oznámily dočasné přerušení letů s různou dobou výluky, jsou Air Canada, Air Franc, německá Lufthansa, nizozemské KLM, britské easyJet a další. Do Izraele zatím normálně létají například British Airways nebo Alitalia.

Očekává se, že Evropská agentura pro leteckou bezpečnost (European Aviation Safety Agency, EASA) v nejbližších hodinách „důrazně doporučí“ všem evropským leteckým společnostem, aby se „až do odvolání“ zdržely letů na Ben Gurionovo mezinárodní letiště.

Izraelské aerolinie El Al budou podle prohlášení i nadále poskytovat přepravu podle normálního letového řádu a pokusí se nahradit i část výpadku. „El Al udělají vše, aby pomohli cestujícím jiných společností, ale přednost budou mít zákazníci, mající naše letenky,“ uvedl zástupce ředitele mezinárodních vztahů El Al Stanley Morais.

Obavy mezinárodních leteckých přepravců z útoku teroristů jsou ovlivněny tragédií, k níž došlo minulý týden nad východní Ukrajinou, kde byl raketou sestřelen malajsijský civilní dopravní letoun a zahynulo skoro 300 lidí. Raketu pravděpodobně odpálili separatisté, kteří se za podpory Ruska – které již okupuje ukrajinský Krym – snaží rozvrátit Ukrajinu.

Izraelské obranné síly dnes pokračovaly v protiteroristické Operaci Ochranné ostří, při níž v Gaze ničí raketové odpalovací rampy, sklady raket a dalších zbraní a tunely k pronikání teroristů z Gazy do Izraele a zbraní z Egypta do Gazy. Podle arabských zdrojů zemřelo od zahájení operace v Gaze přes 600 lidí, zčásti teroristů, zčásti civilistů, v jejichž bezprostřední blízkosti se teroristé ukrývali. Padlo 28 příslušníků Izraelských obranných sil.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2014
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv