… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Hamas zasáhl elektrické vedení do Gazy, Izrael ho zatím opravovat nebude 4.79/5 (95.71%) 28 ohodnocení

Izraelská elektrická společnost

Izraelská elektrická společnost

Okolo 70 tisíc palestinských Arabů z Chán Júnis a Dejr al-Balah se včera večer ocitlo bez elektřiny poté, kdy raketa teroristů Hamasu zasáhla vedení, které z izraelského území přivádí elektřinu do Pásma Gazy.

Není jasné, kdy se zaměstnanci Izraelské elektrické společnosti pustí do opravy, ale spěchat jistě nebudou poté, kdy je premiér Benjamin Netanjahu vyzval, aby neriskovali své životy.

Zatímco Operace Ochranné ostří pokračovala včera sedmým dnem, množily se návrhy, aby Izrael vůči Gaze přitvrdil, zejména přerušil dodávku vody a energií na území ovládané nepřáteli Hnutí islámského odporu (Hamas). Izraelský premiér zatím tyto návrhy odmítal, byť Izrael je zřejmě jediným státem světa, který zásobuje během války území nepřítele. Hamas nicméně včera zčásti dilema vyřešil sám, když jedna z jeho raket zasáhla vedení vysokého napětí, vedoucí z Izraele do severní části Pásma Gazy.

Důvodem k odstřihnutí Palestinské správy od izraelské elektřiny by ovšem neměl být jen terorismus v Gaze, ale také dluhy arabské autonomie. Celá Palestinská správa nyní Izraelské elektrické společnosti dluží okolo 1,5 miliardy šekelů (7,5 miliard korun), z čehož podle odhadu ekonomického portálu Globes na Gazu připadá 220 milionů šekelů (1,1 miliardy korun).

Izraelská elektrická společnost už v červnu 2014 podala k Nejvyššímu soudu žalobu, žádající, aby jí bylo povoleno přerušit dodávku Palestinské správě, dokud dluh nebude zaplacen, anebo dovolit, aby dluh byl zaplacen z peněz, které Izrael vybírá pro arabskou autonomii za cla a daně. Energetická společnost sama dodávky přerušit nemůže – tak jak by to udělala u kteréhokoliv izraelského dlužníka – protože dostala od vlády příkaz v nich pokračovat.

Kromě dodávek z Izraele 12 vysokonapěťovými kabely o celkové kapacitě až 120 MW je Gaza zásobována také z místního generátoru o výkonu 140 MW, který provozuje Hamasem ovládaná Palestinská elektrická společnost a technicky jeho provoz zajišťují zaměstnanci německé společnosti Siemens.

Jedna reakce na Hamas zasáhl elektrické vedení do Gazy, Izrael ho zatím opravovat nebude

  • talarich napsal:

    Musím ale podotknout, že oproti konfliktům v roce 2009 a 2012 podle mě Hamás na mediální scéně těžce prohrává.
    Moc tomu asi ani nepomáhá jeho tiskový mluvčí, který se otevřeně přiznává k válečným zločinům (střelba cíleně na civilisty, lidské štíty).
    Takže jim zůstal de facto poslední argument: protože jim Izrael ukradl zemi a ničí je v naprostém útlaku (ba až přímo za hranicí humanitární krize), tak mají jedinou šanci a to sice gerrilový boj hraničící s terorismem.
    Ale s takovými argumenty by už nemělo být těžké se trochu popasovat, ne? 😛

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2014
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv