… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelské letectvo udeřilo na teroristická místa v Gaze, vláda zatím nerozhodla o reakci na vraždy studentů 4.78/5 (95.65%) 23 ohodnocení

Izraelské letectvo

Izraelské letectvo

Izraelské letectvo provedlo v noci na dnešek údery na celkem 34 teroristických míst v Gaze, patřících Hnutí islámského odporu (Hamas) a Islámskému džihádu. Armáda označila zásahy v Chán Júnis, Rafáhu a Beit Lachíja za „precizní“. Hlášeni jsou 4 zranění.

Izraelské obranné síly v prohlášení uvedly, že se jedná o reakci na 18 raket, které teroristé od nedělního večera z Gazy vystřelili na Izrael a které dopadly v oblasti Sdot Negev, aniž by způsobily zranění či majetkové škody.

K raketovým útokům došlo krátce předtím, než izraelští vojáci objevili severně od Hebronu těla tří židovských středoškoláků , kteří byli uneseni 12. června při autostopu u obce Alon Švut v Huš Ecion a krátce poté zavražděni. Izrael v souvislosti s vraždou pátrá po dvou členech Hamasu.

O reakci Izraele na vraždy školáků jednala v noci na dnešek izraelská vláda. Po debatě nebylo nakonec přijato žádné rozhodnutí s tím, že jednání bude pokračovat dnes po pohřbu tří zavražděných.

Podle nepotvrzených zpráv někteří ministři žádali zásadní změnu přístupu k arabské Palestinské správě, ale nezískali většinovou podporu. V rámci bezpečnostního kabinetu se prý pro tvrdou reakci vyslovil jen ministr hospodářství Naftali Benet a ministr komunikací Gilad Erdan, zatímco ministr obrany Moše Jaalon, ministryně spravedlnosti Cipi Livni a ministr financí Jair Lapid byli proti. Také premiér Benjamin Netanjahu prý tvrdou reakci odmítl s tím, že by mohla vést k eskalaci, jejíž důsledky nelze dohlédnout.

Zvažována je celá řada reakcí, počínaje zesílení bezpečnostní kampaně proti Hamasu, schválení nové židovské výstavby v Judeji a Samaří či vznesení ultimativního požadavku na předsedu Palestinské správy Mahmúda Abbáse, aby zrušil společnou vládu, kterou jeho hnutí Fatáh nedávno po letech rozkolu vytvořilo s teroristy Hamasu.

Abbás, který jako jediný palestinskoarabský představitel výslovně únos školáků odsoudil a vyzval k jejich propuštění, se izraelské reakce značně obává a podle kuloárních zpráv intenzivně telefonicky lobuje u zahraničních vlád, aby tlačily Izrael ke zdrženlivosti.

3 reakce na Izraelské letectvo udeřilo na teroristická místa v Gaze, vláda zatím nerozhodla o reakci na vraždy studentů

 • Boanerges napsal:

  Áno Otče, Tebe je pomsta; Ty odplatíš. Áno, strašné je upadnúť do rúk živého Boha.

  Nemlč, ó, Bože, nerob sa, ako keby si nepočul a nebuď ticho, silný Bože!
  Lebo pozri, Tvoji nepriatelia sa búria, a tí, ktorí Ťa nenávidia, dvíhajú hlavu.
  Proti Tvojmu ľudu chystajú ľstivé plány, radia sa proti Tvojim chránencom. Hovoria: Poďte, vyhubme ich, aby neboli národom, aby sa nespomínalo viac meno Izraela.

  Silný Bože pomsty, Hospodine, silný Bože pomsty, zaskvej sa!
  Pozdvihni sa, sudca zeme! Daj pyšným odplatu!
  Hospodine, deptajú Tvoj ľud a trápiac ponižujú Tvoje dedičstvo. Vraždia deti a hovoria: Nevidí toho Hospodin, ani tomu nerozumie Boh Jákobov.

  Áno, Otče učiň podľa Svojho slova /Iz.60.18/:
  Nepočuje sa viacej v tvojej zemi o Hamase – násilí, spustošení a skrúšení v tvojich hraniciach.
  A nazveš svoje múry Spasením a svoje brány Chválou! Hallelujah, AMEN.

 • smal napsal:

  V závětří v Česku a bez relevantních informací mně nepřísluší hodnotit reakce izraelské vlády. Mohu pouze vyslovit názor. Bohužel byl dnes zvolen předsedou EP Martin Schulz, arogantní nepřítel Izraele a konfliktní levičák. V první řadě bych doporučoval vojensky zcela eliminovat Gazu, to sídlo nejhorších teroristů a následně návrat izraelských osadníků do tohoto prostoru. Potom se uvidí.Jistě by to potěšilo i současnou egyptskou vládu. V Evropské unii by chvíli prskalo pár zastydlých bolševiků, potom by byl zase klid. V EU nyní mají a budou i nadále mít plno jiných starostí, když jsou obyvatelstvem Evropy tak „oblíbeni“. Dívám se na celý problém pouze jako životem poučený pragmatik; případným kritikům mé Izraelofilie sděluji, že nejsem konvertita a bohužel ani nemám židovské kořeny.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2014
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv