… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Jak psát o Jeruzalému IV 3.00/5 (60.00%) 2 ohodnocení

???????????????????????????????A ještě dál na západ, už na samém okraji západního Jeruzaléma jsou pak ještě aspoň tři lokality, které stojí za zmínku. Nejprve o té, v níž jsem nebyl, protože ani nebyla k nalezení na mapě. Mám na mysli bývalou arabskou vesnici Deir Jásin, kterou za bojů v r. 1948 vyvraždili irgunovci a šternovci: terorističtí to odštěpenci Hagany. Podrobně to líčí Collins a Lapierre v knize Ó Jeruzaléme! Antisemiti tento zločin rádi připomínají, k čemuž jistě mají své důvody. Mlčet ale o něm nelze jen proto, že antisemité nejsme.

Dalším místem je nemocnice Hadasa, která trochu připomíná nemocnici v pražském Motole. Je to supermoderní, nepochybně velmi drahý establishment, jehož chloubou je moderní synagoga s Chagallovými vitráženi znázorňujícími 12 kmenů izraelských. Dostal jsem se tam až poslední pátek, tedy před šábesem, měli zavřeno. V recepci byli dva mladí lidé, ne kluk a holka, ne ty infantilní zjevy, na jaké je hojná země Česká, ale mladý muž a mladá žena (na Izraelkách jsem vesměs mohl oči nechat a pochopil jsem tam líp než kdy předtím kdysidávné beznadějné lásky křesťanských mužů ke „krásným Židovkám Dinám“, Rebekám, Ráchel, Sárám…). Když jsem jim vysvětlil, že jsem v Jeruzalémě poslední den a že jsem tak moc toužil Chagallovo arcidílo spatřit, řekla ona jemu: „Take him there!“ A tak jsem měl možnost zcela sám asi dvacet minut obdivovat slavná okna.

Třetí místo je vesnice Ein Karem, údajné rodiště Jana Křtitele: to už je tak trochu jako na Kosoři, až na to, že na Kosoři se holt Jan Křtitel nenarodil ani náhodou. Je to tedy i místo, kde Janovu matku Alžbětu dle Lukášova evangelia navštěvuje Panna Maria, tedy i místo, jak je ve své fantazii zobrazil genius Leonardův: jedna z mnoha biblických lokalit, tolikrát zobrazených evropskými mistry, zrovna jedna z těch, které lze v Izraeli reálně dohledat ještě dnes.

O své cestě do Bethanie už jsem se zmínil, zbývá už jen pár slov o cestě do Betléma. První dva dny jsem v Jeruzalémě přenocoval u známých v moderní rezidenční čtvrti Talpiot jižně od Starého města. Odtud jsem to měl do Betléma už jen asi jako v Praze od Železničního mostu do Bráníka. Tam to šlo krásně, přes checkpoint jsem prošel bez zdržování, cestou nazpět mě ale prošacovali. Betlém rozhodně stojí za návštěvu, nejen proto, že je to Betlém se svou skvostnou konstantinskou bazilikou a s přilehlým františkánským chrámem nad jeskyní, kde sv. Jeroným překládal v 5. stol. bibli do latiny. Za normálních okolností by Betlém byl jedním z jižních jeruzalémských předměstí, takhle je to svět „za zdí“. Křesťanských poutníků a turistů je tam mraky, občané Izraele mají v posledních letech do konkrétních zón Palestinské autonomie vstup zakázán, prostě tam nesmějí. Daleko zajímavější než v Betlémě to však pro mě bylo později v Ramallahu a zejména v Nábulusu, kde jsem byl možná jediný evropský turista. Pocity jsem tam měl trochu podobné těm jako v nějakém zapadlejším kraji indického Radžasthánu: pohledy místy nedůvěřivé, místy velmi přátelské; děti pokřikující „Hello, Mister!“ a dožadující se snímku s exotickým cizincem. Větší kontrast mezi Nábulusem a od něho vzdušnou čarou asi 50 km vzdáleným Tel Avivem si nedovedu představit.

Ale to už jsem z Jeruzaléma utekl pryč. A bylo by tam toho ještě mnoho, co jsem viděl, nepochybně mnohem více, co jsem navštívit nestačil: hotel King David, kde si opět člověk připomene drastické události z r. 1948, arménský chrám sv. Jakuba, kde jsem byl na bohoslužbě a slyšel tam nádherný a velmi zvláštní chrámový zpěv, Hakeldama, místo, kde se oběsil Jidáš, kde je dnes řecký klášter, žel zavřený, chrámy na Siónu, údolí kláštera sv. Kříže s gruzínským klášterem…

Snad, ne-li příští rok, tedy někdy později zase v Jeruzalémě…

11. 7. 2014

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2014
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv