… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
V Jeruzalémě zavražděn arabský mladík, spekulace o vraždě ze msty 5.00/5 (100.00%) 7 ohodnocení

Muhamad Husajn Abú Chdejr

Muhamad Husajn Abú Chdejr

Nepokoje Arabů a široké znepokojení veškeré izraelské veřejnosti vyvolala vražda 16letého arabského mladíka Muhamada Husajna Abú Chdejra (Muhammad Hussein Abu Khdeir), jehož ohořelé tělo bylo nalezeno ráno ve středu 2. července 2014 v lese v jeruzalémské čtvrti Givat Šaul (Givat Shaul). Vzhledem k tomu, že po nedávné vraždě 3 židovských středoškoláků arabskými zločinci se objevily ojedinělé výzvy k odvetě, existuje nyní podezření, že skutečně šlo o odvetnou vraždu.

Tělo chlapce bylo nalezeno poté, kdy police po něm začala pátrat v souvislosti s nahlášeným únosem ve čtvrti Bejt Chanína (Beit Hanina). Podle svědků byl mladík na ulici vtažen neznámými lidmi do černého vozidla Honda Civic a odvezen.

Možnost, že šlo k odvetnou vraždu vyšetřování dosud nepotvrdilo ani nevyvrátilo, policie prověřuje jak možnost vraždy z důvodu národnostní nenávisti, tak z důvodu klasicky kriminálního. Podle některých médií byla rodina Abú Chdejr policii dobře známá jako „problematická rodina s vnitřními spory, trvajícími řadu let“, takže rozhodně nelze vyloučit ani „běžný“ zločin. O motivu msty za zavraždění Gilada Šaara (Gilad Shaar), Naftaliho Frenkela a Ejala Jifracha (Eyal Yifrach) se nicméně široce diskutuje a Arabové v Izraeli a na území Palestinské správy ji považují bez dalšího za pravdivou.

Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu vydal předevčírem v poledne prohlášení, v němž smrt arabského mladíka označuje za „hanebnou vraždu.“ Současně uvedl, že vyzval ministra veřejné bezpečnosti Jicchak Aharonoviče (Yitzhak Aharonovitch), aby zajistil, že bezpečnostní síly co nejrychleji chlapcovu smrt vyšetří. Premiér současně vyzval „všechny strany, aby nebraly zákon do svých vlastních rukou“ a zdůraznil, že „Izrael je právní stát a každý se musí chovat v souladu s právem.“

Také starosta Jeruzalémě hned ve středu ráno odsoudil „příšernou a barbarskou vraždu.“ „Toto není náš způsob a mám plnou důvěru v to, že naše bezpečnostní síly přivedou pachatele ke spravedlnosti. Vyzývám všechny ke zdrženlivosti,“ uvedl Nir Barkat.

Důrazně se proti braní zákona do vlastních rukou vyslovil také aškenázský vrchní rabín Izraele David Lau a bývalý sefardský vrchní rabín Izraele Šlomo Amar (Shlomo Amar), kteří vyzvali židovskou mládež, aby důvěřovala B*hu a politickému vedení země.

Ostře zločin odsoudila i izraelská pravice. Například ministr výstavby a bydlení Uri Ariel ze strany Bajit Jehudi (Židovský domov) vraždu označil za nechutnou a vyjádřil naději, že policie využije veškeré prostředky, aby vrahy co nejdříve dopadla a předala spravedlnosti.

Otec zavražděného arabského mladíka Husajn Abú Chdejr (Hussein Abu Khdeir) je přesvědčen, že jeho syn se stal obětí msty za smrt 3 židovských školáků. Také arabská autonomní Palestinská správy ihned ze smrti Abú Chdejra obvinila blíže neupřesněné „židovské extrémisty“, mstící se za smrt tří židovských mladíků. Jistotu o důvodu vraždy mají samozřejmě také teroristé Hamasu.

V reakci na únos a vraždy 3 židovských mladých mužů se konaly převážně jen pokojné židovské demonstrace často s modlitbami a arabská část izraelské společnosti v lepším případě mlčela, v horší – jako poslankyně Hanin Zuábí (Hanin Zoabi) – odmítla únos odsoudit jako terorismus. Po oznámení zavraždění unesených studentů ale policie v Jeruzalémě v úterý večer pozatýkala nejméně 47 židovských protestujících, kteří vykřikovali protiarabská hesla – například legendární heslo „Ein Aravim ein piguim“ (Žádní Arabové, žádné teroristické útoky, אין ערבים אין פיגועים) – a byli rozhořčeni absencí reakce vlády na vraždy.

Arabové nyní v reakci na vraždu arabského mladíka reagují násilnými protesty. Došlo už k vážným zraněním několika policistů, stejně jako k vandalskému poničení nové jeruzalémské tramvajové dráhy, jejíž oprava bude trvat několik měsíců.

3 reakce na V Jeruzalémě zavražděn arabský mladík, spekulace o vraždě ze msty

 • Refael napsal:

  woodoo:

  Tak se vami prezentovany link b-huzel potvrdil. Policiste tvrdi, ze predtim tento mladik hazel na ne kameni, ale i presto se meli tito(nebo spise ten, co ho tak brutalne zmlatil) chovat profesionalne. Tato obhajoba muze byt objektivni v tom pripade, ze mu policista nareze behem zasahu, nikoliv kdyz uz je tento mladik zadrzen, svazan a znehybnen na zemi.
  Je mi lito konstatovat, ale v tomto pripade policista prekrocil tezce sve pravomoci. Chapu, ze i policiste jsou jen lidi, ale od toho jsou cviceni a toto je FAKT neprofesionalni pristup. Kdyby to byl alespon vrah tech 3 mladiku, tak nereknu popel. Naopak bych policistu branil.

 • talarich napsal:

  Tak to vypadá, že nakonec to bude opravdu vražda ze msty 🙁 policie zatkla židovské mladíky s podežřením na spáchání mučení a vraždy Abú Chdejra 🙁
  To zas bude komentářů na idnesu, novinkách, ihned, aktualne, …

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2014
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv