… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Devátý av – svátek revitalizace 4.95/5 (99.09%) 22 ohodnocení

Beth_Yaacov_Torah Během 9. Avu, který nám připomíná nejen zboření obou Chrámů v Jeruzalémě, ale i příčiny, které k tomu vedly je náš smutek tak velký, že se jako jedno ze znamení smutku neučíme Tóře. Pro člověka, který se tóře neučí po celý rok to jistě není nic převratného. Jinak je tomu u toho, kdo Tóru studuje každý den. Pro ty, kteří si pod tím nedovedou nic moc představit si dovoluji vysvětlení. Známe pojem židovská duše, to je duše, kterou žid dostane, když se narodí a která činí jeho život životem. Pro svojí úspěšnou existenci potřebuje návod k použití a tím je Tóra. A protože Tóře je někdy těžko rozumět existuje spousta komentářů a komentářů ke komentářům. Tóra samotná je neměnná, ale komentáře jsou, abychom řekli dnešním jazykem, updaty. Židovská duše je tedy neustále pod určitým tlakem se učit, analyzovat, updatovat a evaluovat. Protože dnešní židovský svět je poznamenán katastrofou Šoa a mnohé židovské duše zůstaly bez možnosti žít tak, jak byly stvořeny, strádají. Důvodem pro to může být například fakt, že člověk vůbec neví , že je nositelem židovské duše. I to ale Tóra předpokládala a jeden z midrašů to demonstruje na příběhu menory (svícnu) z ještě přenosného svatostánku, který později našel své místo v Chrámu a jehož podobu známe z Titova vítězného oblouku. Midraš říká, že ještě dávno po té, kdy Chrám nebude existovat, budou v židovských duších jiskry ze světla, které hořelo v tomto svícnu.

Leckdo chodí po světě s malou jiskřičkou o jejíž existenci mnohdy ani neví. Teprve když se tato jiskřička dostane do příznivých podmínek, může její pomocí vzplanout oheň. Ani s tím ohněm to není jednoduché, protože není-li regulován, může spálit. Proto je tak důležitý manuál – Tóra se všemi updaty. Tak probíhá potom opravdová revitalizace – tentokrát duše. Stavby se totiž revitalizovat nemohou, pokud v nich není přítomna duše, myšlenka či Boží přítomnost. Proto také čekáme na postavení Chrámu, ale ne jako stavby, ale výlučně místa kde dlí Boží přítomnost, jazykem teologů imanence – hebrejsky šchina. Naopak, jako příklad úspěšné revitalizace lze uvést společenství deseti modlících se židů a to kdekoli. Profesor Ješajahu Leibovic řekl, že pokud se na jeruzalémském trhu Machane Jehuda po výzvě k modlitbě sejde v nějakém koutě deset modlících se mužů, Boží imanence je v Jeruzalémě. Devátý Av je tedy pro každého, kdo si myslí, že by v jeho nitru mohla být skryta jiskřička, úlomek židovské duše, velmi příhodným dnem pro hloubkovou evaluaci duše. Pokud dojde k pozitivnímu výsledku, je vhodné si vzít k ruce alespoň základní manuál a pomalu se připravovat na měsíc elul, což je měsíc hloubkového auditu, který má vést k finální evaluaci před Novým rokem, Roš hašana, kdy žádáme o grant na celý další rok.
Slova revitalizace, evaluace, audit, manuál, grant jsem použila, abych připomněla jejich význam pro život. Hřbitov nelze revitalizovat, protože tam jsou mrtví a ty bude revitalizovat pouze Bůh po příchodu Mesiáše. Synagogy, které jsou upravené pro jakýkoli účel, jsou opravené stavby, připomínající, že v tom či onom místě žili židé a už tam nejsou. Manuál je návod jak něco správně a k užitku používat a Tóra je návodem pro žida k tomu, jak žít. Audit je kontrola hospodaření, jak jsme s naším životem, časem a schopnostmi během roku nakládali. Evaluace je upřímné vyhodnocení toho, co děláme anebo neděláme a konečně grant je to, čeho se nám díky Boží milosti, po zhodnocení našich činů, dostává.

model_2_chramu

model 2. chrámu – kliknutím zvětšíte

 

 

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2014
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv