… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
613 5.00/5 (100.00%) 15 ohodnocení

יהי רצון מלפניך יהוה אלהינו ואליה אבותינו שנרבה זכיות כרמוןrimon 3

Nechť je vůle Tvá, Hospodine, Bože náš a Bože našich otců, že naše zásluhy se rozrostou jako semena granátového jablka (Machzor Ateret Jisra´el pro Roš Ha-Šana Nakladatelství Bergman Praha 2010).

V průběhu obou večerů na Roš Hašana je součástí slavnostní tabule také granátové jablko. Vážené je natolik, že je symbolem pro nové ovoce sezóny a je mu věnováno jedno požehnání. Když se v židovské rodině zeptáte dětí, kolik je v granátovém jablíčku zrníček, tak vám jistě a bez váhání odpoví “šest set třináct!” Jak to ví? Proč by to mělo být právě tolik? A co je na granátovém jablku tak zvláštní?

Klíčem k onomu číslu je další důvod, proč je granátové jablko součástí slavnostní novoroční tabule. Má vyjádřit touhu splnit v přicházejícím roce všechna přikázání, kterých je tolik, co zrnek v tomto požehnaném ovoci. Počet přikázání moudří stanovili právě na 613. 365 přikázání něco zakazuje, dalších 248 naopak přikazuje. Přikázání se dále dělí na tři hlavní skupiny (mišpatim) a také podle složitého systému, na němž pracovali mnozí, ale především Maimonides, který je v Sefer HaMicvot rozdělil na 14 šorašim, až po dílo v němž je moudrý Israel Meir Kagan známý jako Chafec Chajim znovu uspořádal pro dobu bez Chrámu a diasporu.
Význam čísla 613 téma přikázání navíc přesahuje. Gematrie různých slov se do tohoto čísla umí strefit také a tak třeba číslo 611 jako počet Mojžíšových přikázání spolu s prvními dvěma z desatera, která byla jako jediná slyšena přímo od B-ha dávají 613. Zajímavé je také zamotání čísla 613 do počtu uzlíků na cicit. Gematria pro slovo cicit je 600, každý pramen má 8 vláken a 5 sad uzlů, vše celkem 613.

Jak to tedy je? Dostali jsme tedy opravdu do rukou ovoce, které je důkazem doslovného znění a výkladu toho, co se učíme? Je tolikrát zmíněno ve svatých knihách, že je svaté samo o sobě. Že by ještě počet zrnek potvrzoval jeho svatost?

Když se těmito myšlenkami začnete zabývat, tak máte už jenom kousek k tomu, abyste začali sami počítat. I my jsme doma počítali. Ulehčili jsme si úlohu použitím mističek na led, rozdělili jsme si zrníčka pro snadné počítání a došli jsme k číslu … 712.

rimon2

Něco je špatně? Na myšlenku spočítat zrnka v poněkud obšírnějším experimentu přišel před několika lety student Columbia University Alexander Haubold. Spočítal zrnka v 206 granátových jablíčkách, počet varioval od 165 do 1370 a průměr mu skutečně vyšel na 613! K dispozici měl ovoce ze šesti různých zemí, konstatoval různá zajímavá fakta, co se týká velikosti ve vztahu k počtu zrníček, země původu k chuti a tak dále. Tady je malá ochutnávka, kompletní výzkum najdete zde

Snímek obrazovky 2014-09-21 v 15.42.29
V roce 2008 Haubold v rozhovoru připustil, že po spočítání zrnek ze stovek dalších granátových jablíček bude muset upravit výsledky výzkumu, ale nikdy to neudělal.

Při troše dobré vůle můžeme shovívavě připustit, že počet zrnek se blíží počtu micvot. Je ale tak důležité, kolik zrníček opravdu je? Není. Granátové jablko má k přikázáním jiný vztah, důležitější než jenom číslo. Rabbi Aron Moss:

“Proč na Roš HaŠana jíme granátová jablíčka? Viděl jsem vysvětlení, která praví, že “máme být plní přikázání a dobrých skutků jako je granátové jablko plné zrníček”. Ale je spousta jiného ovoce, které má také zrníčka. Nemohli bychom jíst něco chutnějšího?
Hodně lidé mi říká, že se nechtějí naplno ztotožnit s judaismem, protože nechtějí být pokrytci. Proč jít do synagogy na Roš Hašana, když tam po zbytek roku nechodím? Proč se postit na Jom Kippur, když po zbytek roku nedodržuji Šabat? Jaký má smysl použít ráno tefilin, když potom jím snídani, která není košer? Takové uvažování je špatné. Samozřejmě je pravda, že si nemůžeme vybrat co dodržovat a co ne, nicméně nedodržení jednoho přikázání neruší sledování těch ostatních. Protože přikázání jsou jako zrníčka v granátovém jablku.
Většina ovoce má uprostřed malý shluk zrnek. Ale granátové jablko je plné zrnek a každé z nich obsahuje samo sebe. Každé zrnko je uzavřené v malé bublince ovoce. Má své vlastní ohraničené místo, oddělené od ostatních. Přikázání, micva, je to samé. Každá micva je vesmírem sama pro sebe, s vlastní duchovní silou a vlastním jedinečným požehnáním, které přináší. To, že nedodržujete některá přikázání neznamená, že byste neměli dodržovat ta ostatní. Každá micva, kterou splníte, vás spojí s věčností a přenese vás výše. Každá micva je jedinečnou příležitostí pro vaši duši dotknout se nebes. Přikázání, která neplníte, vám nemohou zabránit plnit ta ostatní.
Proto Talmud říká, že i ztracená duše je plná micvot jako granátové jablko. Dobré skutky mají věčnou hodnotu, ať je vykonal kdokoliv. A tak když budete jedno přikázání dodržovat a jiné ne, nejste pokrytci. Jste svaté granátové jablíčko.”
Hezký Nový rok 5775 a Ketiva VaChatima Tova!

rimon1

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2014
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv