… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Noví soudci izraelského Nejvyššího soudu: Menachem Mazuz a Anat Baron 5.00/5 (100.00%) 8 ohodnocení

Anat Baron a Menachem Mazuz

Anat Baron a Menachem Mazuz

izraelský Nejvyšší soud

izraelský Nejvyšší soud

Soudní výběrová komise (הוועדה לבחירת שופטים) dnes ze 14 kandidátů vybral 2 nové soudce Nejvyššího soudu (בית המשפט העליון). Stali se jimi bývalý Nejvyšší státní zástupce Menachem „Menny“ Mazuz a soudkyně Anat Baron. U izraelské nejvyšší soudní instance nahradí soudkyni Ednu Arbel, která odešla před 22. června 2014, a současného předsedu soudu Ašera Grunise (Asher Grunis), který odejde 18. ledna 2015, kdy mu bude 70 let.

Novou předsedkyní soudu se stane soudkyně Miriam Naor, jejíž názory jsou považovány za levicové, takže její nástup do čela soudu vyvolává obavu izraelské pravice. Místopředsedou by se pak mohl stát soudce Eljakim Rubenstein (Elyakim Rubenstein).

Menachem Mazuz byl jmenován Nejvyšším státním zástupcem a poradcem vlády pro právo v roce 2004, kdy se vláda tehdejšího premiéra Ariela Šarona (Ariel Sharon) připravovala na Stažení z Pásma Gazy. Národní pravice tehdy Mazuze obviňovala, že úřad získal výměnou za svůj souhlas s právně kontroverzním nuceným vysídlením Židů z Gazy, nicméně toto obvinění zůstalo jen v rovině neprokázané spekulace.

Dnes devětapadesátiletý Mazuz také dohlížel na soudní proces s ex-prezidentem Mošem Kacavem (Moshe Katsav), který byl obžalován za sexuálních útoků na podřízené ženy. Tehdy si Mazuz vysloužil kritiku organizací na ochranu práv žen za svůj souhlas s dohodou o trestu, podle níž měl Kacav výměnou za doznání některých skutků být ušetřen soudu za jiné. Ex-prezident nicméně nakonec dohodu odmítl uzavřít, proběhl řádný soud a byl mu uložen trest sedmi let vězení.

Jednašedesátiletá Anat Baron se stala v roce 1991 soudkyní Telavivského magistrátního soudu a v roce 2002 pak soudkyní soudu distriktního. Je považována za odbornici na občanské právo. Její syn byl zavražděn během palestinskoarabské teroristické kampaně (tzv. druhé intifády) při útoku na nábřeží v Tel Avivu.

Soudce vybral zvláštní devítičlenný výbor, jemuž předsedala ministryně spravedlnosti Cipi Livni (Tzipi Livni) a jehož dalšími členy byli soudci Nejvyššího soudu Ašer Grunis a Eljakin Rubinstein, soudkyně Ester Chajut (Esther Hayot), vůdce parlamentní opozice a předseda Strany práce Jicchak Hercog (Isaac Herzog), poslanec Jicchak Kohen (Yitzhak Cohen) ze strany Šas, ministr komunikací Gilad Erdan a zástupci Izraelské advokátní komory Rachel Ben-Ari a Chálid Zuábí (Khaled Zoabi).

Další kandidáti

Mezi dalšími kandidáty na soudce Nejvyššího soudu byli tři předsedové disktriktních soudů – David Češin (David Cheshin) z Jeruzaléma, Dvora Berliner z Tel Avivu a Josef Alon (Yosef Alon) z Beerševy. Předseda disktriktního soudu v Nazaretě Jicchak Kohen (Yitzhak Cohen) byl vyřazen poté, kdy proti němu bylo v září zahájeno trestní vyšetřování kvůli údajnému sexuálnímu obtěžování.

Kandidovalo i sedm dalších soudců distriktních soudů – Jael Vilner (Yael Willner) z Haify, Revital Jafe Kac (Revital Yaffe Katz) z Beerševy, Nava Ben-Or z Jeruzaléma a Michal Agmon, Ruth Ronen, George Karra a Chaled Kabub z Tel Avivu.

Ze soukromé sféry kandidoval právník Ejal Rosovsky (Eyal Rosovsky) a profesor Barak Medína, odborník na ústavní právo z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě.

Reakce na jmenování

Jmenování Mazuze a Baron vyvolalo na izraelské očekávané reakce. Zatímco pravice se vyjadřuje rezervovaně či přímo kriticky, levice a střed jmenování vítají.

Ministryně spravedlnosti a předsedkyně strany Tnua (Hnutí) Cipi Livni jmenování uvítala: „V obou případech se jedná o solidní jmenování, která pomohou upevnit hodnoty, které Nejvyšší soud reprezentuje ve své roli obránce izraelské demokracie a práv jednotlivce. Jsou nejen dobrými soudci, ale dobrými lidskými bytostmi, vynikajícími právníky, zkušenými profesionály a oba jsou velmi skromní. Jsem na jejich výběr velmi hrdá a přeji jim úspěch.“

Méně nadšen ze jmenování, resp. procesu výběru nových soudců, byl předseda poslanců vládní koalice Jariv Levin (Yariv Levi) ze strany Likud. „Soudci Nejvyššího soudu byli opět vybráni v zákulisním šeru, bez transparentnosti nebo jakékoliv možnosti veřejnosti vědět, jak a proč byli vybráni,“ uvedl. „Je na čase změnit tyto metody. V Izraeli roku 2014 by soudci měli být vybíráni ze spektra kandidátů, kteří reprezentují širokou škálu obyvatel. Justiční systém dluží izraelským občanům možnost sledovat výběry,“ dodal.

Jedna reakce na Noví soudci izraelského Nejvyššího soudu: Menachem Mazuz a Anat Baron

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2014
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv