… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelský premiér a jordánský král se shodli na snížení napětí v Jeruzalémě 5.00/5 (100.00%) 8 ohodnocení

John Kerry, Benjamin Netanjahu a Abdalláh II. Jordánský na záběru Kanálu 2 izraelské televize

John Kerry, Benjamin Netanjahu a Abdalláh II. Jordánský na záběru Kanálu 2 izraelské televize

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu včera navštívil Ammán, kde jednal s jordánským králem Abdalláhem II. o situaci v Jeruzalémě, kde v posledních týdnech panuje silné napětí mezi izraelskými Židy na straně jedné a palestinskými a izraelskými Araby na straně druhé.

Předmětem jednání byla zejména situace na Chrámové hoře, na níž dnes v srdci izraelského hlavního města stojí mešita Al-Aksá a Skalní dóm a která je po Mekce a Medíně třetím nejsvatějším místem islámu. Současně je ale Hora nejsvatějším místem judaismu, protože je místem, kde v minulosti stávaly oba židovské Chrámy. Na úbočí Hory se nachází světoznámá Západní zeď (známá též někdy jako Zeď nářků), místo modliteb nejen židovských poutníků z celého světa.

Nedávno byl arabským zločincem vážně zraněn rabi Jehuda Glick, který se na Hoře modlil. Následně na Chrámové hoře a v jejím okolí vypukly opakované arabské nepokoje, které byly reakcí na podněcování ze strany nejrůznějších muslimských a arabských autorit k „obraně mešity al-Aksá“ před údajným, ve skutečnosti neexistujícím, nebezpečím zničení Izraelci.

jordánský král Abdalláh II. a ministr zahraničí USA John Kerry

jordánský král Abdalláh II. a ministr zahraničí USA John Kerry

Izraelský premiér Netanjahu se opakovaně snažil o snížení napětí okolo Hory, když na jednu stranu prohlásil, že Židé na ni budou mít i nadále přístup jako dosud, ale současně také potvrdil, že bude i nadále prosazovat zákaz židovských modliteb na tomto svatém místě.

O výsledku jednání Netanjahua s Abdalláhem informoval média ministr zahraničí USA John Kerry, který se také v Ammánu nachází a účastnil se jednání obou státníků.

Podle Kerryho vyjádřili izraelský premiér a jordánský panovník „pevné odhodlání“ zachovat status quo svatých míst v části Jeruzaléma, která byla v letech 1948 až 1967 pod jordánskou správou. Oba se shodli také na „deeskalaci situace“ a „obnovení důvěry.“

„Nebudeme plánovat každý jednotlivý praktický krok,“ prohlásil Kerry. „Důležitější je, aby byl udělán klidně a efektivně.“

John Kerry a Benjamin Netanjahu

John Kerry a Benjamin Netanjahu

Poté, kdy Izrael v roce 1967 v obranné Šestidenní válce východní část Jeruzaléma osvobodil a město sjednotil, zachoval jako vstřícné gesto jordánskou správu mešity Al-Aksá na Chrámové hoře, což de facto představuje úplnou islámskou správu Hory.

Ministr zahraničí USA v Ammánu včera jednal také s vůdcem palestinskoarabského hnutí Fatáh a předsedou arabské autonomní Palestinské správy Mahmúdem Abbásem, který se podle některých zpráv také účastnil části jednání mezi Netanjahuem, Abdalláhem a Kerrym. Abbás přitom současné nepokoje aktivně podněcuje, naposledy předevčírem prohlášením, že Palestinci nedovolí, aby „Židé znečisťovali naše svatá místa.“

Krátce před jednáním vypukly v Jeruzalémě další arabské nepokoje, které musela ve čtvrti Isávíja na severovýchodě hlavního města Izraelská policie rozhánět slzným plynem a gumovými projektily.

ministr zahraničních věcí USA John Kerry a vůdce arabské autonomie Mahmúd Abbás

ministr zahraničních věcí USA John Kerry a vůdce arabské autonomie Mahmúd Abbás

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2014
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv