… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelská vláda končí: Premiér odvolal dva klíčové ministry, budou předčasné volby 4.50/5 (90.00%) 4 ohodnocení

Benjamin Netanjahu, 2. 12. 2104

Benjamin Netanjahu, 2. 12. 2104

Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu dnes odpoledne rázně rozetnul týdny trvající spory ve vládě, když odvolal ministra financí Jaira Lapida a ministryni spravedlnosti Cipi Livni a obvinil je ze snahy provést „puč.“ Netanjahu současně vyzval k brzkým předčasným parlamentním volbám.

„V posledních týdnech ministří Lapid a Livni tvrdě útočili na vládu, v jejímž čele stojím. Nebudu nadále tolerovat opozici uvnitř vlády. Nebudu tolerovat ministry, kteří zevnitř vlády útočí na vládní politiku a toho, kdo vládu vede,“ uvedl premiér v prohlášení.

Spory mezi premiérem, který je předsedou pravostředé strany Likud, a Lapidem s Livni trvají již delší dobu a týkají se řady otázek včetně rozpočtu na příští rok, vztahu k palestinskoarabským ambicím na vlastní stát či reakci na arabský terorismus. Ohledně rozpočtu na příští rok ministr financí kritizoval záměr posílit armádní rozpočet o 6 miliard šekelů (přibližně 34 miliard českých korun). Další spor byl ohledně přijetí základního zákona, který by Izrael prohlásil za židovský stát, což vláda většinově na premiérovu žádost podpořila. Ministryně Livni se zase za zády premiéra a v rozporu s vládním usnesením stýkala s vůdcem autonomní arabské Palestinské správy Mahmúdem Abbásem.

Lapid je předsedou liberální strany Ješ Atid (Budoucnost existuje), prosazující silnější sekularizaci Izraele a útočící na podporu, které se dostává charedi-zbožným Židům. Livni, stojící v čele malé levostředé strany HaTnua (Hnutí), pro změnu kritizuje podporu židovských obyvatel Judeje a Samaří a silně podporuje vznik arabského státu na drtivé většině biblického srdce Země Izrael.

Strany Ješ Atid a HaTnua již oznámily, že demisi podají všichni další jejich ministři.

Podle Ješ Atid je odvolání Lapida „hazardním krokem a projevem zbabělosti a ztráty kontroly“ a premiér „selhal při vedení země a reakcí na potřeby izraelské veřejnosti“, přičemž předčasné volby prý „poškodí hospodářství a izraelskou společnost, vše jen kvůli úzkým politickým zájmům a ústupkům ultraortodoxním stranám, mocnému ústřednímu výboru Likudu a vnějším lobistickým skupinám.“

Cipi Livni uvedla, že „už včera o půlnoci bylo jasné, že směřujeme k volbám.“

„Netanjahu a já jsme vyšli ze stejného politického domova, ale vydali jsme se každý jiným směrem,“ podotkla v reakci na to, že byla kdysi členkou Likudu, odkud odešla do odštěpené strany Kadima a následně založila HaTnua. „Jsme přesvědčená, že reprezentuji stejné hodnoty, jaké reprezentoval (zakladatel Likudu Menachem) Begin a samozřejmě (vůdce židovského revizionistického hnutí Zeev) Žabotinský – hodnoty národního sionismu v duchu Deklarace nezávislosti.“

Očekává se, že v nadcházejících dnech poslanci Knesetu odhlasují jeho rozpuštění. Volby se zřejmě budou konat v březnu 2015.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2014
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv