… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Židovská Dobruška a vzpomínka na Jiřího Fiedlera 5.00/5 (100.00%) 6 ohodnocení

???????????????????????????????

Klíč v bráně židovského hřbitova v Dobrušce

31.1.2015 uplyne rok od tragického úmrtí Jiřího Fiedlera a jeho manželky. Jeho smrt byla krutým zakončením zajímavého života. Jiří Fiedler ve své skromnosti možná nikdy nevěděl, kolik lidí jeho práci obdivuje a snad mu i závidí jeho urputnou touhu zmapovat život židů v České republice a nenechat jej upadnout v zapomnění a to nejen po roce 1990, ale dávno před tím. V době, kdy taková činnost byla  v rozporu s tím co si přáli církevní tajemníci a další mocipáni, totiž, aby se na židovskou minulost v Čechách a na Moravě zapomnělo. V jistém smyslu navázal na práci Hugo Golda, který ještě před velkou tragedií 1939-45 mapoval židovské obce Čech, Moravy, Slovenska, Rakouska a dalších zemí střední Evropy. Také Jiří Fiedler se soustředil na stavební památky, hřbitovy, osobnosti, historické události a vše co s životem Židů v České Republice souviselo.

V létě 2014 jsme se vydali do Dobrušky, poněkud zapomenutého městečka na severovýchodě Čech. Bez velké reklamy s úsilím, jaké je vlastní nadšencům zde vybudovali v bývalém rabínském domě – vlastivědném muzeu i expozici, která nenechává nikoho na pochybách, že židovská historie v Dobrušce byla bohatá a proměnlivá a dobře dokresluje historii známého F.L. Heka. Cestu do tohoto kouta východních Čech jsme skupina přátel, pojali jako vzpomínku na Jiřího Fiedlera a na místě samém jsme se setkali s dalším přítelem tohoto vzácného člověka, totiž ředitelem muzea Mgr. Jiřím Machem. který nás muzeem provedl a upozornil na mnohé, čeho by si neinformovaný návštěvník patrně nevšiml. Vlídnému příjetí v rabínském domě, to je místo, kde muzeum sídlí, nechyběly ani vzpomínky na Jiřího Fiedlera, chyběl jen on sám a jeho poněkud ironický humor, který všichni, kdo jej znali, měli rádi.

???????????????????????????????

Mikve – rituální lázeň objevená v bývalém rabínském domě, dnes součást expozice

065

Z expozice

068

Zachovaná středověká ulička za rabínským domem

Součástí prohlídky je i bývalá synagóga, která dnes slouží městu jaku koncertní a přednáškový sál. Na stěnách nalezneme fotografie dokumentující historii Židů v Dobrušce a obnovy památek s nimi spjatých.
Židé v Dobrušce žili až do druhé světové války, kdy byli deportováni a 40 z nich zahynulo, židovská obec nikdy nebyla obnovena.

Sznagoga, pohled z ženské galerie

Synagoga, pohled z ženské galerie

Detail sloupu v synagóze

Detail sloupu v synagóze

???????????????????????????????

Pohled do ženské lodi

 

 

V obřadní síni židovského hřbitova nalezneme seznam jmen zahynulých. V knize Hany Volavkové Příběh židovského muzea v Praze je uveden počet předmětů ukradených dobrušským Židům, které byly v roce 1942 předány do židovského muzea v Praze, bylo jich 105. Židé byli vyvražděni, majetek ukraden. Trvalo dalších více než 50 let, dokud památka – synagoga, rabínský dům s mikví dostaly své důstojné místo na mapě města. Tato skutečnost není nezanedbatelná ani z hlediska mezinárodního. V Dobrušce sídlí školíci středisko Univerzity Karlovy, kam přijíždějí budoucí studenti UK studovat češtinu, konají se tam také letní kurzy pro zájemce o český jazyk z celého světa a protože návštěva vlastivědného muzea patří k poznání kultury tak se chtě nechtě i studenti z arabských zemí seznámí se střípkem židovských dějin v Evropě a to vůbec není nedůležité.

085

Pamětní místo v obřadní síni hřbitova

098

Jeden z náhrobků na hřbitově v Dobrušce

099

Pohled na hřbitov od vchodu

Když jsme panu řediteli říkali o tom, že půjdeme také ještě na hřbitov do nedaleké Skalky, upozornil nás, že je to právě židovský hřbitov v Podbřezí – Skalce, jehož fotografii vybral Jiří Fiedler na obal své knihy Židovské památky v Čechách a na Moravě (Sefer 1992).

105

Hřbitov v Podbřezí – Skalce

102

115

Snad bylo na místě připravit článek o návštěvě v Dobrušce bezprostředně po ní, ale tou dobou v Izraeli probíhala  Operace Ochranné ostří (Operace Pevná skála; מבצע צוק איתן), nyní přejmenované na válku a z Gazy a odjinud se ozývaly hlasy, že Židy je třeba vyhubit, nebyla jsem schopná v takové atmosféře psát o tom, že tento nápad s vyhubením Židů někomu už skoro vyšel, tedy v například v Dobrušce. Dnes v týdnu, kdy si připomínáme osvobození Osvětimi, kde zahynula většina židů z Dobrušky a také první výročí zavraždění Jiřího Fiedlera si myslím, že vše je třeba připomínat, tragedie, osvobození, oběť nějaké zášti, roční mlčení policie. Vedle toho je také třeba poděkovat a to v neposlední řadě milým, nadšeným a laskavým lidem v muzeu v Dobrušce, kteří zachovali atmosféru vlídného příjetí jakého se návštěvníkům v rabínském domě má dostat.

Brána hřbitova v Podbřezí - Skalce

Brána hřbitova v Podbřezí – Skalce

Další informace je možné získat po rozkliknutí z následujících odkazů

1

2

3

4

5

Jedna reakce na Židovská Dobruška a vzpomínka na Jiřího Fiedlera

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2015
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv