… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelské volby 2015: Podle aktuálních průzkumů těsný střet Strany práce a Likudu 4.91/5 (98.18%) 11 ohodnocení

Sionistický tábor

logo kandidátky Sionistický tábor

Izraelské předčasné parlamentní volby připadající na 17. března 2015 se blíží. Začínáme proto s předvolebním seriálem, v němž Vás postupně seznámíme se zajímavostmi voleb i jednotlivými kandidátkami. Na úvod aktuální předvolební průzkumy.

Vede Strana práce…

Podle včera zveřejněného průzkumu veřejného mínění webu Nana 10 a TRI Strategic Studies by aktuálně ve volbách zvítězila kandidátka Sionistického tábora (Strana práce + miniaturní Hnutí Cipi Livni) s 25 poslanci, druhý by byl Likud s 23 poslanci.

Třetí by se umístil Židovský domov (Bajit Jehudi) Naftaliho Beneta s 14 křesly, čtvrtá Budoucnost existuje (Ješ Atid) Jaira Lapida s 11 mandáty. Následuje nováček voleb, strana Kulanu bývalého poslance Likudu Mošeho Kachlona s 8 mandáty, Sjednocený judaismus Tóry se 7 a krajně levicový Merec se 6 mandáty.

Sefardská charedi strana Šas by získala 5 křesel. Stejně by získala strana Jachad, charakterizovaná jako charedi-sionistická (chardali), v jejíž čele stojí bývalý předseda Šas Eli Jišaj.

Na samé hranici zvolení balancuje podle průzkumu se 4 mandáty strana Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov) ministra zahraničí Avigdora Liebermana.

Nic ovšem ještě není zdaleka rozhodnuto. Okolo 20 % registrovaných voličů se podle průzkumu dosud nerozhodlo, koho volit, přičemž polovina z nich se chce rozhodnout až krátce před volbami.

…ale kdeže, vede Likud

Naopak včerejší průzkum televize i24news favorizuje Likud s 27 křesly před Sionistickým táborem s 23. Nejedná se sice o jediný průzkum, který staví Likud do čela, nicméně takto velký náskok se vymyká všeobecně sdílenému přesvědčení, že souboj bude velmi těsný.

Třetí by měl být Židovský domov s 11 mandáty, stejně by měl získat i Ješ Atid. Kulanu Mošeho Kachlona by měla uspět s 9 mandáty. Jisrael Bejtejnu by měl získat 7 křesel, stejně jako Sjednocený judaismus Tóry.

Průzkum navíc předpovídá, že se do Knesetu kvůli nepřekonání hranice 4 % ze všech odevzdaných hlasů nedostane Merec ani Šas. Naopak s 5 mandáty by měl uspět Jachad Eliho Jišaje, což by bylo velké, opravdu velké zadostiučinění pro muže, který musel ze Šas odejít.

A co Arabové?

Tři tradiční izraelské arabské strany letos z obavy z překonání 4% hranice poprvé sestavily společnou kandidátku, čímž si zajistily přítomnost v Knesetu a zabránily hrozícímu propadnutí řady hlasů.

Sjednocená arabská kandidátka stran Balad, Raam-Taal a komunistické Chadaš by měla získat podle různých průzkumů mezi 10 a 12 mandáty ve 120členném Knesetu. Vezme-li se v úvahu, že arabských občanů Izraele je okolo 20 %, pak dlouhodobé volební výsledky arabských stran nejsou nijak oslňující. Je to dáno jednak tradičně nižší volební účastí izraelských Arabů ve srovnání s izraelskými Židy, dále pak i tím, že někteří arabští občané Izraele nevolí podle národnostního klíče a dávají hlas například Straně práce.

5 reakcí na Izraelské volby 2015: Podle aktuálních průzkumů těsný střet Strany práce a Likudu

 • Refael napsal:

  I pripade tesneho hypotetickeho vitezstvi Sionistickeho tabora bude pro ne krajne obtizne sestavit vetsinovou vladu nebot napr.Merec by nesel do koalice(byt jako levice jsou zprizneni) prave kvuli Cipi Livni, kterou Merec nesnasi pro neustale „pendlovani“ po politickem poli, aby se dostala do jakekoliv vlady. Trochu to pripomina v minulosti „pohyb“ ultraortod.stran.
  Yair Lapid se svoji „Budoucnost Existuje“ dokonce nevyloucil, ze by mohl zasednout do vlady, kde premierem by byl prave Bibi, ovsem asi s podminkou, ze bude ministrem financi a „dokonci rozdelanou praci“, jak tvrdi.
  Dalsi strana „Kulanu“ je take pravicove zamerena strana to nemluvim o „Zidovskem Domove“ N.Benneta a „Izrael Nas Domov“ A.Libermana.
  Arabska sjednocena kandidatka take totalne odmitla se podilet na vlade se Sionist.blokem at Hercog se snazil sebelip.

  Jako pravicove zamereneho cloveka bych se zacal obavat, pokud by i treba jen pruzkumy ukazovali oblibenost Sionist.tabora 30 a vice procent.

  Vsichni tito akteri(krome Libermana, Kachlona a Benneta) se shoduji pouze v jedinem a to, ze Bibi Netanyahu „nesmi“ se stat i po techto volbach znovu PM, coz je ale fakt malo na to, aby levice mohla sestavit zivotaschopnou vladu.

  Obecne pokud spojuje nektere parlam.strany pouze jediny sjednocujici prvek(jako v tomto pripade ohledne Bibiho) nemuze mit takovy „blok“ z dlouhodobeho hlediska sanci. Takove ucelove „sjednoceni“ se vytrati az bude PM zvolen nekdo jiny.

  Take nechapu fakt, ze vetsinou v pruzkumech sice tesne vede Sion.tabor, ovsem na otazku, kdo by mel bych pristim premierem vyrazna vetsina odpovi, ze Bibi 😯 😛 :mrgreen: , coz nejde dost dobre dohromady.

  Z tohoto duvodu byl pred nekolika lety zrusena prima volba PM, kde to nefungovalo.

 • Refael napsal:

  Podle meho osobniho nazoru prave nic. Spojila se se stredovou levicovou Stranou Prace, na pravici uz je odepsana pro jeji drivejsi neustale utoky na vladu B.Netanyahua a otevrenou podporu M.Abbase proti vlade, ve ktere sama zasedala.

 • Refael napsal:

  Nejde o to, cim by mne Bibi imponoval.
  Osobne mam na nej celou radu vyhrad, ovsem na 2.stranu nemam rad kritiku(kohokoliv) za kazdou cenu a prave v izr.mediich Bibiho doslova lyncuji, coz take neni spravne.
  Ale zase ne kazda kritika Bibiho je lync.
  Osobne jsem spise pro Ha’bayit Ha’Yehudi Naftali Benneta. Ale zase netvrdim, ze s ni 100%ne uplne se vsim souhlasim. Ale ve vetsine pripadu ano.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2015
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  
Archiv