… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Saúdská Arábie se spojenci zahájila útok na severní Jemen, Írán zuří 5.00/5 (100.00%) 13 ohodnocení

saudský letoun

saudský letoun

Saúdská Arábie a její spojenci v noci na dnešek zahájili Operaci Neústupná bouře (Firmness Storm) – vojenský útok na území Jemenu, ovládané šíitskými povstalci. V první fázi se jedná o letecké údery, rozšíření o pozemní invazi, které by se mělo účastnit až 150.000 vojáků, má následovat.

Útok sunitské koalice na povstalce, kteří během několika posledních měsíců ovládli sever Jemenu včetně hlavního města Sanna, odsoudil Írán, který šíitské Hútie podporuje.

Saúdský úder na povstalci ovládané území začal nočními leteckými údery na Sanna a nedalekou vojenskou základnu a letiště, které jsou pod kontrolou Hútiů.

Formální rámec úderům na povstalce dodal legitimní jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí, který z hlavního města uprchl do Adenu na jihu země, a předevčírem požádal Radu bezpečnosti OSN o neprodlený vojenský zásah a dnes za zahájení útoku na povstalce poděkoval.

Saúdie neútočí na Jemen sama.

Eliminaci šíitských povstalců podporuje i Egypt, jehož ministr zahraničí potvrdil, že země údery podporuje jak diplomaticky, tak i vojensky svým letectvem a námořnictvem. Dnes propluly Suezským průplavem 4 egyptské vojenské lodě, které mají zabezpečovat Adenský záliv.

Jordánsko vyslalo k boji proti šíitským povstalcům v Jemenu 6 letounů

Jordánsko vyslalo k boji proti šíitským povstalcům v Jemenu 6 letounů

Podle zpráv saúdské televize Al-Arabíja se na úderech na povstalce se symbolicky podílejí také letecké síly Bahrajnu, Kataru, Kuvajtu, Spojených arabských emirátů, Súdánu, Maroka a Jordánska.

Al-Arabíja také uvedla, že Pákistán nyní zvažuje odpověď na žádost Saúdské Arábie o poskytnutí vojáků pro pozemní invazi. Dalšími zeměmi, které by se mohly vedle Saúdie účastnit pozemní invaze jsou Egypt a Jordánsko.

Úder arabské sunitské koalice na proíránské šíitské povstalce v Jemenu probíhá za vědomí a se souhlasem USA. Ty podle mluvčí prezidenta  Obamy poskytují sunitské koalici zpravodajské informace a logistickou podporu, nezapojí se ale do pozemní invaze.

Útok na šíitské povstalce ostře odsoudila Islámská republika Írán. Ministr zahraničí Muhamad Džavád Zaríf vyzval k okamžitému zastavení „agrese“, která podle něj „porušuje suverenitu Jemenu.“ Současně prohlásil, že Írán udělá vše pro to, aby dostal krizi v Jemenu pod kontrolu.

Pouštní hranice mezi Jemenem a Saúdskou Arábií dlouhá okolo 1.800 kilometrů není řádně střežena a v řadě úseků ani vytyčena v terénu. Saúdie proto dnes zastavila provoz letišť u hranice s Jemenem.

Šiitští jemenští povstalci se světu prezentují pod stejnými hesly, jako koncem 70. let íránská islámská revoluce, když provolávají smrt Americe, smrt sionismu a vládu islámu – míněno šíitské verze islámu. Posilování proíránského radikálního islámu v týlu sunitského Arabského poloostrova tak vyvolává nejen obavy Izraele, ale zejména sunitských zemí širšího regionu.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2015
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv