… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Mezinárodní konference Kanaánských psů 4.67/5 (93.33%) 12 ohodnocení

???????????????????????????????V Izraeli se 20 – 24. 3. 2015 uskutečnila mezinárodní konference „International Canaan Dog Conference”, která byla věnována Kanaánským psům. Kanaánští psi byli právě před 50 lety (tedy v roce 1965) uznáni jako izraelské národní plemeno psa. Konference se zúčastnily chovatelé a přátelé plemene z celého světa: Bulharska, Francie, Itálie, Izraele, Německa, Nizozemí, několika států USA (Arizona, Massachusetts, Nové Mexiko, Texas aj.), Velké Británie i obě chovatelky z České republiky.

V rámci konferece proběhlo přednáškové dopoledne a beseda chovatelů. A také speciální výstava Kanaánských psů, na které se mimo jiných titulů zadával titul „Vítěz pouště“ a na které bylo předvedeno 22 psů.
Vrcholným zážitkem byl ovšem autobusový zájezd do oblasti kolem města Dimona, ve které žijí Beduíni. A s nimi (a také bez nich, tedy volně v poušti) žijí neregistrovaní Kanaánští psi. Díky poměrně chladnému počasí se účastníkům výpravy podařilo vidět oproti jiným rokům skutečšně velké množství neregistrovaných Kanaánských psů – při práci s Beduíny u stád a také s arabskými kluky na špagátu či za plotem z různého haraburdí v beduínských osadách. V posledních minutách výpravy jsme našli v houští rostliny dardar u hromady kozích a ovčích mršin fenu a psa se čtyřmi asi šestitýdenními štěňaty – fenkami. Jednu z malých fenek si po důkladné prohlídce rodičů i štěňat chovatelka Myrna Shiboleth odvezla do svého domova v Shaar Hagai. Fenečka dostala jméno Dardar me Hura podle toho roští a blízké osady. Jméno má krásnou asociaci v češtině (Dva dary) a snad předurčuje dobrou budoucnost štěněte a to, že bude přínosem pro chov Kanaánských psů, který jako každý chov vzácného a málopočetného plemene ohrožen negativními důsledky příbuzenské plemenitby. Dardar by mohla registrovaný chov oživit novými alelami, což by bylo hodně dobré.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Celý program konference, včetně programu doprovodného (pozorování ptáků a návštěva environmentálního centra i skleníků ve výzkumném středisku HaTzeva, návštěva Jeruzaléma s průvodcem) se velice vydařil. Velké díky organizátorům, jimiž byli: Myrna Shiboleth, Eyal Kan a Eytan Hendel. Do dalších 50 let přejeme Kanaánskému psovi vše dobré: možnost žít stále v poušti v beduínských osadách a rozšiřovat se i do obývacích pokojů lidí z celého světa, kteří je budou milovat, tak jako my.

???????????????????????????????

 

??????????????????????

 

???????????????????????????????

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

??????????????????????

Foto: archiv autorky

2 reakce na Mezinárodní konference Kanaánských psů

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2015
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv