… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Benjamin Netanjahu na poslední chvíli dojednal vládní koalici (+ video) 5.00/5 (100.00%) 11 ohodnocení

Naftali Benet a Benjamin Netanjahu, 6. května 2015

Naftali Benet a Benjamin Netanjahu, 6. května 2015

Designovaný předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu dnes po desáté hodině večerní izraelského času doladil koaliční dohodu s předsedou strany Židovský domov (Bajit Jehudi) Naftalim Benetem. Méně než dvě hodiny před vypršením tak mohl informovat prezidenta Reuvena Rivlina, že sestavil vládní koalici, opírající se o těsnou podporu 61 ze 120 poslanců Knesetu.

Oficiální dopis prezidentovi Izraele, po němž následovala ještě telefonická rozmluva, obsahuje jen prohlášení o sestavení většinové vládní koalice bez uvedení konkrétních jmen. Vláda nicméně musí složit v Knesetu slib nejpozději za týden.

Při setkání s Benetem dnes večer v Knesetu Netanjahu předsedovi Bajit Jehudi poděkoval za jeho „úsilí během jednání a v posledních týdnech.“ Zdůraznil, že Izrael bude mít „silnou a stabilní vládu“, jejíž podpora se v budoucnu zvýší.

Benet vyjádřil Netanjahuovi podporu. „Budeme Vám pomáhat vší silou pro dobrou země a vlády, protože jinou zemi nemáme. Tato vláda může vydržet celé funkční období. Budeme na tom tvrdě pracovat,“ řekl a dodal, že vyjednávací týmy jeho strany a Netanjahuova Likudu budou „pracovat celou noc“, aby doladily podrobnosti koaliční dohody.

Benjamin Netajnahu na poslední chvíli ustoupil a vyhověl požadavku národně náboženského Židovského domova, aby se vedle Naftaliho Beneta na postu ministra školství a Uriho Ariela na postu ministra zemědělství stala členkou vlády i Ajelet Šaked (Ayelet Shaked) jako ministryně spravedlnosti.

Podle kuloárních informací Netanjahu má zájem, aby do vlády vstoupila i levicová Strana práce, která kandidovala společně s Hnutím (HaTnua) pod názvem Sionistický tábor. Straně práce by údajně premiér dal přednost před Bajit Jehudi, nicméně byl jejím předsedou Jicchakem Hercogem (Isaac Herzog) odmítnut – údajně kvůli tomu, že Netanjahu nechtěl ve vládě Hnutí vedené Cipi Livni.

Naděje na vstup Strany práce do vlády se Benjamin Netanjahu ale údajně nevzdává a hodlá proto jako premiér zastávat i post ministra zahraničí, který tak bude „rezervovat“ pro Hercoga, pokud by v budoucnu došlo k jeho vstupu do vlády. Hercog nicméně dnes vládu označil za „vládu národní katastrofy, vládu slabou a opírající se o těsnou většinu, náchylnou k vydírání, která nic neprosadí a brzo bude nahrazena odpovědnou a nadějnou alternativou.“

Novou vládu nyní podporuje 30 poslanců Netanjahuovy strany Likud, 10 poslanců strany Kulanu, 6 poslanců aškenázské charedi strany Sjednocený judaismus Tóry, 7 poslanců sefardské charedi strany Šas a nově i 8 poslanců národně náboženské Bajit Jehudi.

Benjamin Netanjahu původně spoléhal i na podporu 6 poslanců pravicové strany Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov) bývalého ministra zahraničí Avigdora Liebermana, ten ale předevčírem oznámil, že strana bude v opozici.

Pokud by se Netanjahuovi před dnešní půlnoci nepodařilo sestavit koalici s většinovou podporou, mohly nastat tři možnost. Buď mohl prezident Rivlin pověřit Jicchaka Hercoga sestavením levicové vlády. Nebo se mohli Netanjahu a Hercog dohodnout na velké koalici. Případně mohly být vypsány nové volby.

Jedna reakce na Benjamin Netanjahu na poslední chvíli dojednal vládní koalici (+ video)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2015
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv