… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Pravá tvář „mírotvorce“ Saeba Erekata 5.00/5 (100.00%) 13 ohodnocení

erekatSaeb Erekat, který byl vedoucím palestinské delegace na rozhovorech o mírovém uspořádání mezi Palestinskou samosprávou a Izraelem odhalil svou pravou tvář. Není žádným tajemstvím, že všechna kola mírových rozhovorů ztroskotala díky palestinskému NE, již od doby, kdy byl izraelským předsedou vlády Ehud Barak, který nabídl na summitu v americkém Camp Davidu Arafatovi 95 procent území Gazy a Západního břehu. Mělo se jednat pouze o 5 procentech území, včetně některých čtvrtí Východního Jeruzaléma. I tuto velkorysou nabídku Palestinci prostřednictvím svého vůdce J. Arafata odmítli a zahájili v říjnu 2000 druhou ozbrojenou intifádu.

Saeb Erekat chce znovu otevřít diskusi o vztazích Palestinské samosprávy a Izraele a dokonce radí kooptovat do OOP Hamás a Islámský džihád.

Palestinská informační agentura „Ma’an“ zveřejnila text mnohastránkového dokumentu, v němž Erekat vyzývá k tomu, aby Palestinci anulovali své uznání Izraele a okamžitě zrušili bezpečnostní a hospodářskou spolupráci s Izraelem. V publikovaném dokumentu Erekat uvádí, že není pro, aby se zrušila Palestinská samospráva, zároveň však radí, pokud mírový proces zůstane ve slepé uličce, měla by Palestinská samospráva zvážit převedení zodpovědnosti za obyvatelstvo a vnitřní záležitosti Západního břehu na Izrael. (Podobně jako tomu bylo před podpisem mírové dohody v Oslu, r. 1993). Erekat v dokumentu uvedl, že Palestinci nepodepíší mírovou smlouvu s Izraelem, v níž by jej uznali jako stát židovského národa. Pokud bude v budoucnosti podepsána nějaká dohoda, musí v ní Palestinci oponovat jakékoli přítomnosti izraelského vojska v Jordánském údolí.

Dnes se má setkat v Ramalláhu palestinské vedení, jehož jedním bodem programu bude sestavení nové vlády pod vedením dosavadního předsedy Ramiho Hamdalláha a zároveň se bude projednávat budoucnost dohody o usmíření OOP s Hamásem. Jeden z vysokých činitelů kanceláře předsedy Palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse sdělil deníku „Jisrael ha-jom“, že Mahmúd Abbás odsuzuje Hamás, neboť ten, podle jeho názoru, bude profitovat z připravované dohody o dlouhodobém příměří mezi ním a Izraelem. Dohoda o příměří by měla vést i k určitým ústupkům Izraele v blokádě Gazy. Mahmúd Abbás je též nespokojený s tím, že Hamás porušuje jejich vnitro-palestinskou dohodu o usmíření. Podle vyjádření toho činitele z Abbásovy kanceláře, předseda samosprávy dokonce vážně uvažuje o přerušení kontaktů s Hamásem a prohlášení Pásma Gazy za „vzbouřeneckou provincii“.

Jedna reakce na Pravá tvář „mírotvorce“ Saeba Erekata

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2015
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv