… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Arabové řádili kvůli návštěvě Židů na Chrámové hoře 5.00/5 (100.00%) 12 ohodnocení

nepokoje u mešity al-Aksá, Jeruzalém, Izrael, 26. 7. 2015

nepokoje u mešity al-Aksá, Jeruzalém, Izrael, 26. 7. 2015; foto: Izraelská policie

Židé dnes o Tiša B’Av, kdy si truchlením a půstem připomínají zničení obou židovských Chrámů, navštívili Chrámovou horu v Jeruzalémě, na které Chrámy stávaly. Arabové kvůli tomu páchali výtržnosti a útočili na policisty. Už ráno se přitom izraelská policie terčem kamenování a dělbuchů, když se snažila zabavit muslimům nástroje k útokům na Židy.

Arabský útok odsoudili prezident a premiér Izraele. Naopak palestinští Arabové a Jordánci obvinili z odpovědnosti Izrael.

Na Chrámové hoře se dnes nachází muslimská mešita al-Aksá a Skalní chrám. Muslimové považují Horu za třetí nejsvatější místo, byť o něm v Koránu není žádná výslovná zmínka, kromě nepřímé narážky v jednom Mohamedově snu.

Hora je současně nejsvatějším místem judaismu, protože na ní stál první i druhý Chrám a v budoucnu v čase příchodu mesiáše na ní vyroste i Chrám třetí.

Zatímco Izrael, jakožto židovský stát, umožňuje muslimům využívat mešity na Chrámové hoře, muslimové co mohou brání Židům v návštěvách Hory a snaží se ji uzurpovat jen pro sebe. V tom jim paradoxně napomáhá i izraelská politika, která neprosazuje rovné právo k návštěvám Chrámové hory pro Židy.

Podle izraelské policie arabští demonstranti měli uskladněné v mešitě množství podomácku vyrobených výbušnin, petard a dřevěných desek, jimiž chtěli útočit na tisíce židovských věřících, modlících se u Západní zdi pod Chrámovou horou. Izraelská policie proto musela ráno Horu obsadit, aby útoku zabránila.

izraelští policisté na Chrámové hoře

„Policie byla okamžitě, jakmile vstoupila do komplexu na Chrámové hoře, napadena Palestinci vyzbrojenými kameny, zápalnými lahvemi, petardami a kovovými tyčemi,“ uvedl mluvčí policie s tím, že čtyři příslušníci policie byli lehce zraněni a policie útočníky zatlačila do mešity al-Aksá, do níž však sama nevstoupila.

כוח משטרה המורכב משוטרי מחוז ירושלים ולוחמי מג“ב השתלט הבוקר על הפרות סדר של מתפרעים בהר הבית. הכוח פעל בנחישות אל מול האלימות של רעולי הפנים, אותה ניתן לראות בסרטון המצורף. השוטרים השיבו את השקט למקום ואפשרו לפתוח את הר הבית לביקורים. בסה“כ ביקרו היום בשטח ההר כ-1,200 מבקרים. במקביל לפעילות המבצעית הכוחות מקיימים כל העת הידברות עם נציגי הווקף והגורמים הרלבנטיים לשמירה על השקט במקום ולאפשר ביקורים כבשגרה. נמשיך לגלות אפס סבלנות כלפי כל ניסיון להפר את הסדר ולפגוע בסטטוס קוו. כמו כן, נפעל לאיתור ומעצר המתפרעים ונדאג למצות עימם את הדין.

Posted by ‎Israel Police – משטרת ישראל‎ on 26. červenec 2015

S ohledem na Tiša B’Av umožnila izraelská policie výjimečně návštěvu větší skupiny Židů na Chrámové hoře. Jednalo se o přibližně 1.200 lidí, mezi nimiž byl i ministr bydlení Uri Ariel ze strany Bajit Jehudi (Židovský domov).

Při jejich návštěvě opět vzplály muslimské nepokoje a na policii chránící židovské návštěvníky Hory před muslimskými útočníky opět dopadaly kameny a výbušniny. Několik policistů bylo zraněno.

Arabská reakce

Jordánsko střet v Jeruzalémě odsoudilo s tím, že za něj nese odpovědnost „provokativní jednání, jehož cílem bylo podnítit nepřátelství.“ Tímto jednáním se v podání vlády východní části historické Země izraelské / Palestiny rozumí mírumilovná návštěva Židů na nejsvatějším místě judaismu.

Podle izraelsko-jordánské mírové dohody je Chrámová hora pod jordánskou správou, tak jak tomu bylo v letech 1948 až 1967, kdy Jordánsko okupovalo část Jeruzaléma. Židé mají na Horu mít přístup, ale nesmí se na ní modlit.

Mluvčí teroristického Hamasu, vládnoucího Pásmu Gazy, Sami Abú Zuhrí označil dnešní „přepadení“ Chrámové hory za „nebezpečnou eskalaci.“

Izraelská reakce

Izraelští politici, včetně prezidenta Reuvena Rivlina a premiéra Benjamina Netanjahua, arabskou provokaci ostře odsoudili.

„Násilí a terorismus páchané – zejména dnes – proti věřícím na svatých místech musejí být jednoznačně odsouzeny,“ prohlásil prezident Rivlin. „Vyjadřuji svoji podporu bezpečnostním silám za jejich odhodlání zabránit jakékoliv škodě nebo zásahu věřících u Západní zdi, pozůstatku našeho Chrámu. Takovéto skutky nenávisti nebudou tolerovány a nedovolíme, aby se Židům bránilo modlit se na tomto svatém místě.“

Jako obvykle nepřekvapila reakce izraelských Arabů. Mluvčí arabské Společné kandidátky postup izraelské policie odsoudil s tím, že policie zabránila použitím násilí a fyzické síly stovkám věřících muslimů opustit mešitu a tím vykonávat svobodu vyznání.

5 reakcí na Arabové řádili kvůli návštěvě Židů na Chrámové hoře

 • talarich napsal:

  Jojo, to jsou ti umírnění „Palestinci“, co mají prý údajně nárok na vlastní stát? Blbost. Právo na sebeurčení automaticky negarantuje právo na vlastní stát. A jestli se chovají takhle, tak na vlastní stát ještě dlouho nedosáhnou – doufám. Myslím, že už je čas, aby se na Chrámové Hoře vystřídaly hlídky. Arabové už tam byli dost dlouho a prokázali svoji jasnou neschopnost se o toto místo postarat s důstojností hodnou tohoto místa. V rámci svobody vyznání by Chrámová Hora měla být předána pod plnou správu a kontrolu Izraele. Ti jediní se postarají o to, že toto bude bezpečné místo určené k posvátnému rozjímání a ne ke hraní fotbalu, v hodu do dálky kamenem a popíjení v baru molotovových koktejlú.

 • Refael napsal:

  talarich:

  Plně se pod tím podepisuji, ovšem ten balagan na Chrámové Hoře způsobila i jedna židovská dívka, která vykřikla na dorážející arab.ženy s mobily v rukou, že Muhammad(pro Muslimy prorok) je prase a ještě k tomu v arabštině. Je otázkou, zda-li by to samé řekla bez policejní ochrany.
  Každopádně je to proti Halaše vstup na Chrámovou Horu pro nás, židovské věřící. Je to rozhodnutí vrchního rabína Západní Zdi.

  • talarich napsal:

   Ano, mě nejde o to, abychom tam, my židé, mohli chodit svobodně a bez ochranky. Ale vadí mi ten bordel, co se tam děje. A je to také bezpečnostní riziko. Nejvíc mě ale vytáčí, když západní média o Chrámové Hoře referují jako o třetím nejposvátnějším místě muslimů. Koho zajímá třetí místo, když pro židy je to číslo jedna!

 • Josef napsal:

  Větší počet chuligánů, fanatiků a pouliční chátry zfanatizované bigotními muláhy, pravděpodobně pocházejících z arabské menšiny trpěné v Jeruzalémě, projevilo své nepřátelství vůči hostitelskému státu vskutku barbarským způsobem, plným primitivní nenávisti. Takto bych otitulkoval článek. Neházel bych Araby do jednoho pytle . Policie jednala opět v rukavičkách a nechala si líbit porušování zákona, aby předešla masivním útokům méně zfanatizovaných muslimů vůči svým mírumilovným židovským sousedům. Naprosto je chápu, kdyby jednali vůči chuligánům jako v Americe, nakonec by to odnesly neviní lidé. Kdy toto skončí? 😥

 • Josef napsal:

  Větší počet chuligánů, fanatiků a pouliční chátry zfanatizované bigotními muláhy, pravděpodobně pocházejících z arabské menšiny trpěné v Jeruzalémě, projevilo své nepřátelství vůči hostitelskému státu vskutku barbarským způsobem, plným primitivní nenávisti. Takto bych otitulkoval článek. Neházel bych Araby do jednoho pytle . Policie jednala opět v rukavičkách a nechala si líbit porušování zákona, aby předešla masivním útokům méně zfanatizovaných muslimů vůči svým mírumilovným židovským sousedům. Naprosto je chápu, kdyby jednali vůči chuligánům jako v Americe, nakonec by to odnesly neviní lidé. Kdy toto skončí?

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2015
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv