… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Egypt má nový přísný protiteroristický zákon 5.00/5 (100.00%) 6 ohodnocení

Abdel Fattah Sisi při poradě s představiteli egyptských ozbrojených sil, 9. srpna 2015; zdroj: úřad prezidenta Egypta

Abdel Fattah Sisi při poradě s představiteli egyptských ozbrojených sil, 9. srpna 2015; zdroj: úřad prezidenta Egypta

Egyptský prezident Abdal Fattáh al-Sísí (Abdel-Fattah el-Sissi) v neděli 16. srpna 2015 podepsal nový protiteroristický zákon, který umožňuje přísné postihy široce pojatého terorismu i novinářů, kteří by psali „nepravdivé informace“ o teroristických útocích. Zákon ihned vyvolal kritiku ochránců lidských práv a některých významných právníků.

Zákon má 54 článků a terorismus definuje velmi široce jako jakýkoliv skutek, který násilně narušuje veřejný pořádek.

Současně zákon stanoví přísné tresty vězení za celou řadu trestných činů včetně podpory či podněcování k jakémukoliv „teroristickému trestnému činu“, stejně jako poškození státních institucí nebo infrastruktury, jakými jsou například vojenské a vládní budovy, soudy, rozvody energií i archeologická naleziště. Tresty jsou v rozpětí od 5 let vězení až po trest smrti podel závažnosti konkrétního trestného činu.

Za zveřejnění „nepravdivých zpráv nebo prohlášení“ o teroristických skutcích nebo zpráv odporujících informacím egyptského ministerstva obrany mohou být novinářům uloženy pokuty od 200.000 do 500.000 egyptských liber (650 tisíc až 1,6 milionu českých korun) a zákaz činnosti až na jeden rok. Pokud bude novinář bez povolení informovat o soudním řízení z podezřelými z terorismu, hrozí mu pokuta od 20.000 do 100.000 liber (65 tisíc až 320 tisíc korun).

Soudní procesy podle protiteroristického zákona budou probíhat ve zrychleném řízení.

Zákon také zbavuje případné trestní odpovědnosti orgány činné v trestním řízení – včetně policie, ale i armády – pokud použijí „nezbytnou a přiměřenou sílu“ při plnění svých povinnosti nebo při „skutečném a bezprostředním ohrožení.“

Egypt už více než 2 roky, od vojenského převratu v létě 2013, nemá parlament. Zákonodárnou pravomoc má prezident al-Sísí, který již během 14 měsíců ve funkci přijal řadu podstatných zákonů, přičemž proces přípravy zákonů probíhá za zavřenými dveřmi a veřejnost je o chystaných změnách informována prostřednictvím prezidentovi loajálních médií.

Návrh protiteroristického zákona schválila egyptská vláda v červenci v reakci na bombový útok, kterým byl v Káhiře zavražděn generální prokurátor Hišám Barakát (Hisham Barakat). V den schválení zákona vládou islamisté provedli koordinované teroristické útoky na Sinaji.

K návrhu zákona se poté vyjádřila Státní rada, což je právní poradní orgán vlády, a doporučila některé drobné změny.

Zákon kvůli jeho vágnosti a gumovosti kritizují organizace na ochranu lidských práv, stejně jako někteří významní egyptští právníci, kteří se shodně obávají jeho zneužívání.

„Je to návrat do Mubarakovy éry a k 30 let trvajícímu výjimečnému stavu, kvůli němuž vyšli v roce 2011 Egypťané do ulic,“ uvedla egyptská pobočka Amnesty International. Podle Human Rights Watch se do egyptské definice terorismu vejde i prostá občanská neposlušnost. Výbor na ochranu novinářů (Committee to Protect Journalists, CPJ) pak zákon odsoudil za to, že „brání novinářům pátrat, ověřovat a informova o nejdůležitějších věcech veřejného zájmu“ a „stát se fakticky stává jediným povoleným zdrojem zpráv o těchto událostech.“

Podle Kamala Abbáse, předsedy polooficiální egyptské Národní rady pro lidská práva (NCHR) ,zákon vede k tomu, že „každý občan je obviněn z terorismu, až dokud se neprokáže opak“, přičemž „krajně vágní definice terorismu“ může vést k potlačení „jakýchkoliv demokratických jednání, včetně práva na protest, shromažďování a sdružování.“ Abbás také upozornil na to, že zákon nebyl s NCHR konzultován, což podle egyptského práva měl být.

Kriticky se vyjádřily i některé cizí státy, včetně ministerstva zahraničí USA.

Egyptské vedení se nicméně brání tím, že zákon neomezuje nezávislost soudnictví a tu by měly respektovat i cizí země.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2015
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv