… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelský Nejvyšší soud zachoval zákon proti nelegálním imigrantům, omezil ale dobu zadržování 5.00/5 (100.00%) 8 ohodnocení

izraelsko-egyptská hranice

izraelsko-egyptská hranice

Izraelský Nejvyšší soud dnes rozhodoval o návrhu skupin ochránců lidských práv na zrušení Zákona o bránění infiltraci (Prevention of Infiltration Law, חוק למניעת הסתננות), který upravuje nakládání s nelegálními africkými imigranty a žadateli o azyl. Rozšířený devítičlenný senát pod vedením předsedkyně senátu Miriam Naor dospěl k závěru, že současné znění zákona obsahuje příliš dlouhou dobu pro zadržování migrantů bez soudu, nicméně ve zbytku je v souladu s izraelskými Základními zákony.

Cílem Zákona o bránění infiltraci je zamezit dalšímu nelegálnímu přistěhovalectví do Izraele a přimět ty, kdo už v Izraeli jsou, aby odešli.

Soud rozhodl, že současná doba 20 měsíců, kdy mohou být nelegální migranti drženi bez soudu v záchytných zařízeních, je nepřiměřeně dlouhá, a proto ji dočasně zkrátil na 12 měsíců. Všichni migranti, kteří už jsou internováni déle než rok, musejí být propuštěni do 15 dnů.

Nejvyšší soud současně dal Knesetu 6 měsíců času na to, aby uvedl zákon do souladu se soudním rozhodnutím.

Více než 2.500 afrických migrantů, označovaných vládou jako „infiltrátoři“, je nyní zadržováno v táboře pod šitým nebem v Holonu v Negevu. Většina z nich je v internaci již déle než rok, takže se očekává jejich propuštění a následný přesun do městských oblastí, zejména do Tel Avivu.

V současnosti se v Izraeli nachází okolo 42 tisíc afrických migrantů, z nichž většina žádá o azyl. Více než 90 % z nich pochází z Eritreje, Súdánu, Etiopie nebo Konga. Izrael nicméně vyhověl méně než 1 % žadatelů o azyl. Od roku 2009 byl v Izraeli azyl udělen méně než 0,15 % žadatelů, což je nejméně ze všech západních zemí.

Kritici Zákona o bránění infiltraci tvrdí, že Izrael na rozdíl od jiných zemí nerespektuje práva uprchlíků, neposkytuje jim ochranu a nesnaží se je integrovat do své společnosti.

Izraelský Nejvyšší soud již obdobná ustanovení zákona z důvodu porušování lidských práv zrušil v letech 2013 a 2014. V září 2014 soud rozhodl, že držení migrantů v detenčním zařízení bez časového omezení – což tehdejší znění zákona umožňovalo – je neústavní a nařídil uzavření zařízení v Holonu do tří měsíců, tedy do 22. prosince 2014. Vláda reagovala novelizací zákona, kterou omezila dobu zadržení na 20 měsíců, což ihned 18. prosince napadly skupiny ochránců lidských práv stížností, o níž soud dnes rozhodl.

V Izraeli vyvolalo v dubnu mediální skandál zjištění, že tři afričtí křesťané, popravení islamisty v Libyi při snaze odstěhovat se do Evropy, původně usilovali o azyl v Izraeli.

Zastánci přísných opatření proti imigraci argumentují tím, že Izrael je nevelká země, už tak zažívající národnostní a náboženské spory a tudíž není rozumné umožňovat ve větší míře usidlování lidí z jiných zemí. Izraelské vlády se od roku 2006 snaží vytvořit komplexní reakci na přistěhovalecké vlny, nicméně zatím se vždy jednalo o opatření spíše jednorázově reagující na konkrétní situace.

izraelsko-egyptská hranice

izraelsko-egyptská hranice

Nelegální imigraci efektivně omezila až výstavba plotu na hranici s Egyptem.

החוק המקורי ותיקוניו  – legislativní historie Zákona o bránění infiltraci na webu Knesetu (hebrejsky)

4 reakce na Izraelský Nejvyšší soud zachoval zákon proti nelegálním imigrantům, omezil ale dobu zadržování

  • Nofar napsal:

    Kritici Zakona o braneni infiltraci patrne nebydli na jihu Tel Avivu, kde je vskutku nezadouci vychazet po setmeni ven, nebot ubozi Sudanci ci Eritrejci se chovaji jako zvirata. Mimochodem pred casem infiltratori z vyse zminenych zemi protestovali kazdou stredu pred misrad ha-pnim v nasem meste. Nevim, jestli zminene demonstrace stale pokracuji, ale soude podle obleceni a drahych mobilnich telefonu nejde – stejne jako v pripade africkych zadatelu o azyl v Evrope, kteri berou stary kontinent utokem na lodich – o zadne chudaky.

  • Josef napsal:

    pro nás je téměř nemožné udělat aliju, a pro toho kdo vnikne do státu ilegálně, poruší zákony země, žije roky na její úkor, se zdá být vše jednoduché, co je spravedlnost?

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2015
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv