… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Kardinál Tauran: Žádný dnešní konflikt není náboženský 3.67/5 (73.33%) 6 ohodnocení

kardinál Jean Louis Tauran

kardinál Jean Louis Tauran

Rimini. Italský katolický mítink otevřel svým vystoupením kardinál Jean Louis Tauran, předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog. V Rimini jej požádal o rozhovor kolega z italské redakce Luca Collodi, který se jej nejprve zeptal na náboženské pozadí dnešních konfliktů, a kardinál Tauran odpověděl:

Dnes neexistuje jediný konflikt, který by měl náboženskou povahu. Všechny konflikty, s nimiž se potýkáme, mají bohužel politické důvody. Díváme-li se však na dnešní svět, nemůžeme jej pochopit bez náboženství. To je velký paradox. Před sto lety nám říkali, že Bůh je mrtvý, ale vidíme, že není, protože je velmi přítomný. Tento paradox nás nutí, abychom vedli dialog, protože Bůh k životu dnešního člověka patří. Člověk je „živočich“ náboženský.

Proč jsou tedy náboženská vyznání často přítomna uvnitř konfliktů?

Především to nejsou náboženská vyznání, která jsou v nich přítomna, nýbrž ti, kdo se k nim hlásí, což jsou muži a ženy poznamenaní dědičným hříchem. Proto víme – a říká to koncilní konstituce Gaudium et spes, že násilí tu bude až do konce světa. Musíme proto být schopni toto násilí tišit. Zlo se přemáhá dobrem.

Mnohé světské vlády zastírají náboženskou identitu patrně ve snaze předcházet konfliktu. Je takový postup správný?

Není, protože v mezináboženském dialogu je nejprve zapotřebí ujasnit si vlastní identitu. Vědět, kdo jsem, co věřím, jaké jsou základní hodnoty, kterými se řídí můj život. Mezináboženský dialog nemůže spočívat na dvojakosti. Musíme mít jasno, pokud jde o obsah naší víry.

Dialog mezi náboženskými vyznáními a demokracií však není snadný…

Ne, ale demokracie je zatím jediný systém, který nejvíce zachovává svobodu člověka. Je sice těžké demokracii spravovat, ale člověk je právem svobodný, ač mnohokrát zlo převáží nad dobrem. Musíme se neustále snažit jednat tak, aby síla práva převažovala nad právem síly.

Jaký vztah má islámský integralismus k náboženství?

Předně, islámský integralismus není pravý islám. Je to perverze. Jsou to zbloudilci, kteří se bohužel těší podpoře některých sektorů, které nejsou nakloněny demokracii.

Plyne dnešní nedostatek míru ze spojenectví mezi náboženstvím a mocí?

V některých případech ano. Avšak náboženská vyznání, věřící, představují sílu dobra a to vidíme. Důležité je, aby na tyto pozitivní aspekty kladly důraz sdělovací prostředky. Například jedna muslimská rodina v Bagdádu poskytuje útočiště již druhým rokem jedné křesťanské rodině. To je krásný fakt. Anebo otcové dominikáni založili před dvěma roky v Bagdádu Školu sociálních věd, která má více než tisíc studentů, a skoro všichni jsou muslimové. Toto jsou krásné věci, které do temnot vnášejí světlo a o kterých je třeba mluvit.

říká francouzský kardinál Jean Louis Tauran, předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog, který včera vystoupil na italském katolickém mítinku v Rimini.

(mig)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Kardinál Tauran: Žádný dnešní konflikt není náboženský.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2015
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv