… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Skandál s paměťmi Ehuda Baraka: Vyzrazeny tajné informace o plánu útoku na Írán 5.00/5 (100.00%) 11 ohodnocení

Benjamin Netanjahu a Ehud Barak, fotografie 7. října 2012 provázela zprávu o hodinu a půl trvajícím jednání mezi čtyřma očima o íránském jaderném programu

Benjamin Netanjahu a Ehud Barak; fotografie 7. října 2012 provázela zprávu o hodinu a půl trvajícím jednání mezi čtyřma očima o íránském jaderném programu

Ehud Barak, zastával řadu let vysoké vojenské a následně politické funkce, včetně postu předsedy vlády a naposledy ministra obrany Izraele. Není proto divu, že se v důchodu rozhodl namluvit své paměti. Zveřejnění částí nahrávek, včetně velmi citlivých nedávných událostí, však vyvolává skandál.

Kanál 2 izraelské televize za poslední týden už třikrát odvysílal vybrané pasáže z přibližně 100 hodin nahrávek pamětí, které Barak namluvil pro Ilana Kfira a Dannyho Dora, kteří sepisují jeho paměti pod názvem Milhamot Hayay (Války mého života, My Life’s Wars).

Izraelské plánování útoku na Írán

V pátek 21. srpna byla odvysílána Barakova vzpomínka na jednání o plánovaném útoku na íránská jaderná zařízení. Tehdejší ministr obrany uvedl, že zatímco on a premiér Benjamin Netanjahu v letech 2009 a 2010 vojenský úder schválili, zmařilo jej při jednání bezpečnostního kabinetu (tzv. Fóra osmi) váhání tehdejšího ministra financí Juvala Štajnice (Yuval Steinitz) a tehdejšího ministra strategických věcí Mošeho Jaalona (Moshe Yaalon). Podle Baraka byl dalším rozhodujícím faktorem odpor tehdejšího náčelníka generálního štábu Izraelských obranných sil Gabiho Aškenaziho (Gabi Ashkenazi), který odmítl potvrdit, že úder na íránská jaderná zařízení je v rámci operačních schopností armády.

Jakmile se ukázalo, že Štajnic a Jaalon s plánem nesouhlasí, přišli Netanjahu a Barak ve Fóru osmi o většinovou podporu. Proti byli holubičí členové fóra – ministr bez portfeje Benny Begin, tehdejší vicepremiér Dan Meridor a tehdejší ministr vnitra Eli Jišaj (Eli Yishai), stejně jako představitelé zpravodajských služeb a armády.

„Bez většiny ve Fóru osmi jsme neměli legitimitu předložit plán celé vládě,“ uvedl Barak.

Podle Ehuda Baraka mohlo k útoku na Írán dojít ještě v roce 2012, ale nastal jiný problém. V tu dobu bylo naplánováno velké společné vojenské cvičení s USA a izraelská vláda nechtěla útok v té době provést, aby Američané nebyli rozzlobeni tím, že se vytváří dojem, že s útokem souhlasí.

Barak tehdy přesvědčil ministra obrany USA Leona Panettu k přesunutí cvičení na jiný termín, ale ani nový termín neumožňoval úder na Írán bez kompromitace Američanů.

Bibi je slabý

Netanjahu a Barak při oslavě ministrových 70. narozenin, 9. února 2012

Netanjahu a Barak při oslavě ministrových 70. narozenin, 9. února 2012

V neděli 23. srpna Kanál 2 odvysílal druhou část nahrávky Barakových vzpomínek, které opět vyvolaly skandál. Bývalý ministr v nich tehdejšího a současně i dnešního premiéra Benjamina Netanjahua označuje za slabocha, který nic obtížného nerozhodne, pokud k tomu není donucen.

„Bibi je slabý. Nechce dělat těžké kroky, pokud k tomu není nucen,“ uvádí Barak, podle nějž je Netanjahu „zahalen hlubokým pesimismem“ a při výběru mezi strachem a nadějí si vždy vybere větší strach, což označuje za „znepokojení.“

Dětinský Netanjahu byl proti výměně Gilada Šalita a pak shrábl všechnu slávu

V pondělí 24. srpna odvysílal Kanál 2 třetí část nahrávky vzpomínek Ehuda Baraka. Obviňuje v ní premiéra Netanjahua, že se při uzavírání dohody o výměně uneseného izraelského vojáka Gilada Šalita (Gilad Shalit) se choval „trapně dětinsky“, když nejprve byl proti výměně za 1.027 palestinských arabských teroristů a následně shrábl všechnu slávu.

Reakce na Barakova slova

Sdělení obsahu utajovaných jednání bezpečnostního kabinetu cizím osobám a následné zveřejnění vyvolalo ostrou kritiku řady izraelských politiků.

Úřad předsedy vlády reagoval na Barakova slova v neděli prohlášením, podle nějž „nadešel čas skončit nezodpovědnou diskusi o věcech týkajících se bezpečnosti státu.“

Z ohrožení bezpečnosti státu Ehuda Baraka obvinil vůdce opoziční strany Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov) Avigdor Lieberman, stejně jako ministr vnitra Silvan Šalom (Silvan Shalom). Ten současně upozornil, že povolení zveřejnění takovýchto informací vojenskou cenzurou povede k tomu, že se budou ministři zdráhat otevřeně hovořit na uzavřených jednáních z obavy, že během pár let budou jejich slova veřejná.

Ostře Barakovu povídavost zkritizoval například také bývalý poradce pro národní bezpečnost Uzi Arad.

Moše Jaalon a Juval Štajnic odmítli nahrávku jakkoliv komentovat, jen vyjádřili údiv nad tím, jak mohla vojenská cenzura zveřejnění takto citlivých informací povolit.

A právě tento bod je na celém případu nejzáhadnější.

Proč byly tajné informace zveřejněny?

Podle Kanálu 2 nahrávky nepředal televizi Barak, který se naopak pokusil zmařit zveřejnění s tím, že jejich odvysílání poruší pravidla vojenské cenzury.

K předání nahrávek televizi se přiznali Ilan Kfir a Danny Dor, kteří s Barakem jeho paměti sepisovali. Uvedli, že důvodem ke zveřejnění byl spor s Ehudem Barakem o autorská práva, která jim prý původně přislíbil jak pro hebrejské tak pro anglické vydání, ale následně souhlas s anglickým vydáním odvolal.

Že spolutvůrce vedla ke zveřejnění nahrávek plných závažných tajných informací snaha o proslavení a pomstu ještě není tak zarážející. Hloupí lidé dělají hloupé věci. Skutečný údiv vyvolává, že odvysílání povolila vojenská cenzura.

V tuto chvíli můžeme jen spekulovat, co vojenské cenzory přesvědčilo k souhlasu se zveřejněním velmi citlivých a velmi čerstvých přísně utajovaných skutečností. Zda se informace již nacházely v zahraničí a spoluautoři vyhrožovali jejich zveřejněním v cizině, či zda měli v ruce ještě nějaký jiný trumf, není v tuto chvíli jasné. Vyloučit nelze ani selhání samotné vojenské cenzury.

Jasné naopak je, že celá záležitost značně uškodila jak premiéru Netanjahuovi a jeho pověsti, tak zejména důvěryhodnosti státu Izrael. Vždyť co si myslet o zemi, kde televize v hlavním čase vysílá vzpomínky bývalého ministra na to, jak před sotva 5 lety jednal o možném úderu na nedaleký znepřátelený stát – který navíc stále znepřátelený je?

4 reakce na Skandál s paměťmi Ehuda Baraka: Vyzrazeny tajné informace o plánu útoku na Írán

 • smal napsal:

  Vždycky jsem měl systém izraelské bezpečnosti za téměř dokonalý a vzor hodný následování, bohužel i sem zasáhl fenomén rozvratu a neodpovědného jednání. Izraelci z toho jistě vyvodí patřičné závěry a realizují pragmatická opatření na rozdíl od nás v Evropě a zvláště v ČR. Je to smutné kam směřujeme. Škoda, že se nepodařilo plán realizovat už v roce 2012, potom by bylo leccos jinak.

  • talarich napsal:

   Otázka zní, zda je to vyjádření i pravdivé. Možná je to přesné ve smyslu vašeho vnímání Bibiho, ale se skutečností to nemusí mít nic společného.

 • Tomáš Kolský napsal:

  Novináři se často odvolávají na to, že něco schválila vojenská cenzura, což je dětinské. Cenzor má přesně vymezený právní prostor. Co do něj nespadá, nezakáže. Barakovy řeči jsou sice nepěkné, vrhají špatné světlo na lidi kolem něj, ale neodhalují nic důležitého, co by už nebylo venku před tím.

  Cenzura tu není od toho, aby zachraňovala, když se bývalý premiér rozhodne portrétovat své kolegy jako bandu malých dětí hrajících si na písečku. Je na novinářích a na politicích, jak budou vypadat jejich rozhovory, bude-li to blbé, není věcí cenzury to pro blbost zakázat. Co všechno byste po cenzorovi nechtěli? 😳

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2015
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv