… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Arabští obyvatelé Východního Jeruzaléma chtějí izraelské občanství 5.00/5 (100.00%) 6 ohodnocení

Arabove na Chr. hore II.Podle hloubkového průzkumu spojeného s průzkumem washington-institute-for-near-east-policyveřejného mínění, který v letních měsících t.r. prováděl ve Východním Jeruzalémě David Pollock z The Washington Institute for Near East Policy vyplývá, že 52 % arabských obyvatel Východního Jeruzaléma dává přednost být občany Státu Izrael a pouze 45 % by chtělo být palestinskými občany v palestinském státu. V podobném průzkumu, který Pollock prováděl před čtyřmi lety ve Východním Jeruzalémě, tehdy odpovědělo jen 40 % dotázaných, že chtějí být izraelskými občany. David Pollock v úterý 8.9. s výsledky svého průzkumu seznámil odborníky a ostatní posluchače na přednášce, kterou měl v Jeruzalémském Institutu pro výzkum Izraele (מכון ירושלים לחקר ישראל ). Americký odborník seznámil posluchače s „modernějšími“ názory jeruzalémských Arabů odrážejícími současnou realitu ve srovnání s názory Arabů žijících na Západním břehu nebo v Gaze. Tak například podle Pollockových výsledků 70 % Arabů východního Jeruzaléma podporují myšlenku dvou států pro dva národy a uznávají právo židovského národa na nezávislý stát. S tímto názorem východo-jeruzalémských Arabů se ztotožňuje pouze 13 % Arabů žijících v Judeji a Samaří a 11 % Arabů v Pásmu Gazy. 40 % východo-jeruzalémských Arabů uznává, že Židé mají nějaká práva v zemi Izraele (na území Izraele). Oproti tomu nikdo – 0 % z Arabů žijících v Judeji a Samaří nebo v Gaze, taková práva Židům nepřiznává.
Pollock předpokládá, že jeruzalémští Arabové se chtějí stát izraelskými občany především proto, že by jim z takového občanství plynuly hmotné výhody, například v oblasti zdravotní péče, důchodů, národního pojištění (podpora v nezaměstnanosti, finanční podpora během mateřské dovolené atp.). Mnozí Arabové, kteří žijí ve Východním Jeruzalémě mají izraelské občanství. Arabove na Chr. hore
Z průzkumu však také vyplynulo, že většina arabských obyvatel Východního Jeruzaléma se dosud přidržuje radikálních názorů. 61 % z nich podporuje ozbrojený boj proti Izraeli a souhlasí s teroristickými činy, například s použitím aut, kterými teroristé najíždějí na židovské obyvatele města. Většina obyvatel Východního Jeruzaléma se přiklání k Hamásu a ne k Fatahu či Palestinské správě. Pollock ve svém průzkumu uvádí, že 90 tisích východo-jeruzalémských Arabů, kteří nyní zůstali za bezpečnostní bariérou, se v současné době přidržuje nejradikálnějších protiizraelských a protižidovských názorů. Zajímavé, že v minulém průzkumu právě tito Arabové, kteří žijí za bezpečnostní bariérou, se chtěli stát izraelskými občany. Podle Davida Pollocka se tato oblast za bezpečnostní bariérou postavenou v Jeruzalémě stala prakticky jakousi „zemí nikoho“, kde kvete zločinnost a a mezi tamními obyvateli je nekontrolovatelné množství zbraní velmi rychle měnících majitele. Nikdo nemá o tyto obyvatele zájem a oni „zanevřeli na celý svět“. Závěrem své přednášky Pollock zdůraznil, že nadešel čas, kdy ti, kteří na obou stranách rozhodují v konfliktu mezi Izraelem a Palestinci, vzali v úvahu též postoje obyvatel Východního Jeruzaléma.

Arabove trh vych Jer.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2015
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv