… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
SUKOT – SVÁTEK STÁNKŮ 5.00/5 (100.00%) 12 ohodnocení

SUKA I.Dnes večer v 18.32 hod. začíná sedmidenní svátek Sukot – סוכות neboli Svátek stánků. Svátek je na památku toho, že naši předkové po východu z Egypta žili po čtyřicet let ve stáncích, v sukot. Vzhledem k tomu, že naši otcové nežili trvale na jednom místě, ale putovali z místa na místo Sinajskou pouští, přebývali ve stáncích. Sukot byly pokryty pouze palmovými listy nebo listy různých rostlin, které se na Sinaji vyskytují. Ve stínu suky mohl člověk přečkat přímý žár poledního slunce. Suka byla a dodnes je pro nás jakýmsi přechodným dočasným příbytkem, v němž pobýváme po dobu sedmi dnů. Židovský filozof Fílón Alexandrijský, který žil v 1. století o.l. v egyptské Alexandrii, která byla nejen hlavním městem Ptolemaiovského Egypta, kterou obývali bohatí Řekové a Židé. Tato alexandrijská nobilita žila v nádherných vilách a palácích obklopená přepychem té doby. Fílón proto píše: „Suka nám připomíná tu dávnou epochu, kdy naši předkové žili ve stáncích. Proto ze svátku Sukot vyvozujeme i sociální ponaučení: Člověk, který žije v bohatství je povinen si vzpomenout na tu dobu, kdy žil v chudobě. Ve dnech svého dostatku a velikosti je člověk povinen vzpomenout dnů svého ponížení, a ve dnech míru musí mít na paměti nebezpečí války. Přebývání v suce-stánku učí člověka být skromným a spokojit se s málem.“ (Alegorický výklad posvátných zákonů, 2. kniha, § 208).

Je odvěká tradice zvát do ozdobené suky nejen naše příbuzné a přátele, ale každý večer před zahájením slavnostní večeře zveme do naší suky i vzácné nebeské hosty, které aramejsky nazýváme Ušpizin – . אושפיזין
Dnes večer zveme Abraháma, v pondělí večer Izáka, v úterý večer Jákoba, ve středu večer Josefa, ve čtvrtek večer Mojžíše, v pátek večer Árona a v sobotu večer Davida. Celkem zveme do suky sedm nebeských hostů.
V suce pronášíme požehnání: BARUCH ATA ADO-NAJ ELOKEJNU MELECH HA-OLAM AŠER KIDŠANU BEMICVOTAV VECIVANU LEJŠEV BA-SUKA – Budiž požehnán Ty Hospodine náš Bože, Králi světa, který jsi nás posvětil svými přikázáními a přikázal nám sedět v suce.

Hezké prožití svátků Sukot – חג שמח !

SUKA AL GAMAL

Stánek – Suka na hřbetu velblouda.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2015
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv