… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ukrajina: je v Umani místo pro chasidy? 5.00/5 (100.00%) 11 ohodnocení

Uman hrob r. Nachmana y Braclavi

Brána na hřbitov kde je pohřben rabbi Nachman z Braclavi foto: Wikipedia

Vyslovíme-li název ukrajinského města Umaň ležícího asi 120 km jižně od Kyjeva, ihned se nám vybaví umaňský hřbitov, na němž je pohřben chasidský rabín Nachman z Braclavi (1772-1810). Rabi Nachman z Braclavi před svou smrtí vyslovil přání být pohřben na umaňském židovském hřbitově spolu s židovskými bratry, kteří byli ve městě zavražděni během povstání hajdamaků (kozáků) pod vedením Ivana Honty a pravoslavného mnicha Maksyma Žalizňaka roku 1768. Kozáci zde zavraždili 20 tisíc obyvatel města – Židy, Poláky a uniaty, včetně žen a dětí.
Tím, že se Umaň stalo místem posledního odpočinku rabína Nachmana z Braclavi, se časem město s židovským hřbitovem proměnilo v poutní místo, které navštěvují nejen chasidé různých dvorů, ale i Židé hlásící se k „mitnagdim“, k ortodoxnímu směru. Avšak rok od roku se zvyšuje i počet nezbožných židovských návštěvníků města, kteří se tam snaží najít svou duchovní cestu. Umaň se také stal velmi populárním cílem pro židovskou uměleckou bohémou. Připomňme, že právě nyní, během posledního měsíce židovského roku a o Roš hašana (Nový rok) bývá počet židovských návštěvníků Umaně nejvyšší, také proto, že o svátku Sukot si chasidé připomínají výročí úmrtí rabi Nachmana z Braclavi.
Dnešní Ukrajina je však zemí ozbrojeného konfliktu mezi ústřední vládou v Kyjevě a jihovýchodními oblastmi Ukrajiny, jejíž převážně rusky mluvící obyvatelstvo pociťuje, že je kyjevskou ústřední vládou diskriminováno. Kromě toho na Ukrajině vládne korupce a v mnoha oblastech můžeme hovořit o vládě různých oligarchů, místních mafií nebo prostě o anarchii. To jsme se však ještě nezmínili o všudypřítomném tradičním antisemitismu. Bohužel, všechny tyto negativní skutečnosti ovlivňují i život města Umaně.
Jak v dnešním vydání (7.9.) deníku Yediot achronot uvádí korespondent na Ukrajině Eduard Dukas, stanové městečko chasidských poutníků v Umani se stalo terčem místních krajně pravicových nacionalistických elementů známých svým antisemitismem. Ukrajinští ultrapravicoví nacionalisté si vybrali pro své chuligánské a ničitelské dílo právě šabat, svatý den odpočinku. Dobře věděli, že zbožní Židé o šabatu nebudou nikam telefonovat, tedy ani ne na policii, čímž si zajistí čas pro svůj nekrvavý pogrom. Vše začalo tím, že zbořili plot, který obklopoval chasidské stanové městečko, potom začali ničit sloupy s veřejným osvětlením a ničit bezpečnostní kamery, které tam byly také umístěny. Podle vyjádření Eliezera Kirschboima, předsedy a ředitele židovské komunity v Umani, vandalové způsobili škodu asi za půl milionu dolarů. Kirschboim dodal, že právě před Novým rokem a Vysokými svátky tento vandalský čin velmi zkomplikoval činnost umaňské židovské pospolitosti. Podle jeho slov ukrajinští nacionalisté využívají antisemitské excesy k tomu, aby získali u místního obyvatelstva „politické body“. „Ten, kdo více Židy provokuje, má větší šanci uspět v říjnových volbách“, uvedl Kirschboim. Také současný starosta Umaně byl vybrán aktivisty nacionalistické strany „Svoboda“. Kirschboim dále uvedl, že v Umani panuje neuvěřitelná anarchie. „Nacionalisté chtějí jenom úplatky a také všem dokázat, jak dovedou chasidům zavařit“, uvedl předseda místní židovské komunity. Chasidé si stěžovali, že ačkoli v posledních letech investovali mnoho tisíc dolarů do rozvoje města, dosud se jim z úředních míst dostává nepřátelského chování. „Zdá se, jako by místní a městské úřady nechtěly, aby chasidé vůbec na Ukrajinu jezdili, uvedl Kirschboim.

Uman bez chasidu
Advokát Genadij Blorickij, který chasidy zastupuje, uvedl, že ačkoli chasidé investovali do rozvoje města nemalé částky, tak nacionalisté mají na vedení města velký vliv, což se například projevilo i v tom, že umaňská radnice nedala povolení na zřízení chasidského stanového městečka, i když 70 procent půdy, na níž stanové městečko leží, patří právě chasidům.

Pro toho, kdo se světem chasidů chce seznámit a necestovat do Umaně, doporučuji výstavu fotografii “ Svět, který měl zmizet“  Vladimíra Železného v pražské Jeruzalémské synagoze. Výstava bude otevřena po od 18.9. do 31.10. Vzhledem k židovským svátkům doporučujeme ověřit otevírací dobu výstavy.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2015
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv