… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Zatčení čtyř teroristů zodpovědných za novoroční vraždu 5.00/5 (100.00%) 21 ohodnocení

rivlin-levlovic

Prezident Reuven Rivlin kondoluje rodině Alexandra Levloviče
zdroj: Arutz 7, © Mark Neiman/GPO

Izraelské bezpečnostní složky zatkly čtyři Araby z Cur Bahir (Tzur Baher, צור באהר) ve východním Jeruzalémě pro podezření z vraždy Alexandra Levloviče, 64 letého otce a dědečka. Arabové na jeho auto zaútočili kameny na židovský Nový rok 5776. Zadržení se k činu přiznali.

Všichni čtyři mají status izraelského obyvatele. Jsou to

  • devatenáctiletý Mohamed Salá Mohamed Abú Chaf (Mohammed Salah Mohammed Abu Khaf)
  • devatenáctiletý Walíd Farís Mustafa Atraš (Walid Fares Mustapha Atrash)
  • dvacetiletý Abed Mahmúd Abed Rabo Dawját (Abed Mahmoud Abed Rabo Dawiat)

podrobnosti o nejmladším zatím nebylo povoleno publikovat

Podle informací Šin Bet se podezřelí přiznali k tomu, že vyrazili s úmyslem útočit na Izraelce zvlášť kvůli židovskému Novému roku. Vyšetřovatelům popsali svoje rozmístění na rušné křižovatce, které jim umožnilo ověřit, jestli je řídí Žid a zároveň co nejefektivnější útoky na řidiče.

Abed Dawját, který hodil kamenem, jímž smrtelně zranil Alexandra Levloviče vyšetřovatelům řekl, že vyrazil útočit zahalený ve vlajce Hamásu, kterou získal při demonstraci islamistů v arabské vesnici Umm Al-Fachm (أمّ الفحم, hebr. אם אל-פחם, Um El-Fachem) krátce před útokem.

Levlovič po zásahu kamenem ztratil kontrolu nad řízením, vyjel ze silnice a narazil do stromu.

Okamžitě po úspěšném útoku se teroristé rozprchli a později opět setkali, aby si sjednotili krycí legendu pro případ, že by byli zadrženi.

Výslechy stále ještě pokračují. Jeruzalémské prokuratura současně připravuje jejich obžalobu.

Ve zprávě o vyšetřování služba Šin Bet zdůraznila, že „tento nebezpečný útok s tak hrozným následkem odráží skutečný stav hrozby, kterou představuje tzv. ‚lidový terorismus’ (pozn. redakce – neorganizovaný ve stálých teroristických buňkách) a útoky kameny v Jeruzalémě, a jasně ukazuje nezbytnost přísnějších postihů útočníků a důsledné práce s nezletilými útočníky”.

Vládní úřady již o tvrdém postupu proti arabským násilnostem, které prudce vzrostly během posledních týdnů, jednaly. Výše nejnižšího trestu za útoky kameny, zápalnými lahvemi a jinými smrtícími předměty byla zvýšena (pozn. redakce – na 4 roky) a v přípravě je zákon umožňující trestat rodiče usvědčených mladistvých a nezletilých útočníků (pozn. redakce – zvýšení minimálního trestu pro útočníky ve věku 14-18 let a jejich rodiče, nově pak zavedení trestu pro rodiče útočníků ve věku 12-14 let a zavedení finanční kauce pro rodiče útočníků mladších 12 let).

Policie dostala pravomoc nasadit odstřelovače s nesmrtící municí k neutralizaci podobných útočníků, pokud ohrožují něčí životy. Řadoví policisté rovněž smějí ze stejných důvodů zahájit palbu.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2015
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv