… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Benjamin Netanjahu: Plameny radikálního islámu spalují region a dosahují až k nám 5.00/5 (100.00%) 14 ohodnocení

Benjamin Netanjahu, Gadi Eizenkot, Moše Jaalon, Gilad Erdan a Benci Sau

Benjamin Netanjahu, Gadi Eizenkot, Moše Jaalon, Gilad Erdan a Benci Sau

Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu včera večer na společné tiskové konferenci s ministrem obrany Mošem Jaalonem (Moshe Yaalon), ministrem veřejné bezpečnosti Giladem Erdanem, náčelníkem generálního štábu Izraelských obranných sil Gadim Eisenkotem a úřadujícím ředitelem Izraelské policie Bencim Sauem (Bentzi Sau) přednesl prohlášení, v němž reagoval na sérii palestinskoarabského teroru, která Izrael sužuje poslední dny.

„Dnešek byl dalším těžkým dnem pro nás všechny, pro občany Izraele. Nacházíme se v centru vlny teroru. Teroristé, kteří jsou podněcovaní a jimiž zmítá nenávist, se snaží útočit na naše lidi – miminka, děti, muže a ženy, civilisty a vojáky. Naše srdce – srdce celého národa – jsou s rodinami obětí, jejichž životy byly přerušeny vrahy, zasluhujícími trest. V posledních dnech a hodinách jsem viděl projevy hrdinství vojáků, policistů a – neméně také – civilistů. Viděl jsem je v Jeruzalémě, Kirjat Gat, Hebronu, Petach Tikvě, Tel Avivu a nyní v Afule. Izraelci statečně, klidně a odhodlaně zneškodňují teroristy. Vyžaduje to mimořádnou odvahu a vynalézavost a jsme hrdí, že jsme součástí země, která má takové občany.

Tento brutální terorismus nezačal dnes. Provází sionistický podnik od jeho počátku. Vždy jsme věděli, jak porazit výtržníky a budovat naši zemi a tak tomu bude i nyní. Teroristé a extrémisté, stojící za nimi, nedosáhnout ničeho. Odrazíme je a porazíme je.

Jsme nyní uprostřed vlny terorismu s noži, zápalnými bombami, kameny a dokonce i ostrou střelbou. I když jsou tyto činy většinou neorganizované, jsou všechny následkem divokého a lživého podněcování Hamasu, Palestinské správy, některých zemí regionu a – ne méně a co do četnosti naopak více – Islámského hnutí v Izraeli, kteří podněcují lžemi o naší politice ve vztahu k Chrámové hoře a údajných změnách, které chceme udělat ve statusu quo. Je to absolutní lež. Podnikáme akce i proti těmto podněcovatelům a útočníkům.

Izraelské obranné síly, Izraelská policie a Šin Bet pracují na všech frontách – tipování, utajení, zatýkání, přítomnost na silnicích, střežení obcí, operativní vnikání do palestinských měst, hloubkové průniky do čtvrtí ve východním Jeruzalémě a demolice domů teroristů.

Zostřili jsme také podmínky pro ostrou střelbu proti těm, kdo vrhají kameny a zápalné bomby, a budeme jim ukládat vždy alespoň minimální tresty a nezletilcům pokuty. Zadrželi jsme k vyšetření ty, kdo spolupracovali s vrahy ve Starém městě v Jeruzalémě. Požádal jsem, aby bezpečnostní složky uzavřely obchody těch obchodníků, kteří se na těchto odporných činech podíleli anebo jim nebránili.

Včera jsem nařídil, aby politikům – židovským, stejně jako arabským – nebyl nyní umožněn vstup na Chrámovou horu. Nepotřebujeme další sirky k zapálení ohně. Přijmeme agresivní opatření proti Islámskému hnutí v Izraeli a proti dalším podněcovatelům. Nikdo nebude mít imunitu.

Chtěl bych říct vám, občanům Izraele, že žijeme na Blízkém východě a že plameny radikálního islámu, které spaluje celý region, dosahují i na nás. Ale Izrael je velmi silnou zemí a Izraelci jsou silným národem. Opatření, která jsem popsal, stejně jako další, o nichž jsem nemluvil, nejsou okamžitým, zázračným řešením. Ale vytrvalostí, důkladností a odhodláním dokážeme, že terorismus se nevyplácí – a porazíme ho.

Dnes jsem byl dotázán, co bych řekl matce, která se bojí poslat své děti ven. Chtěl bych jí říct – chci ti říct, matko – tvé obavy jsou přirozené. Nesmí být přehlíženy nebo zametány pod koberec. Jsme dnes v obtížné situaci a musíme být nanejvýš bdělí. A samozřejmě musíme poslouchat pokyny bezpečnostních sil a úřadů. Ale chtěl bych ti říct ještě něco dalšího: bezpečnostní tým, který zde sedí – předseda vlády, ministr obrany, ministr veřejné bezpečnosti, náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil a ředitel Izraelské policie a další bezpečnostní pracovníci – dělají maximum pro obnovení bezpečnosti tvé a tvých dětí a celého Izraele.“

דברי ראש הממשלה נתניהו במסיבת עיתונאים – text projevu na webu Úřadu předsedy vlády Izraele (hebrejsky)

PM Netanyahu’s Press Conference Statement – text projevu na webu Úřadu předsedy vlády Izraele (anglicky)


Na tiskové konferenci promluvili také další bezpečnostní představitelé. Na záznamu hovoří Moše Jaalon (čas 00:00), Gilad Erdan (čas 3:30), Gadi Eizenkot (čas 8:45) a Benci Sau (čas 10:40).

2 reakce na Benjamin Netanjahu: Plameny radikálního islámu spalují region a dosahují až k nám

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2015
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv