… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Palestinští Arabové zapálili Josefovu hrobku 5.00/5 (100.00%) 12 ohodnocení

požár Josefovy hrobky v Šechemu, 16. 10. 2015

požár Josefovy hrobky v Šechemu, 16. 10. 2015

Josefovu hrobku (קבר יוסף, Kever Josef) v samařském Šechemu (שכם, arabsky Náblusu) dnes ráno zachvátil oheň , který založily stovky palestinskoarabských výtržníků, kteří komplex obsadili. Dav rozehnaly  bezpečnostní síly arabské autonomní Palestinské správy, které také dostaly oheň po kontrolu. Na místo následně dorazily Izraelské obranné síly.

Značně poškozena je zejména ženská část hrobky biblického patriarchy Josefa. Ke zraněním či úmrtím lidí však naštěstí nedošlo.

Izraelské obranné síly žhářský útok považují za závažný incident. „Zapálení a znesvěcení Josefovy hrobky poslední noc hrubě porušuje a odporuje základnímu právu na svobodu náboženského vyznání. Izraelské obranné síly učiní všechny kroky nutné k pohnání pachatelů před spravedlnost, obnovení místa do jeho původní podoby a zajištění návratu svobody vyznání do Josefovy hroby,“ uvedl mluvčí izraelské armády podplukovník Peter Lerner.

požár Josefovy hrobky v Šechemu, 16. 10. 2015

požár Josefovy hrobky v Šechemu, 16. 10. 2015

Předseda opoziční pravicové strany Izrael náš domov (Jisrael Bejtejnu) Avigdor Lieberman v reakci na žhářský útok přirovnal Palestinskou správu k Islámskému státu a zdůraznil, že palestinští Arabové,  podněcováni lžemi vůdce autonomie Mahmúda Abbáse, vraždí Izraelce mačetami a noži a „nyní vypalují svatá a historická místa, tak jako to dělá Islámský stát v Iráku a v Sýrii.“

Ke žhářskému útoku dochází po dni relativního klidu po několika týdnech arabských teroristických útoků.

Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu včera na tiskové konferenci Mahmúda Abbáse vyzval, aby přestal podněcovat palestinské Araby k útokům na Izraelce tím, že lživě obviňuje Izrael, že se snaží ovládnout Chrámovou horu v Jeruzalémě a že popravuje Palestince.

Premiérovo prohlášení bylo reakcí na předvčerejší  Abbásův projev o obou tématech, v němž mimo jiného obvinil Izrael z popravy 13letého Ahmeda Manasry. Tento dětský zločinec se v úterý se svým 15letým kumpánem pokusil v Jeruzalémě ubodat 13letého izraelského chlapce a poté noži napadli dalšího Izraelce.  Izrael včera zveřejnil fotografie a videozáznam Manasry, který je po zatčení léčen v nemocnici Hadasa.

V souvislostí s arabskými násilnostmi a terorem posílil Izrael svoje bezpečnostní jednotky v Jeruzalémě, v Judeji a v Samaří. Stejně jako v předchozích týdnech se budou smět pátečních modliteb v mešitě al-Aksá účastnit jen ženy a muži starší 40 let, u nichž je výrazně nižší riziko páchání násilných činů, než u mladých radikálů. Teroristé Hamasu dnes navíc dnešek vyhlásili „Dnem hněvu“ a vyzvali k útokům na Izraelce.

Jedna reakce na Palestinští Arabové zapálili Josefovu hrobku

  • prager napsal:

    V téhle souvislosti (zapálení Josefovy hrobky) si tak laicky říkám, že je škoda, že Izrael v sedmašedesátém v euforii po vítězné Šestidenní válce „neočistil“ Chrámovou horu od všech islámských staveb a radikálně neodsunul všechny muslimské Araby z Jeruzaléma. On by kolem toho sice byl určitě i tehdy velký celosvětový povyk, ale to by bylo asi tak všechno, co by se proti tomu dalo dělat, no a dneska mohla být tamní situace možná méně komplikovaná.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2015
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv