… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Cellcom kupuje Golan Telecon za 1,17 miliardy šekelů: hrozí Izraeli monopolizace? 4.89/5 (97.78%) 9 ohodnocení

Golan TelecomCellcomVelký izraelský mobilní operátor Cellcom (סלקום) dnes oznámil, že se po dlouhém vyjednávání dohodl na koupi svého konkurenta Golan Telecom (גולן טלקום) za 1,17 miliardy šekelů (přibližně 7,5 miliardy českých korun, resp. 275 milionů euro či 300 milionů dolarů). Dohoda, kterou by se Cellcom stal s 37% podílem těsně největším izraelským mobilním operátorem, vyžaduje ještě souhlasy Ministerstva komunikací a Antimonopolního úřadu – a ty zdaleka nejsou jisté.

Společnost Golan Telecom vznikla v roce 2012 a nabídkou balíčků s pevnými cenami, podstatně nižšími než měla konkurence, se raketově se prosadila na mobilním trhu. Společnost je virtuálním operátorem, který využívá infrastrukturu patřící právě Cellcomu.

Golan Telecom začal budovat vlastní fyzickou síť, což byla jedna z podmínek licence. Počátkem letošního roku nicméně začal vlastní síť rušit s tím, že její udržování by stálo roce okolo 90 milionů šekelů (575 milionů korun), což si nemůže dovolit.

Toto prohlášení bylo zjevně pravdivé, protože Golan má závazky po splatnosti a Cellcomu dluží za roaming v jeho síti okolo 400 milionů šekelů (skoro 2,6 miliardy korun). Součástí dnes oznámené dohody je odpuštění tohoto dluhu, takže skutečná kupní cena je 1,57 miliardy šekelů.

Generální ředitel Cellcomu Nir Stern dnes ráno oficiálně oznámil záměr své společnosti koupit Golan Telecom Telavivské burze cenných papírů, přičemž uvedl, že Golan „bude zachován jako nezávislá společnost“, ponechá si všechny zaměstnance a Cellcom ji bude využije jako „levnější značku ve svém portfoliu.“

Ekonomičtí analytici portálů Globes a The Marker se shodují v tom, že prodej Golan Telecomu je nedobrou zprávou pro zákazníky, kteří musejí čekat růst ceny o 10 až 20 šekelů (65 až 130 korun) měsíčně.

Zamýšlenou koupi ihned zkritizoval také ministr financí Moše Kachlon (Moshe Kahlon), který v předchozí vládě byl ministrem komunikací a prosadil reformu izraelského telekomunikačního trhu.

„Ministerstvo financí je proti schválení této dohody a varuje, že schválení vážně poškodí soutěž na mobilním trhu a povede ke zvýšení cen,“ uvádí se v prohlášení ministerstva s tím, že Golan Telecom dostal licenci proto, aby povzbudil nové operátory a zvýšil konkurenci na trhu. „Sloučení Golanu a Cellcomu je vážný omyl. Cena volání vzroste na stovky šekelů měsíčně místo pár desítek, které veřejnost nyní platí. Schválení dohody nás vrátí do dob bez konkurence a obětí budou zákazníci,“ uvádí se dále.

Kachlon vyzval úřadujícího ředitele Antimonopolního úřadu Uriho Schwartze, aby dohodu zamítl.

Ostře kritizoval dohodu také rozpočtový ředitel ministerstva financí Amir Levy, který ji pro Globes označil za obchod na „hranici nemorálnosti.“

Dohoda vyžaduje ke svému naplnění jak souhlas ministerstva komunikací, tak Antimonopolního úřadu. V čele ministerstva stojí v současnosti předseda vlády Benjamin Netanjahu, který se ke koupi ještě nevyjádřil.

K nepovolení obchodu a vyzval Antimonopolní úřad a generálního ředitele ministerstva komunikací Šloma Filbera (Shlomo Filber) ministr veřejné bezpečnosti Gilad Erdan, který v minulé vládě nahradil Kachlona v čele ministerstva komunikací. Pokud majitelé Golan Telecomu odmítají investoval peníze nutné ke splnění licenčních podmínek, pak je namístě „ukládat velké pokuty, zvážit odebrání licence a její prodej nové mobilní společnosti, vstupující na trh.“

Ministerstvo komunikací se zatím omezilo na prohlášení, že dosud neobdrželo žádné dokumenty o dohodě.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2015
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv