… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelská armáda varuje: Pozor na verbování ze strany CIA 5.00/5 (100.00%) 22 ohodnocení

CIA, americká Ústřední zpravodajská služba

CIA, americká Ústřední zpravodajská služba

Aman, izraelská vojenská zpravodajská služba

Aman, izraelská vojenská zpravodajská služba

Izraelská armáda vyzvala své příslušníky k ostražitosti před pokusy americké CIA získat je ke spolupráci. O varování, které měli dostat všichni důstojníci a vojáci, informoval Kanál 2 izraelské televize.

Výzvu vydalo Oddělení informační bezpečnosti, které je součástí vojenské zpravodajské služby Aman (אגף המודיעין). Vojáci jsou žádáni, aby „byli bdělí a hlásili jakékoliv neobvyklé události.“

K varování byl připojen článek z izraelských novin Jediot Achronot, který popisoval jev, k němuž došlo přibližně v roce 2012. Tehdy byli izraelští mladíci, kteří sloužili na citlivých pozicích v armádě a po absolvování základní vojenské služby si vyjeli do USA, americkými úředníky – pravděpodobně příslušníky CIA – bráni na hodiny trvající výslechy ve snaze naverbovat je ke spolupráci.

„Každá bezpečnostní organizace má obavu z vyzrazení svých důvěrných informace tak či onak jiné bezpečnostní instituci, a proto to bylo zveřejněno,“ potvrdil Kanálu 2 existenci varování izraelský bezpečnostní zdroj.

Není nicméně jasné, proč izraelská vojenská zpravodajská služba přistoupila k takto rozsáhlému varování právě nyní. Nelze vyloučit, že jde o reakci na aktuální incident, který Izrael nechce zveřejnit, ale chce Američanům dát najevo, že není ochoten jej tolerovat.

Izraelská vojenská zpravodajská služba pravidelně vojáky upozorňuje na nutnost ostražitosti ohledně toho, co píší na sociálních sítích nebo co říkají v nešifrovaných telefonátech. Není ale běžné, aby varování bylo rozesláno všem vojákům a aby bylo výslovně varováno před špionážními aktivitami spřátelené země.

Zatímco Američané se ostře ohrazují proti údajným izraelským snahám o špionáž vůči USA, je veřejným tajemstvím, že americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) vyvíjí v Izraeli značné aktivity. S vědomím závislosti Izraele na diplomatickém a bezpečnostním krytí ze strany USA si CIA počíná poměrně drze, odposlouchává izraelské politiky a bezpečnostní pracovníky a s vědomím faktické nepostižitelnosti udržuje – ať už s diplomatickým krytím či bez něj – s některými z nich „nadstandardní“ vztahy.

Spolupráce některých izraelských politiků a bývalých vysokých představitelů izraelské armády a zpravodajských služeb s USA byla dobře sledovatelná v posledních letech, kdy izraelská vláda intenzivně lobovala proti dohodě světových mocností v Íránem o íránském jaderném programu. Americké vládní instituce v tu dobu opakovaně citovaly izraelské představitele, kteří s dohodou souhlasili, a to včetně utajovaných skutečností a neveřejných informací, které mohly poškodit izraelskou vládu.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2015
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv