… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Judo: Skandální diskriminace Izraelců v Abú Zabí 5.00/5 (100.00%) 21 ohodnocení

International Judo FederationAktuzalizováno o dovětek.

Ve dnech 30/10-02/11 se konalo v emirátu Abú Zabí mezinárodní judistické klání kategorie Grand Slam. Z Izraele se turnaje zúčastnili tři muži a pět žen. Ovšem takříkajíc na zapřenou. Pořadatelé si vymínili, že izraelským judistům budou vydána vstupní víza pouze za předpokladu, že nebudou vystupovat jako Izraelci, ale pod hlavičkou IJF – Mezinárodní judistické federace.

Vedení izraelské výpravy bylo nuceno tuto ponižující podmínku přijmout, pakliže chtělo, aby se izraelští judisté na Grand Slamu prezentovali. Což samozřejmě chtělo. A tak byli členové výpravy nuceni hrát v této absurdní frašce a navenek působit tak, že nejsou Izraelci, ačkoli každý věděl, že opak je pravdou. Na webu IJF byli vedeni nikoli jako sportovci Izraele, ale IJF.

Díky tomu jako zázrakem neměli sportovci z muslimských zemí problém s „utajenými“ Izraelci soupeřit, jak uvádíme níže. Koneckonců proč ne, když měřli síly s judisty nikoli z Izraele, ale z IJF – a vůči ní přece žádné nepřítelství nechovají.

Zdá se, že arabská nenávist spojená s rafinovaností a bezbřehou stupiditou překonala další limit. Izraelci přece nepřestanou být Izraelci jenom proto, že je okolnosti přinutí odpárat si z kimona Davidovu hvězdu. Nicméně Arabové nás opět přesvědčili, že jsou mistry v sebeklamu. Pokolikáté už.

IJF AND ISRAEL JUDO FEDERATION’S JOINT DECLARATION ON ABU DHABI GRAND SLAM – společné prohlášení Mezinárodní judistické federace a izraelské výpravy, v němž byli nuceni Izraelci prohlásit, že startují pod hlavičkou IJF dobrovolně z „bezpečnostních důvodu“

Prohlášení Jarden Gerbi k nutnosti startovat pod vlajkou IJF

שלום לכולם,
יש לי הרבה על הלב ולכן ההודעה הזאת תהיה קצת ארוכה.
היום התחרתי בגרנד סלאם באבו דאבי, מדינה ערבית, במשך 6 שנים ניסינו להתחרות פה ומסיבות כאלה ואחרות זה לא קרה.
לפני כמה ימים כאשר המראנו לאבו דאבי וקיבלנו ויזות הייתי כל כך שמחה שסוף סוף זה קורה. כאשר הגענו התברר לנו שאנחנו יכולים להתחרות רק תחת דגל איגוד הג׳ודו העולמי מסיבות ביטחוניות (כאשר התחרנו במרוקו זכינו לשריקות בוז וקללות מהקהל), את ההודעה הזאת קיבלנו רק כשהגענו לאבו דאבי. משה פונטי יו״ר האיגוד הישראלי היה בדילמה מה לעשות והחליט להתחרות בכל זאת , החלטה שנעשתה בגבורה.

ברגע שידעתי שאני לא אתחרה תחת דגל ישראל ההרגשה העמוקה אצלי בלב הייתה כואבת, כישראלית, פטריוטית היה לי קשה אבל כשחשבתי על זה, זה כל כך חשוב להתחרות , כולם יודעים מאיפה אני, איפה גדלתי , לזכות על האדמה הזאת זה הרבה יותר חשוב מלא להתחרות כלל.
יומיים אני עם הצביטה הזאת בלב , רואה את חבריי לנבחרת מתחרים תחת דגל האיגוד העולמי, זה כל כך עיצבן אותי, כל כך כאב.

כשעליתי למזרון היום חשתי הרגשה אחרת , בוער מבפנים.
כאשר ניצחתי בקרב על מדליית הארד פרצתי בבכי, היה לי כל כך קשה עם ההרגשה הזאת שאני לא תחת הדגל שלי והמדינה שלי. אבל היום יותר מתמיד היה חשוב להתחרות, לנצח , להוכיח לכולם שעצם ההשתתפות פה היא הניצחון הגדול ביותר.

כל אלה שאומרים שזאת בושה , תתביישו אתם, אני מייצגת את המדינה שלי, תמיד, אם יסתירו את הדגל שלי ואם לא, ההחלטה נעשתה רק לאחר שהגענו לאבו דאבי ולא מידיעה ראשונית.

תודה מיוחדת למשה פונטי, על הגבורה , האומץ, לבוא לפה , להחליט כזאת החלטה ולתת לנו להתחרות.
ירדן ג׳רבי מישראל.

Výsledky Izraele na Grand Slamu v Abú Zabí

Sagi Muki – 73 kg
Bronzová medaile

Jarden Gerbiová – 63 kg
Bronzová medaile

Sagi Mugi a Jarden Gerbi, úspěšní izraelští judisté už s medailemi a převlečení v národním dresu

Sagi Mugi a Jarden Gerbi, úspěšní izraelští judisté už s medailemi a převlečení v národním dresu

Linda Bolderová – 70 kg
Sedmé místo

Gill Cohenová – 52 kg
Sedmé místo
Zajímavost: V prvním kole porazila Haddadovou z Alžírska.

Šira Rišonyová – 48 kg
Vyřazena v 2. kole.

Or Sasson – +100 kg
Vyřazen v 2. kole.

Lior Wildikanová – 70 kg
Vyřazena v první kole – soupeřka: Niangová z Maroka.

Artiom Aršanski – 60 kg
Vyřazen v prvním kole.

Dovětek

Celé to samozřejmě představovalo obrovské dilema, ne že ne. Byl to na prvním místě šéf izraelských judistů Moše Ponte, kdo se musel rozhodnout. Buď vystoupit pod vlajkou IJF, anebo sportovce z Grand Slamu stáhnout. Zvolil první možnost a byl za to nejen pochválen (jedněmi), ale také kritizován (jinými).

Názor moderátora sportovní sekce Eretzu? Ponte se rozhodl správně, protože co by se stalo, kdyby se Izraelci Grand Slamu nezúčastnili? Patrně vůbec nic (kromě toho, že by izraelští judisté přišli o dvě bronzové medaile) – a právě to představuje problém, nikoli Ponteho „Sophiina voba“. Neboť: světové společenství, v tomto případě představované organizací IJF, mělo okamžitě zareagovat a položit hostitelům nůž na krk. Buď se budou Izraelci moci akce zúčastnit za stejných podmínek jako všichni ostatní, anebo IJF akci zruší. Je to sice radikální řešení, ale jediné možné – má-li sport zůstat sportem a nemá-li být fair play jen názvem bez obsahu. Jsem si jist, že na to by arabští pořadatelé „slyšeli“.

Malou ukázkou toho, že to alespoň do jisté míry funguje budiž nedávné rozhodnutí Výkonného výboru MOV zrušit kvalifikační charakter právě probíhajícího (01-12/11/2015) Asiského mistrovství ve sportovní střelbě, které hostí Kuvajt. Tamní úřady se rozhodli, že svůj zavilý nepřátelský postoj vůči Izraeli uplatní i vůči technickémi delegátovi Mezinárodní federace sportovní střelby ISSF, kterým je Jair Davidovič z Izraele. Ten byl touto federací odeslán na kuvajstský šampionát, načež se tamní úřady rozhodly, že mu neudělí vízum. (Jenom proto, že je Izraelec). ISSF si tuto urážku nenechala líbit a po konzulatci s MOV bylo rozhodnuto, že tento asijský šampionát nebude součástí série olympijských kvalifikací. To znamená, že se na něm nebudou přidělovat místa pro účast na OH 2016 v Riu.

Byla to správná odpověď na arabský protiizraelský fanatismus. Asijští sportovní střelci, kteří si dělali naději, že na OH postoupí po dobrých výkonech v Kuvajtu, tak mohou kritizovat stupidní kuvajstvé úřady za to, že je svým idiotským rozhodnutím o tuto šanci připravily. Asijskou olympijskou kvalifikaci to celé poněkud zkomplikuje, ale jsou-li tak drzým způsobem pošlapávány jisté zásady, musí dostat morálka a solidarita přednost před „technickými“ záležitostmi.

Kéž by se z reakce na kuvajtskou aroganci stal precedent pro budoucnost – a Izraelci konečně přestali být diskriminováni na mezinárodních sportovních akcích pořádaných arabskými (muslimskými) zeměmi. MOV ve spolupráci s ISSF ukázal, že když se chce, tak to jde.

Další informace o izraelském sportu naleznete ve sportovní sekci diskusního fóra Eretz.cz, kterou vede autor tohoto komentáře pan Lubomír Stejskal a také na jeho blozích na iDnes a Lidovkách.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2015
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv