… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Souboj psychopatů, 3. kolo: Rusko stále rozzlobeno, turecký prezident eskaluje napětí 4.62/5 (92.38%) 21 ohodnocení

Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdoğan v Baku 13. 6. 2015; foto: tisková služba prezidenta Ruské federace

Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdoğan v Baku 13. 6. 2015; foto: tisková služba prezidenta Ruské federace

Po včerejším ruském útoku na tureckou kolonu dávaly dnes smířlivé výroky tureckého premiéra, ministra zahraničí a vojenských představitelů naději na snížení napětí a brzké urovnání rusko-tureckého sporu, který vypukl po úterním tureckém sestřelení ruského bojového letounu Su-24. Vše ale ihned zmařila arogance nejmocnějšího muže Turecka, prezidenta Erdogana.

Když Turecko předevčírem sestřelilo ruský bojový letoun Su-24, bylo zřejmé, že dosud přátelské vztahy mezi Ruskem a Tureckem dostaly ránu. Obě země se sice dlouhodobě rozcházejí v tom, koho a proč podporovat v syrské občanské válce, nicméně se dosud vzájemně respektovaly… a dělaly spolu i dobré obchody. Turecko kupuje od Ruska většinu svého zemního plynu, plánovala se stavba společného plynovodu a dokonce měli Rusové Turkům postavit jadernou elektrárnu.

A pak Turci sestřelili ruský bojový letoun. Narušil prý turecký vzdušný prostor u hranice se Sýrií na celých 17 sekund a nedbal deseti (sic!) varování. Vzhledem k tomu, že Turecko a Rusko nejsou ve válečném stavu a že ruský letoun neprováděl žádné protiturecké akce, šlo z turecké strany o značně drsný krok, dost pravděpodobně za hranicí mezinárodního práva a zvyklostí.

Rusové včera reagovali leteckým úderem na turecký „humanitární“ konvoj v Sýrii a byla naděje, že tím by mohly být účty „nahrubo“ vyrovnány a situace se zklidnit, pokud Turecko projeví vstřícnost.

A nejprve se zdálo, že Turci opravdu o uklidnění stojí.

Již včera představitelé turecké armády pozvali ruské vojenské přidělence do svého sídla, kde jim vysvětlovali okolnosti sestřelení ruského letadla. Zdůraznili snahu turecké armády najít a zachránit katapultované piloty a zejména vysvětlovali, že útok nebyl specificky cílen na Rusko, ale že „byla automaticky realizována plánovaná opatření pro případ vniknutí neznámého letounu do tureckého vzdušného prostoru navzdory varování.“ Vojáci současně zopakovali připravenost ke „všem druhům spolupráce“ s ruskými partnery.

V podobném duchu se vyjádřil turecký premiér Ahmet Davutoğlu. „Rusko je náš přítel a soused. Naše bilaterální komunikační kanály jsou otevřené,“ sdělil v projevu ke spolustraníkům z AKP. Neopomněl zopakovat, že i přátelé se musejí vzájemně respektovat a Turecko bude činit všechny kroky k ochraně své hranice. Nicméně zdůraznil, že sestřelení ruského letadla není něco, co by si Turecko přálo, a „obě strany nesmějí eskalovat napětí“.

Vyjádření ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoglua už bylo méně smířlivé. Novinářům sdělil, že telefonicky Rusům včera vyjádřil politování nad incidentem, ale neomluvil se. „Nepotřebujeme se omlouvat, když jsme v právu,“ řekl.

Naději na uklidnění zahnal prezident Recep Tayyip Erdoğan v dnešním rozhovoru pro CNN. „Pokud existuje strana, která by se měla omluvit, pak to nejsme my. Ti, kdo narušili náš vzdušný prostor, jsou ti, kdo by se měli omluvit. Naši piloti a naše ozbrojení síly jen plnili své povinnosti,“ řekl.

Rusko-turecké napětí tak trvá dále.

Byť se někteří rozumnější turečtí představitelé snažili situaci uklidnit, Erdoğan se rozhodl přilít hořlavinu do ohně. Racionální důvody k tomu mít nemůže, zjevně jde opět o projev jeho megalomanského psychopatického ega, které mu nedovoluje přiznat chybu a v posledním desetiletí zavinilo rozhádání Turecka prakticky se všemi státy Blízkého východu, včetně kdysi strategického spojence Izraele.

V souboji psychopatických eg Vladimira Putina a Recepa Tayyipa Erdoğana tak první začíná vyhrávat. Ne, že by jeho povaha byla zásadně lepší, ale na rozdíl od Turka má své chování po celou dobu pod kontrolou. Cíleně poslal vojáky do Sýrie, cíleně ignoruje turecké zájmy v Sýrii a ničí tamní turecké opěrné body a nyní s chladnou hlavou hledá, jak Turky co nejvíce vytrestat – a definitivně vyštípat ze Sýrie – když mu k tomu dává jejich prezident tak dobrou příležitost.

Zatím Rusko jen vyhostilo některé turecké podnikatele, oznámilo rozsáhlé potravinářské kontroly tureckého zboží a varovalo ruské turisty před nebezpečím terorismu v Turecku.

Nelze přehlédnout obvinění premiéra Medvěděva, že turečtí představitelé profitují z prodeje ropy od teroristů z Islámského státu, a prohlášení ministra zahraničí Lavrova, že teroristé využívají turecké území. Včerejší Putinova zmínka o tom, že největším problémem je, že současné turecké vedení léta podporuje a prosazuje islamizaci Turecka, otevírá tureckému vedení prostor k přemýšlení, zda skutečně chtějí riskovat silnější střet s Ruskem. Nemuselo by se jim to vyplatit. Putin není menším psychopatem, než Erdoğan, ale umí se lépe ovládat a lépe počítat.

6 reakcí na Souboj psychopatů, 3. kolo: Rusko stále rozzlobeno, turecký prezident eskaluje napětí

 • Josef napsal:

  nezlobte se, ale označovat vládce za psychopaty není košer, vy jste si je nezvolili, tak ty bicepsy na jazyku uvolněte. Nejsem rusofil, turci by se do Evropy neměli dostat, historicky nejhorší islamisté byli právě Turci. Nebýt Rusů, tak už možná žádný Eretz nebude, možná hitlertwiter, a budeme dřít za chleba a vodu ve VW na novém pásovém osobáku pro hitlerjugend na Aljašce.

  • Scooolie napsal:

   Bez toho, že bych chtěl posuzovat lékařskou diagnozu obou prezidentů, mám pocit, že kdybychom se omezili jen na hodnocení těch, co jsme zrovna volili, tak zaniknou TV a rozhlasové zprávy i noviny 😀

   Zásluhy Rusů (a Ukrajinců, Bělorusů a dalších a dalších občanů SSSR) na porážce nacismu nikdo nepopírá. Stejně jako to, že zásobovali nacisty ještě v době Bitvy o Británii. Ať tak či tak, minulé zásluhy i hříchy nic neříkají o tom, zda se dnes Putin (Erdogan, a kdokoliv jiný) chová rozumně nebo ne.

  • prager napsal:

   No, já rusofil tak trochu třeba i jsem, ale je fakt, že sovětskými padlými v druhé světové bych taky neargumentoval. Spíš bych radši připomenul starou moudrost, že „nepřítel mého nepřítele je můj přítel“. Z turecké protiizraelské politiky a z plíživé islamizace turecké společnosti je mi blivno, z jejich nešťastného členství v NATO dvojnásob, z jejich snah vnutit se do EU trojnásob. Tedy izraelsko-ruské sblížení by mělo být aspoň v současné době naprosto logickým krokem. A ono taky samozřejmě je, ať už si tady píše o psychopatech kdo chce co chce. Ruská podpora nepřítele Izraele Asada je ovšem věc druhá… Sakra ta politika je ale nechutná… :mrgreen:

   • Scooolie napsal:

    Ono je to jinak. Je to spíš jako s tím vtipem (poněkud nepravděpodobným, ale po tom nepátrejme, neb jde o vtip, ne o popis reality), jak se u vysychajícího rybníka sejdou nazi-skinhead, člen Hamas a Žid a společnými silami zachrání zlatou rybku. Ta jim všem poděkuje a nabídne, že splní tři přání, tedy každému jedno.
    Skin se zamyslí a přeje si: „Dej mi pořádnou kudlu, ať tady tady tu islámskou krysu srovnám do latě!“ I stane se.
    Hamasnik okamžitě vypění a přeje si: „A mě dej mačetu, ať toho vyholenýho zmetka rozsekám na kusy!“ I stane se.
    ŽId mlčí, přemýšlí a pak povídá: „No, já bych si teď už asi dal jen kávičku…“
    😉

  • Scooolie napsal:

   Radio Jerevan odpovídá: Ano, turecký med je nadále dostání nejen v Moskvě, ale i v Samaře a Novorosijsku. Namísto turkického лукум ale nyní musíte požadovat Крымский сладкий кусок.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2015
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv