… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Turecko sestřelilo ruský bitevník Su-24 4.80/5 (96.00%) 10 ohodnocení

ruské sestřelené letadlo

ruské sestřelené letadlo

Turecká armáda dnes sestřelila na hranici se Sýrií ruský bojový letoun Su-24. Oba piloti se katapultovali, dopadli stejně jako letadlo na syrské území, byli však zřejmě zastřeleni místními povstalci.

Ruský letoun se zřítil v syrské provincii Latákíja v oblasti obývané Turkmeny, kteří stojí na straně povstalců a bojují proti vládě prezidenta Bašára Assada. Na místě dnes probíhaly boje mezi oběma stranami a ruské letectvo do nich dost možná také zasahovalo. Není proto překvapivé, že oba ruští piloti, kteří se katapultovali a snášeli na se padácích, byli Turkmeny ostřelováni a podle všeho zabiti ještě ve vzduchu.

Turecko oznámilo, že ruské letadlo ignorovalo výzvy k opuštění tureckého vzdušného prostoru a přinejmenším deset varování. Teprve poté jej dva turecké F-16 sestřelily.

Dva ruské vrtulníky, které byly vyslány k záchraně pilotů Su-24, byly ostřelovány povstalci. Jeden z nich zasažen, nicméně se mu podařilo přistát na území ovládaném vládními vojsky.

Poté, co Turci oznámili sestřelení ruského bojového letounu, Rusové zprávu obratem potvrdili a dali najevo značné rozhořčení.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu popřel, že by letoun narušil turecký vzdušný prostor. Prezident Vladimir Putin rovnou prohlásil, že incident je ránou nožem do zad, kterou Rusku zasadili přisluhovači terorismu, a bude mít „tragický dopad“ na vzájemné vztahy.

Ministr zahraničí Sergej Lavrov vyzval Rusy, aby nejezdili do Turecka, kvůli „nebezpečí ohrožení terorismem“, a současně zrušil svoji plánovanou návštěvu Ankary.

Nutno mít na paměti, že zájmy Ruska a Turecka v Sýrii jsou diametrálně odlišné.

Moskvě jde o stabilizaci a posílení postavení Bašára Assada, který je loajálním spojencem Ruska v oblasti a zárukou možnosti i nadále využívat vojenskou námořní základnu Taurus.

Turecko naopak usiluje o Assadovo svržení a co největší chaos v Sýrii. Z nekončící syrské občanské války Turecko ekonomicky profituje z pašování ropy a zboží z povstaleckých území, včetně Islámského státu, a prodeje tureckého zboží na tato území. Současně se Turci snaží efektivně bránit posilování syrských Kurdů, které vnímají – s ohledem na silnou kurdskou menšinu na svém území – jako hrozbu integrity svého státu. Přitom Turci podporují a proti Kurdům podněcují mezi jinými také syrské Turkmeny.

Další eskalaci turecko-ruského sporu nelze vyloučit.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2015
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv