… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Brněnská synagoga dostala novou Tóru + fotoesej 4.73/5 (94.67%) 15 ohodnocení

sofer1

Dnes, v neděli 17.ledna 2016, se v židovském Brně rozsvítiala naděje pro další plnohodnotný židovský život v této moravské metropoli s bohatou tradicí. V České republice nalezneme mnoho synagóg, které jsou krásně opraveny, ale zejí prázdnotou, neslouží svému účelu, totiž bohoslužebným účelům. To je patrně nejsmutnější dědictví Shoa, kdy zůstaly stavby. ale lidé, a jejich potomci kteří by je měli zaplnit byli zavražděni anebo nuceni opustit zemi v nichž po staletí žili jejich předkové. Jinak je tomu v Brně, zde rekonstruovaná synagoga žije   také proto, že do ní byla dnes vnesena Tóra, Pět knih Mojžíšových napsaných ručně písařem podle dávných tradic na pergamenu. Brněnská židovská komunita tak tím nejlepším způsobem, totiž pokračováním židovského života uctívá památku zavražděných. Za to náleží dík všem, kteří se na té velké a záslužné činnosti podíleli, ale i těm, kteří svou přítomností umožňují pravidelné bohoslužby. Vedle fotoeseje přinášíme projev předsedy brněnské židovské obce pana Jáchyma Kanarka, jeho slova popisují celý projekt, vizi do budoucnosti a seznamují nás tím, jací významní hosté se události zúčastnili.


Vážené členky a vážení členové brněnské židovské obce, vážení hosté,
dovolte, abych Vás jménem naší obce přivítal v synagoze Agudas Achim, v níž jsme se dnes sešli, abychom společně přivítali novou Tóru. Dovolte, abych jménem členek a členů naší obce pozdravil zejména
jeho excelenci pana Garyho Korena, velvyslance Státu Izrael
pana Terje Englunda, zástupce velvyslankyně Norského království
rabína Daniela Landese,
rabína Herschela Glücka,
sofera, rabína Moshe Flumenbauma,
biskupa brněnské diecéze mons. Vojtěcha Cikrleho,
primátora Statutárního města Brna pana Ing. Petra Vokřála,
autora uměleckých návrhů textilií v této synagoze pana Marka Podwala,
ředitelku Židovského muzea v Oslo paní Sidsel Levin,
ředitele Muzea města Brna pana PhDr. Pavla Cipriana,
předsedu Federace židovských obcí v ČR pana Ing. Petra Papouška,
a ostatní vzácné hosty.

Dnes jsme se v této synagoze sešli k slavnosti, při níž do ní vnášíme a vítáme novou Tóru. Tato slavnost je vyvrcholením dvouleté doby, po kterou jsme prováděli stavební rekonstrukci synagogy, ta byla ukončena před rokem, a následně rekonstrukci jejího interiéru podle původního projektu architekta Oto Eislera. Součástí této druhé etapy je rovněž zhotovení nových synagogálních textilií podle výtvarného návrhu pana Marka Podwala a zejména sepsání nového svitku Tóry.
Celý projekt byl uskutečněn za finanční pomoci z grantu z Norska, Islandu a Lichtenštejnska. Potřebné finanční zdroje by však samy o sobě k realizaci nestačily a bez obětavé práce mnoha osob by nebylo možno rekonstrukci provést. Poděkování naší obce náleží proto hlavně koordinátoru projektu panu Petru Špunarovi, architektu Petru Burešovi a výtvarnému umělci panu Marku Podwalovi.

Součástí celého projektu je také partnerství Židovské obce Brno a Židovského muzea v Oslo. Tento projekt přináší řadu kulturních akcí obyvatelům města Brna a města Oslo, kterým poskytnul záštitu primátor Statutárního města Brna pan Ing. Petr Vokřál.

Avšak tím hlavním důvodem, proč jsme se dnes sešli, je oslava vnesení nové Tóry do synagogy. V úvaze o významu této události nemůžeme přehlédnout ty, kteří pro její naplnění vytvořili nezbytné podmínky. Za poslední dva roky se do dění na naší obci, do našich myslí a do našich srdcí, výrazně zapsal rabín naší obce pan Štěpán Menaše Kliment, a stejně tak jeho manželka paní Kateřina Klimentová. Naše obec jim oběma upřímně děkuje a těší se na jejich další působení v Brně.

Vnesení nové Tóry do synagogy je v životě židovské obce významnou událostí. Zamysleme se proto nad jejím významem, nad tím, co se to vlastně dnes událo.
Zamysleme se nad minulostí i nad přítomností naší obce. A zamysleme se také nad její budoucností a zejména nad tím, co pro naši obec a pro naše bližní můžeme v budoucnu dobrého udělat.
K těmto úvahám a k budoucím skutkům máme nyní vytvořeny opravdu dobré podmínky.

Ve fotoeseji z fotografii Elizabety Makovey, Federace židovských obcí a pana A. Gunsberbera jsme se soustředili na hlavní téma celé události – Tóru a dopisování posledních slov a slavnostní vnesení do synagógy.

12540717_10208469792531132_898716424449094231_n

index

r.gluck

sofer 4

sofer 6

sofer

sofer1

sofer3

LIZA

tora

velvzslanec

IMG_8514

IMG_8521

synagoga plna

 

^0CD6B5D2237A083ABE3CE53644C674AC00B638A8B4FC941FD2^pimgpsh_thumbnail_win_distr

Slavnost byla zakončena košer rautem pro 350 hostů  s košer moravským a izraelským vínem, připraveným ve spolupráci restaurace King Solomon a Židovské obce Brno.

Více informací o židovské komunitě Brno zde

3 reakce na Brněnská synagoga dostala novou Tóru + fotoesej

  • gugi napsal:

    Je to nádhera a historická událost. …. škoda, že se toho nedočkala Magdička Šeborová, z“l.

    (Pan Aron GunsberGer … ne ►►…berBer… To by se asi zlobil.) 😆

  • Hana Mayer napsal:

    Také vzpomínám na ty, kdo by byli šťastni, kdyby se té slavné chvíle dožili, například bratři Neufeldové z“l. No a pan Gunsberger – samozřejmě, že mu uctivé oslovení náleží, jako každému kdo si je zaslouží, vážený pane G.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2016
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv