… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Léčebné konopí budou v Izraeli moci předepisovat všichni praktičtí lékaři 5.00/5 (100.00%) 18 ohodnocení

Jaakov Licman

Jaakov Licman

Izrael se chystá udělat velký krok ke zpřístupnění léčby marihuanou. Během šesti měsíců by všichni izraelští praktičtí lékaři mohli mít možnost předepisovat v odůvodněných případech toto přírodní léčivo. Oznámil to před týdnem ministr zdravotnictví Jaakov Licman (Yaakov Litzman, יעקב ליצמן‎) ze strany Jednotný judaismus Tóry.

Reforma, kterou ministr Licman prosazuje, by přenesla pravomoc předepisovat léčebnou marihuanu ze speciálního oddělení ministerstva na všech 23 tisíc praktických lékařů, čímž by se zásadně zlepšila dostupnost tohoto léku.

„Pokud reforma, která by měla začít během pár týdnů, bude probíhat bez problémů, povolím praktickým lékařům, aby v souladu s předpisy ministerstva vystavovali recepty na konopí,“ oznámil Licman ve středu středu 20. ledna 2016 na společném zasedání výborů Knesetu pro zdraví a pro kontrolované látky.

„Pacienti budou moci dostávat konopí důstojným způsobem, bez čekání nebo obíhání“, dodal ministr v narážce současný na ne zcela pružný byrokratický systém ministerstva zdravotnictví.

Jaakov Licman odmítl námitky, že reforma napomůže rozšiřování marihuany jako rekreační drogy a zdůraznil, že se nepočítá s vývozem izraelského konopí do jiných zemí. Naopak připomněl, že snadná dostupnost léčebné marihuany nebude potřebné nutit k jejímu kupování od neregistrovaných pěstitelů.

„Chtěl bych zdůraznit, že zavedeme v této oblasti přísný dohled a zajistíme, že přístup ke konopí budou mít jen ti, kdo ho potřebují,“ slíbil poslancům Knesetu.

Ministr připomněl, že v současnosti v Izraeli užívá léčebné konopí okolo 23 tisíc lidí a reforma má zavést do léčby konopím řád a držet užití konopí na uzdě.

Jaakov Licman je podle průzkumu Kanálu 2 izraelské televize z počátku ledna s 56 % podporou veřejnosti nejoblíbenějším politikem Izraele. Vedle veřejnosti jej ovšem chválí i kolegové z politiky, ať už se stran vládních či opozičních.

Na otázku médií, čím si to vysvětluje, Jaakov Licman odpověděl, že si není jistý, ale zřejmě to bude díky vynikajícímu týmu spolupracovníků a díky tomu, že se věnuje jen zdravotnictví a nevyjadřuje se k dalším věcem mimo obor. „Nemluvím o Obamovi a dalších věcech, ale jen o zdravotnictví, ale vše to je s pomocí B*ží,“ uvedl a dodal, že „vedle té vší chvály by nejvíce pomohlo pár kapitol Žalmů.“

2 reakce na Léčebné konopí budou v Izraeli moci předepisovat všichni praktičtí lékaři

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2016
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv