… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Egypt má opět velvyslance v Izraeli 4.64/5 (92.86%) 14 ohodnocení

velvyslanec Házim Chajrát a prezident Reuven Rivlin

velvyslanec Házim Chajrát a prezident Reuven Rivlin

Nový velvyslanec Egypta v Izraeli Házim Ahdí Chajrát (Hazem Ahdy Khairat) dnes v prezidentském paláci v Jeruzalémě předal pověřovací listiny prezidentu Reuvenu Rivlinovi. Egyptské velvyslanectví v Tel Avivu tak má opět po více než tříleté odmlce v čele velvyslance.

„Řekl mi, že je velmi šťastný a velmi hrdý, že je v Izraeli a doufá, že jeho přítomnost zde povede k tomu, že přátelství mezi židovským národem a arabských lidem obecně a mezi zeměmi regionu bude takové, že budeme moci žít v míru,“ řekl o průběhu setkání novinářům prezident Rivlin.

velvyslanec Házim Chajrát a prezident Reuven Rivlin

velvyslanec Házim Chajrát a prezident Reuven Rivlin

Nový egyptský velvyslanec byl v prezidentské rezidenci uvítán vztyčením vlajky a egyptskou hymnou, při odchodu naopak vyslechl s izraelským prezidentem hymnu izraelskou.

Prezident a velvyslanec spolu po oficiální části ceremoniálu ještě jednali bez přítomnosti médií.

Reuven Rivlin označil Egypt arabským obratem jako „matku světa“ a zdůraznil důležitou roli této velké arabské země v regionální politice. „Žijeme společně ve složitém regionu. Musíme najít způsob jak žít společně v míru a přátelství. To je poselství celému regionu a celému světu,“ uvedl prezident.

„Byl jsem v Egyptě v době války a byl jsem v Egyptě během míru. Mírová smlouva mezi našimi zeměmi je mezinárodní smlouvou a má pro obě země nejvyšší důležitost. Nemusíme se shodovat ve všem, ale respektujeme se a díky tomu vybudujeme společnou budoucnost.,“ řekl dále Reuven Rivlin, který egyptskému velvyslanci popřál úspěch a to, aby se on a rodina cítili v Izraeli doma.

egyptský velvyslanec píše do pamětní knihy, izraelský prezident přihlíží

egyptský velvyslanec píše do pamětní knihy, izraelský prezident přihlíží

 

zápis egyptského velvyslance Chajráta v pamětní knize

zápis egyptského velvyslance Chajráta v pamětní knize

Předchozím egyptským velvyslancem v Izraeli byl od října 2012 Atíf Sálim (Atef Salem). Byl odvolán krátce poté, 14. listopadu 2012, po zahájení izraelské protiteroristické Operace Sloup oblakový v Pásmu Gazy.

Izraelským velvyslancem v Egyptě je od září 2014 Chajm Koren (Haim Koren).

Izrael měl s Egyptem napjaté vztahy během vlády islamistického Muslimského bratrstva. V září 2011 rozzuřený dav vyplundroval izraelské velvyslanectví v Káhiře, provoz byl částečně obnoven v roce 2012. Po svržení islamistické vlády vojenským převratem v červenci 2013 se vztahy mezi oběma zeměmi výrazně zlepšily, izraelské velvyslanectví však bylo otevřeno až po uklidnění situace v Egyptě v září 2015.

Současná egyptská vláda s Izraelem úspěšně spolupracuje v boji proti islámským teroristům na Sinaji a v Gaze. Obě země také sdílejí obavy z růstu vlivu šíitské Islámské republiky Írán a její podpory násilností v regionu.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2016
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29  
Archiv