… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Mezinárodní filmový festival Berlinale a režisér Udi Aloni 4.92/5 (98.33%) 12 ohodnocení

Aloni Udi Berlinale 2016Režisér Udi Aloni (57), syn nedávno zesnulé ministryně Shulamit Aloni je známý nejen jako filmový režisér a spisovatel, ale také jako aktivista ultraradikálního levicového hnutí v Izraeli. Jeho film צומת 48 – Junction 48 získal na na 66. Mezinárodním filmovém festivalu Berlinale cenu diváků v kategorii hraných filmů. Izraelský 10. televizní kanál včera uvedl, že Udi Aloni získal prestižní cenu diváků za svůj film v sekci Panorama – special. Před promítáním svého filmu, aniž by věděl, že je natáčen, uvedl v kinosálu před velkým množstvím diváků, že „kancléřka Angela Merkelová pomáhá izraelské fašistické vládě tím, že jí dodává ponorky. Merkelová to nepřipomíná, když mu (Netaniahuovi – red.) prodává ponorky, aby mohl pokračovat v tom, co dělá.“ Ministryně kultury Miri Regev včera reagovala na Aloniho nevybíravá slova, která pronesl na Berlinale, že „toto je nezvratný důkaz o existenci tvůrců, kteří podrývají stát, pomlouvají jej a zpochybňují jeho legitimitu. Proto  je daňoví poplatníci nemusí svými prostředky podporovat.“ Když se Aloni dověděl, že jeho protiizraelská slova na Berlinale byla zveřejněna a vyvolala v široké izraelské veřejnosti velmi negativní ohlas, rozhodl se na své facebookové stránce reagovat následovně: „Celý film vychází z opravdové lásky a opravdové bolesti. Nemůže být umlčen protidemokratickými vládními silami, které se zmocnily naší země a rozhodně ne též prostřednictvím lidí ze sdělovacích prostředků, kteří vytrhují slova z kontextu.“ Dále napsal, že „posláním umělce v právním státu je být opozicí státu a ne hlásnou troubou propagandy, jak je psáno v Pirkej Avot ‚Měj v oblibě práci a oškliv si moc…‘. Film preferuje život a spolupráci a lásku. Je příkladem prostoty, v níž lze žít společně.“ Aloni ještě dodal: „Moje láska k zemi a ke všem jejím obyvatelům je bez rozdílu vyznání, rasy, pohlaví a původu. Moje láska ke všem je úplná a nezpochybnitelná.“

Demokraticky však lze  pochybovat o úplné a nezpochybnitelné Aloniho lásce ke všem obyvatelům země, neboť výjimkou jsou jistě členové, dle jeho slov, fašistické vlády, část poslanců Knessetu a též osadníci v Judsku a Samaří.
Je-li izraelská vláda tak špatná, ba přímo fašistická, měl by možná režisér Udi Aloni zvážit zda od ní může přijmout dotace na své umělecké projekty.

Jedna reakce na Mezinárodní filmový festival Berlinale a režisér Udi Aloni

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2016
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29  
Archiv