… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Nález výjimečné 2 tisíce let staré zlaté mince (+ video) 5.00/5 (100.00%) 18 ohodnocení

zlatá mince císaře Trajána s portrétem císaře Octavia Augusta

zlatá mince císaře Trajána s portrétem císaře Octavia Augusta

Výjimečnou zlatou minci z roku 107 občanského letopočtu našla izraelská turistka Laurie Rimon při procházce po archeologické lokalitě ve východní Galileji. Peníz, zobrazující římského císaře Octaviana Augusta, je teprve druhým exemplářem svého druhu na světě. Informaci zveřejnil včera Izraelský památkový úřad.

Mince s portrétem císaře Augusta byla vyražena za vlády císaře Trajána jako součást série mincí věnovaných jeho předchůdcům. Dosud byl znám její jediný exemplář, který se nachází v Britském muzeu.

nálezkyně s mincí

nálezkyně s mincí

Laura Rimon z kibucu Kfar Blum minci objevila náhodou, když si při výletu s přáteli všimla třpytu v trávě. Pracovníci Izraelského památkového úřadu, které turisté na místo přivolali, pak zjistili, o jak výjimečný nález se jedná.

Trajánova mince

Trajánova mince

„Tato mince, vyražená v Římě v roce 107 o.l., je celosvětově výjimečná. Na jejím rubu jsou symboly římských legií vedle jména vládce Trajána a na líci – namísto vyobrazení císaře Trajána, jak bylo v tu dobu obvyklé – je portrét císaře B*žského Augusta,“ vysvětlil Dr. Dany Sjon (Danny Syon) z památkového úřadu.

Podle Dr. Donalda T. Ariela, který je hlavním kurátorem mincovního odboru Izraelského památkového úřadu, může být mince dokladem přítomnosti římské armády v oblasti, zřejmě v kontextu potlačování aktivit stoupenců Bar Kochbby v Galileji.

„Je velmi těžké to určit jen na základě jediné mince. Historické prameny popisující tuto dobu uvádějí, že někteří římští vojáci dostávali každý den vysoký žold tří zlatých mincí, ekvivalent 75 stříbrných šekelů. Kvůli jejich vysoké hodnotě si vojáci nemohli za tyto zlaté mince nakoupit zboží na trhu a obchodníci je nerozměňovali,“ uvedl Ariel s tím, že Trajánovy bronzové a stříbrné mince nejsou v Izraeli ničím neobvyklým, ale zlaté naopak zcela výjimečné.

„Dosud jsou ve Státním pokladu registrovány jen dvě zlaté mince tohoto císaře – jedna z Givat Šaul u Jeruzalémě a druhá oblasti Kirjat Gat, a detaily jejich vyhotovení se liší od výjimečné mince, kterou našla Laurie,“ dodal.

Trajánova zlatá mince

Trajánova zlatá mince

Izraelská památková správa vysoce ocenila, že nález byl řádně předán odborníkům. „Laurie předvedla exemplární příklad správného občanského chování,“ prohlásil mezi jiným Nir Distelfeld, inspektor odboru boje proti krádežím starožitností. Izraelský památkový úřad udělí nálezkyni oficiální certifikát s poděkováním.

Jedna reakce na Nález výjimečné 2 tisíce let staré zlaté mince (+ video)

  • gugi napsal:

    Až zarážející je podoba Augusta s profilem mé ušlechtilé tváře, která se rovněž ve východní Galileji vyskytovala …. Před léty jsem ji v onom místě (které diskrétně nejmenuji ze strachu před hledači pokladů) našel, ale nechal jsem ji tam, kde ležela, neboť jsem si řekl, že leží na správném místě a ať se s mojí podobou potěší někdo jiný později při opětovném nálezu… 😆 😆 😆

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2016
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv