… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Benjamin Netanjahu: Izrael nikdy neopustí Golanské výšiny (+ foto, video) 4.93/5 (98.57%) 28 ohodnocení

Izrael (mapa)Izrael ostře odmítl možnost, že by v rámci urovnání občanské války v Sýrii odevzdal svému arabskému nepříteli Golanské výšiny. S tímto vývojem počítá mírový plán, který při jednáních v Ženevě pro Sýrii prosazují Rusko a USA, tedy mocnosti, které si ze Sýrie dělají střelnici k předvádění svých zbraní.

V Sýrii již od roku 2011 zuří krutá občanská válka, v níž proti sobě stojí režim sekulárního prezidenta Bašára Assada, Islámský stát, jiné islamistické organizace a Kurdové.

Válka vypukla poté, kdy Assad v krvi utopil neozbrojené protesty proti své diktatuře. Umírněná protiassadovská opozice byla následně prakticky vyhlazena společným úsilím jak vládních vojsk tak islamistů, pro které společným nepřítelem.

Různé skupiny více či méně islamistických povstalců podporují zejména Saúdská Arábie, Katar, Turecko a USA. Assadův režim u moci drží Írán, libanonští teroristé Hizballáhu (Alláhovy strany) a poslední půl rok také Rusko. Další stranou konfliktu jsou Kurdové, kteří usilují zejména u autonomii a spolupracují dle potřeby s oběma předešlými stranami proti poslednímu hráči syrské války, jímž je Islámský stát.

syrská občanská válka, stav ke 4. 4. 2016; zdroj: tematický článek na Wikipedii "Syrian Civil War"

syrská občanská válka, stav ke 4. 4. 2016; zdroj: tematický článek na Wikipedii „Syrian Civil War“

Jak informovala minulý týden izraelská média, ministr zahraničí USA John Kerry v telefonickém rozhovoru s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem potvrdil, že v návrhu mírového urovnání syrské války je i představa, že Izrael předá Sýrii Golanské výšiny.

Tato strategická oblast umožňuje kontrolu nad celým severním Izraelem a v letech 1948 až 1967, kdy byla pod syrskou svrchovaností, byla využívána k ostřelování izraelských nížin. V roce 1981 Izrael Golany anektoval a byť se před lety vedla tajná jednání o možném předání většiny Golanských výšin zpět Sýrii výměnou za trvalý mír a ukončení syrského nepřátelství k Izraeli, dnes tato situace s ohledem na agresivní protiizraelský radikalismus prakticky všech syrských ozbrojených skupin nepřipadá v úvahu.

Izraelská vláda možnost předání Golan Sýrii nyní jednoznačně odmítla.

Golanské výšiny vždy zůstanou v izraelských rukách, Izrael nikdy Golanské výšiny neopustí

Pravidelné nedělní jednání izraelské vlády se symbolicky odehrálo poprvé v dějinách Izraele na Golanech a premiér Netanjahu se vyjádřil nezvykle přímě: „Nadešel čas, aby si mezinárodní společenství uvědomilo realitu. Zaprvé, že ať bude na druhé straně hranice kdokoliv, hranice se nezmění. A zadruhé, že po 40 letech nadešel čas, aby mezinárodní společenství konečně uznalo, že Golanské výšiny zůstanou navždy pod izraelskou svrchovaností.“

skupinové foto izraelské vlády na Golanských výšinách, 17. 4. 2016; autor: Úřad předsedy vlády Izraele

skupinové foto izraelské vlády na Golanských výšinách, 17. 4. 2016; autor: Úřad předsedy vlády Izraele

„Rozhodl jsem se uskutečnit toto jednání na Golanských výšinách, abych vyslal jasné poselství. Golanské výšiny vždy zůstanou v izraelských rukách, Izrael nikdy Golanský výšiny neopustí,“ dodal předseda vlády.

Benjamin Netanjahu připomněl, že ve starověku byly Golany integrální součástí Izraele, což je prokázáno archeologickými nálezy synagog. Dodal, že Golany, které nyní mají okolo 50 tisíc obyvatel, jsou integrální součástí Izraele i v moderní době.

historicky první zasedání izraelské vlády na Golanských výšinách, 17. 4. 2016; autor: Úřad předsedy vlády Izraele

historicky první zasedání izraelské vlády na Golanských výšinách, 17. 4. 2016; autor: Úřad předsedy vlády Izraele

„Po 19 let, kdy byly Golany pod syrskou okupací, sloužily jako místo pro bunkry, ostnatý drát, miny a agresi – byly využívány k válce. Během 49 let, kdy jsou Golany pod izraelskou kontrolou, jsou využívány k zemědělství, turismu, ekonomickým iniciativám, výstavbě – jsou využívány mírově,“ uvedl předseda izraelské vlády. Dodal, že v sobotu večer v rozhovoru s ministrem zahraničí USA Kerrym vyjádřil pochybnost nad tím, že by se Sýrii znovu vrátila do podoby, v níž byla před válkou.

„Perzekvuje menšiny, jako jsou křesťané, Drúzové a Kurdové, kteří spravedlivě bojují za svou budoucnost a bezpečnost. A na druhé straně jsou teroristické síly – vedené Islámským státem, Íránem, Hizballáhem a dalšímu, kdo chtějí pod vládu extrémního islámu dostat Sýrii a region a posléze celý svět.“

Benjamin Netanjahu dodal, že Johna Kerryho informoval, že Izrael není proti diplomatické dohodě v Sýrii, ale ta nesmí být na účet izraelské bezpečnosti, což znamená, že nakonec musejí ze Sýrie zmizet síly Íránu, Hizballáhu a Islámského státu.

O budoucnosti Sýrie a dopadu na bezpečnost Izraele bude izraelský premiér jednat ve čtvrtek v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

3 reakce na Benjamin Netanjahu: Izrael nikdy neopustí Golanské výšiny (+ foto, video)

    • Jeitteles napsal:

      Já budu spokojen až v okamžiku, kdy to uzná většina klíčových mez. hráčů. Do té doby je to „pouze“ prohlášení jedné vlády. Až se vláda změní a premiérem bude třeba Herzog nebo Livni, tak na vrácení Golan třeba přistoupí. Tuším naposledy byl k tomuto kroku ochotný Olmert.

  • Oblovka napsal:

    Z celého srdce s Vámi, pane „talarichu“ souhlasím, a to tzv. “ nejsem Váš“ (tedy po předcích jen z malé části). Jordán by měl být hraniční řekou. Hlavně se nevzdávat a neustupovat. Velkorysosti už bylo ze strany Izraele až moc.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2016
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv