… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Tryzna v Lese československých mučedníků 5.00/5 (100.00%) 14 ohodnocení

Senátor Dr. Tomáš Grulich během projevu

Senátor Dr. Tomáš Grulich během projevu

 

Ve čtvrtek 26. května se konala tradiční tryzna na památku obětí Československých obětí Šoa v Lese československých mučedníků nedaleko Modiin .  Po zahájení pietního setkání  byla odhalena pamětní deska sereďské židovské obce. Připomeňme, že v Seredi byl též pracovní tábor pro Židy v době tzv. Slovenského štátu a odtud odjížděly transporty do Osvětimi. Předseda Sdružení československých Židů v Izraeli Natan Steiner přivítal účastníky tryzny, kterých se letos sjelo více než dvě stě ze všech částí Izraele a taktéž uvítal vzácné zahraniční a domácí hosty.

Kantor Josi Feuerlicht (synovec pražského vrchního kantora Viktora Feuerlichta, z.l.) pronesl modlitbu za zavražděné čs. Židy během holokaustu. Poté vystoupil velvyslanec České republiky v Izraeli J.E. Ivo Schwarz, který ve svém projevu připomněl i část své rodiny, která zahynula v nacistických koncentračních táborech a proto se nikdy nedostala do zaslíbené země. Dále vystoupil s projevem velvyslanec Slovenské republiky dr. Peter Hulenyi, který připoměl 70. a 80. Léta, kdy vyrůstal, kdy se mnohdy antisemitismus skrýval za tzv. antisionismem a říci něco pozitivního o Izraeli se nepřipouštělo. Pan velvyslanec vzpomenul velmi záslužný počin, totiž slavnostní otevření Muzea holokaustu v Seredi, které se uskutečnilo 26. ledna t.r., což on považuje za událost desetiletí, a při níž byli přítomni tři ústavní činitelé – prezident Andrej Kiska, předseda vlády Robert Fico a bývalý předseda parlamentu Peter Pellegrini. Pan velvyslanec uvedl, že otevření muzea je důležité právě v době, kdy se do parlamentu dostala fašistická strana, která zpochybňuje holokaust. Po něm vystoupil s projevem senátor dr. Tomáš Grulich, jenž hovořil o památníku vybudovaném v areálu bývalého nádraží Praha-Bubny, odkud odjížděly transporty do Terezína. Přítomné pozdravil též ředitel Památníku Terezín a předseda PŽO dr. Jan Munk. Poté hovořil bývalý vrchní rabín Ašdodu Sinaj Adler, rodák z Prahy a přeživší ghetto Terezín a koncentrační tábory Osvětim a Mauthausen. Ve svém projevu zdůraznil, že jej zachránila pevná víra v Boha a lidská povinnost nikdy se nevzdávat a nepropadnout beznaději. Závěrem pozdravili účastníky pietní tryzny bývalý velvyslanec Izraele v Československu po obnovení diplomatických styků roku 1990 Yoel Sher, předseda bratislavské ŽNO pan Egon Gál, přeživší tábor v Seredi Naftali Furst z Haify a ředitel organizace „Amcha – עמך“ Arie Barnea. Závěrem pronesl kantor Feuerlicht modlitby E-l male rachamim a kadiš. Tryzna byla zakončena zpěvem izraelské hymny Hatikva.

IMG_1522[1]

Velvyslanec ČR Ivo Schwarz

IMG_1530

Velvyslanec SR Peter Hulenyi

IMG_1543

Rabín Sinaj Adler

IMG_1544

Velvyslanec Joel Sher

IMG_1514

IMG_1510

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2016
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv