… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izrael zveřejní nevládní organizace převážně placené cizinou 5.00/5 (100.00%) 17 ohodnocení

euraIzraelské nevládní organizace, které z více než poloviny financuje zahraniční politická entita (cizí stát či například Evropská unie), budou muset tuto skutečnost uvádět ve všech svých publikacích či dopisech adresovaných voleným představitelům nebo úředníkům. Navíc bude na webu Registrátora nevládních organizací uveden seznam organizací, které jsou takto financovány, a zemí, odkud peníze dostávají.

Ukládá to nový zákon o transparentnosti financování nevládních organizací, který Kneset přijal ve třetím čtení včera večer.

Přijetí zákona předcházela šestihodinová debata a následné hlasování o 50 navržených pozměňovacích návrzích. Ve třetím a posledním čtení se pro zákon vyslovilo 57, proti zákonu 48 poslanců.

Již v současnosti musejí izraelské nevládní organizace hlásit Registrátorovi veškeré finanční příspěvky od zahraničních vlád, resp. vládami financovaných zahraničních organizací, nicméně tyto údaje zatím nebyly zveřejňovány.

Iniciativa za zavedení transparentnosti do financování nevládních organizací cizími vládami budila od počátku odpor těch, jichž se týká. Současně nebylo možné přehlédnout, že z 27 dotčených organizací převážně placených cizinou jich 25 prosazuje levicovou či krajně levicovou agendu.

V Izraeli je v současnosti registrováno více než 30.000 nevládních organizací, aktivních jich je přibližně polovina. Přibližně 70 z nich se zabývá izraelsko-palestinskoarabským konfliktem a dostává peníze zejména od Evropské unie, Švédska, Dánska, Belgie a Norska.

Stoupenci přijetí zákona o transparentnosti argumentovali tím, že veřejnost má právo vědět, kdy se zahraniční vlády snaží ovlivňovat izraelskou politiku.

Jeden z předkladatelů zákona, poslanec Becalel Smotrič (Bezalel Smotrich, ‚בצלאל סמוטריץ) ze strany Židovský domov (Bajit Jehudi), včera označil financování izraelských nevládních organizací zahraničními vládami za netransparentní metodu prosazování zájmů cizích zemí v Izraeli.

„Jakýkoliv způsob, jímž se jiné země snaží zasahovat do izraelských vnitřních věcí, musí být transparentní. A to tento zákon zavádí… Když zahraniční zasahování je zveřejněno, každý občan se může rozhodnout, zda je či není legitimní,“ prohlásil Smotrich s tím, že zveřejnění zahraničního zasahování sníží jeho vliv na izraelskou demokracii.

Zákon, který za vládu předkládala ministryně spravedlnosti Ajeled Šaked (Ayeled Shaked), měl i podporu premiéra Benjamina Netanjahua, který jej dříve označil za „demokratický a nezbytný.“

Netanjahu již dříve na shromáždění své strany Likud uvedl příklad Baskicka, kde je řada organizací, které se více či méně mírumilovně snaží o odtržení této oblasti od Španělska. „Zkuste si představit, že Izrael financuje baskické organizace za nezávislost,“ prohlásil.

V bouřlivé debatě se naopak levicových organizací placených cizinou zastali levicoví poslanci, kteří si někdy příliš neviděli do úst. Předseda strany Práce a vůdce parlamentní opozice Jicchak Hercog například zákon o transparentnosti označil za příznak, že do izraelské společnosti se „vkrádá pučící fašismus.“

Levice také kritizovala to, že zákon se týká pouze peněz od zahraničních vlád a nedopadá na soukromé finanční podpory, kterých se dostává izraelským organizacím podporujícím židovskou přítomnost v Judeji a Samaří. Stoupenci zákona k tomu konstatovali, že zákon je férový, protože soukromé finance nepostihuje bez ohledu na politickou afilaci přijímajících izraelských nevládních organizací, a finanční podpora soukromých zahraničních subjektů je výrazně méně nebezpečná, než zasahování cizích vlád.

Znepokojení nad zákonem vyjádřily již dříve některé cizí státy, včetně USA, a také Evropská unie.

Právě EU a některé její členské země poskytují štědré granty izraelským nevládním organizacím, jejichž cílem je prosazovat vznik arabského Palestinského státu či poukazovat na údajná pochybení Izraele při správě Judeje a Samaří. Bez těchto cizích peněz by přinejmenším některé izraelské nevládní organizace zhynuly na úbytě. O tom, že tyto NGO – mezi něž patří například v cizině hojně citovaný Mír nyní (Peace Now, Šalom achšav) – mají bytostný zájem na tom, aby zahraniční penězovody nevyschly, a proto nemají zájem na střízlivém popisu reálně existujících izraelsko-palestinskoarabských sporů, netřeba pochybovat.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2016
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv