… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Pokus o vojenský převrat v Turecku selhal 5.00/5 (100.00%) 15 ohodnocení

generál Umir Dundar, velitel 1. armády, podpořil vládu

generál Umir Dundar, velitel 1. armády, podpořil vládu

Vojáci, kteří včera večer v Turecku zahájili pokus o státní převrat, jsou poraženi. V zemi permanentních čistek na posílení Erdoganova islamistického režimu se jim nepodařilo získat včas dostatečnou podporu a během noci nedokázali na svoji stranu dostat média a veřejnost.

Prohlášení vzbouřených vojáků bylo přečteno ve státní televizi TRT hlasatelem, nepodpořilo jej však charismatické vystoupení žádné osobnosti. Selháním, které do značné míry předurčilo osud pokusu o převrat, bylo ponechání na svobodě prezidenta Erdogana i předsedy vlády Yildirima. Ti se ihned prostřednictvím moderních technologií a loajálních médií obrátili na veřejnost s výzvou k veřejné podpoře a provládní část společnosti je vyslyšela.

Vzbouřencům se – kvůli nezbytné konspiraci – nepodařilo dopředu zajistit podporu armádního vedení ani žádné významné osobnosti. Situaci mohli do určité míry zachránit dostatečně charismatickým a přesvědčivým mediálním vystupováním ihned po zahájení převratu. K tomu nedošlo a část společnosti, která by jinak zřejmě slyšela na výzvu k nastolení sekulárního prozápadního režimu, tak zůstává neutrální a ulice v noci zaplnili stoupenci současné vlády.

Při neexistující veřejné podpoře se tak od převratu odklonili ti, kdo mu mohli dát naději na úspěch. Ze zajetí na letecké základně v Ankaře se na svobodu dostal náčelník armádního generálního štábu generál Hulusi Akar. Od převratu se veřejně distancovali významní armádní a policejní velitelé a politické osobnosti včetně bývalého prezidenta Gülla a politických stran.

Jednotliví vysocí vojenští velitelé v televizi vyzvali vojáky svých jednotek k návratu do kasáren. Ümit Dündar, velitel turecké 1. armády, jejíž příslušníci se pokusu o převrat zejména účastnili, byl demonstrativně po dobu zajetí generála Akara jmenován úřadujícím náčelníkem generálního štábu a vyzval vojáky své jednotky ke složení zbraní.

Vládě loajální armáda již obsadila velení vojenské policie, která se podílela na pokusu o převrat.

Po celém Turecku bylo během noci a rána provládními složkami pozatýkáno přes 1.500 povstalců či lidí podezíraných ze spojení s nimi. Podle vládních zpráv je mezi zatčenými 5 generálů a 29 plukovníků.

Při bojích zemřely povstalých desítky vojáků.

Naděje umírá poslední, ale v Turecku již prakticky zemřela. Zbývá nyní jej odhadovat, co bude po potlačení pokusu o převrat následovat. O represáliích a čistkách v armádě netřeba pochybovat, o utužení vnitřního režimu v zemi také ne.

prohlášení povstalecké Mírové rady

prohlášení povstalecké Mírové rady (Yurtta Sulh Konseyi)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2016
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv