… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu




Turecko: Kvůli údajné „podpoře převratu“ odvoláno 2.745 soudců 5.00/5 (100.00%) 15 ohodnocení

turecká Nejvyšší rada soudců a státních zástupců (HSYK)

turecká Nejvyšší rada soudců a státních zástupců (HSYK)

Předpověď, že Erdoğanova vláda využije neúspěšný pokus o vojenský převrat k vyřízení účtů se všemi svými odpůrci se naplňuje. Pokus o převrat začal včera dvě hodiny před půlnocí a potlačen byl dnes dopoledne a už odpoledne turecká Nejvyšší rada soudců a státních zástupců (Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, HSYK) odvolala z funkcí kvůli údajné podpoře převratu 2.745 soudců. Informaci přinesla turecká média.

Funkcí bylo zbaveno 541 soudců soudů první instance a 2.204 soudců vyšších soudů. Je jim kladena za vinu podpora převratu, která měla spočívat v napojení na údajnou tajnou teroristickou organizace FET/PDY řízenou islámským duchovním Fethullahem Gülenem.

HSYK také vyloučil svých 5 členů poté, kdy úřad ankarského vrchního vyšetřovatele rozhodl o jejich zadržení. Čtyři v nich jsou drženi ve vazbě.

Zadrženo je také 48 členů turecké Státní rady a ve vazbě zůstává 11 ze 140 členů apelačního soudu. Všichni jsou obviňováni za napojení na FETO/PDY.

Podle některých médií byl zatčen i soudce ústavního soudu Alparslan Altan.

Duchovní Fethullah Gülen, který má podle turecké vlády stát za převratem, byl dlouhá léta mentorem současného prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana. Poté, co se názorově rozešli, byl prohlášen za spiklence a pučistu, který se snaží v Turecku chopit moci. Má být tvůrcem doktríny tzv. paralelního státu. V současnosti žije v USA a turecký režim ho viní z přípravy současného převratu, byť ze všech zatím známých informací vyplývá, že pokus o převzetí moci provedli sekulární důstojníci, jimž naopak vadí islamizace země. Gülen pokus o převrat ostře odsoudil a odmítl jakoukoliv svoji účast na něm.

Média neuvádějí, jak konkrétně měla podpora pokusu o převrat – který trval sotva pár hodin – u jednotlivých zatčených a odvolaných soudců vypadat.

Při potlačování pokusu o převrat bylo zatčeno 2.839 lidí, nicméně počet není konečný a další zatýkání probíhají.

Amatérismus pokusu o převrat a rychlost a rozsah zatýkání a odvolávání z funkcí vyvolává pochybnost o tom, zda celý převrat nebyl vyprovokován a z pozadí řízení současnou tureckou vládou, aby jí dal do ruky nástroj k masivním represím.

5 reakcí na Turecko: Kvůli údajné „podpoře převratu“ odvoláno 2.745 soudců

 • gugi napsal:

  Připadá mi, že turečtí armádní pučisté se snažili o to, o co by by se měl snažit každý stát EU ve vztahu k islamizaci. Mám silný pocit, že pučisté byli právě ti, kdož chtějí vymanit Turecko z islamizace země a odstavit autokrata, který ji prosazuje. Domnívám se, že jednali v duchu nejlepších tradic sekulárně demokratické armády. Obdobně jako armáda egyptská, která hraje skoro stejnou roli v politických dějinách státu. Fráze evropských politiků o záchraně demokracie a klidu v Turecku svědčí o hluboké neznalosti tamních poměrů. Šašci z EU volají po klidu, ale neuvědomují si, že dusný klid umožňuje pozvolnou islamizaci Turecka. Vojenský establishment, kterého se někteří turečtí křiklouni a Erdoganovi fanatici tak obávají, je hořkou, ale účinnou medicínou.

 • talarich napsal:

  Postupná islamizace Turecka je podle mě neodvratitelná. Ta masivní podpora lidu byla až šokující. Problémem je evropská snaha o bližší kooperaci s Tureckem – bezvízový styk, jednání o členství v EU, NATO.
  Pro mě je to klasické naplnění fráze: „Hřejeme si hada na prsou“.

 • gugi napsal:

  Na úvod poměrně informativní shrnutí dosavadní situace :
  http://pravyprostor.cz/vyvoj-situace-v-erdoganove-turecku/

  … a poté další skoba do hlavy►►►Turecko, jemuž zatím není umožněn bezvízový styk, je nicméně členem NATO. Uvědomuje si EU ten průšvih? Diplomaticky řečeno – delikátnost situace? Členem NATO ( a tedy partnerem majícím přístup k tajným informacím strategického charakteru) je země, sunoucí se k islamizaci a nezakrývající koketování s islámskými radikály 🙄 🙄 🙄

  Proč ty obavy? Další skoba do hlavy:
  http://pravyprostor.cz/turecka-zakladna-incirlik-nejvetsi-uloziste-jadernych-zbrani-nato-vyborny-terc-pro-teroristy/

  …. a krasoduši v EU se zatím rozteskňují nad potenciálním zavedením trestu smrti v Turecku. Zná někdo poměry v tureckých penitenciárních zařízeních? Pobyt v těchto korekčních institucích je horší než trest smrti ►►► buď vás v nich umlátí, nebo přizabijí a nechají pojít po propuštění. Ty dosud zatčené oběti čistek jsou mrtví lidé, i bez oficiálního trestu smrti.

  Nejlepší ze všeho je v této době lovit Pokemony a prohánět Pikachu 😎

 • smal napsal:

  Turecko je v současné době, díky R. Erdoganovi, smrtelným nebezpečí pro Evropu i Izrael. Jakákoliv racionální dohoda s novodobým „Hitlerem“ je nemožná. Svět by si měl vzpomenout na ČSR v roce 1938, Mnichov a jalové žvásty Daladiera a Chamberlaina. Pokud se stavem v Turecku budeme chtít něco udělat, čímž mám na mysli konvenční likvidaci jejich strategické infrastruktury a vojenských kapacit, je právě teď, kdy jeho silové složky jsou destabilizované, ideální chvíle. Příště už bude nutné použít zbraně hromadného ničení.

 • gugi napsal:

  Evropa naneštěstí Turecko potřebuje. Leda by sama přitvrdila směrem k IS a problémům s migranty. Pokud zůstane měkká, musí se spolehnout na Turky … Tradičním historickým příznivcem Turecka je kdo? No přece sladká Francie. …a tady už evropská quazi – jednota začíná mít vadu na kráse. Rusové nemají Turky rádi, ale kdyby se Turecko (dejme tomu), zhroutilo, mají na krku odpovědnost za celý region, VČETNĚ KURDŮ, kteří jak všichni víme, jsou téměř neřešitelným problémem. Bojují proti IS po boku NATO, nicméně jsou (kontradiktorně) ve velice nepřátelských vztazích s druhou největší armádou NATO ►► s tureckou.
  Situace je neřešitelná – nikdo si nemůže dovolit vlítnout do Turecka a udělat tam pořádek evropského typu. To za prvé. Za druhé: Turecko musí předělat někdo zevnitř – nějaký nový Kemal Táta Turků – resp. armáda. Ať už za tím pokusem o puč byl kdokoliv – zbabral to. Takže ►►► zase za nějaký čas…. neboť si musíme uvědomovat jednu věc: akce budí protireakci a současná Erdoganova politicko-hygienická profylaxe 😛 mu vytváří tisíce nových oponentů, kteří to zanedlouho zkusí znovu (a lépe). Tentokrát ty bylo o fous a příště ? Příště už BINGO! 😀

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2016
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv