… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Íránské válečné lodě na cestě do Evropy 5.00/5 (100.00%) 13 ohodnocení

5

Velitelé námořnictva Íránu a Itálie během jednání v Teheránu (foto agentura Irna)

Írán ve svých strategických plánech, stát se opět velmocí s níž je třeba počítat i v Evropě,  zahájil jednání o umístění svých lodí v některém italském vojenském přístavu. V této souvislosti upozornily americké vojenské zdroje Izrael, že bude muset přizpůsobit své strategické plány v oblasti svých výsostných vod. V blízkém okolí Izraelských břehů se nyní nacházejí vojenské lodě Ruska, Íránu a Egypta, které jsou sofistikovanější než kdykoli v minulosti.  Poprvé toto varování zaznělo, když Rusko umístilo ve Středozemním moři letadlovou loď Admirál Kuzněcov a Egypt převzal ve Francii loď Anwar El Sadat, která na své palubě může nést 92 helikoptér a druhá taková loď se jménem Gamal Abdel Nasser byla dodána 16. září. Izraelské podcenění celé situace vyšlo najevo, když minulý týden vrchní velitel Íránského námořnictva Kontradmirál  Habibollah Sayyari splnil přání nejvyššího íránského vůdce Ajatoláha Ali Khameneiho, aby získal vojenské přístavy pro íránskou flotilu v Sýrii a Itálii a tak zajistil trvalou přítomnost íránského námořnictva ve Středozemním moři. Íránský kontradmirál jednal rychle. 5. září navštívil Teherán vrchní velitel italského námořnictva Kontradmiral Roberto Chia Marcella a již 24. září kotvila v přístavu Bandar Abbás první italská korveta jménem Euro, přístav Bandar Abbás je také městem, kde sídli vrchní velitelství íránských Revolučních gard. 

Nejvzdálenějším místem, kde dosud kotvily íránské válečné lodě  byl Adenský záliv. Intervence vojenských plavidel Egypta, Saudské Arábie a Emirátů ve válce, která bez větší publicity zuří v Jemenu, inspirovaly Írán k tomu, aby umístila své válečné lodě ve Středozemním moři, protože společná akce výše zmíněných zemí zabránila Íránu umístit svá plavidla ve na březích strategicky důležitých přístavů u průlivu Bab-al-Mandab přímo u Rudého moře. Vojenským zdrojům je známo, že íránské námořnictvo se snaží splnit  ajatolláhovo přání a doplnit stav válečných lodí, včetně letadlových a také ponorek typu Dolphin, které Německo prodalo Izraeli. Odtud tedy oslovení Říma, aby Itálie byla nápomocna posílení íránského námořnictva.  Nicméně jednání obou kontradmirálů skončilo vlažným prohlášením, že je třeba upevnit bilaterální vztahy. Írán má bezpochyby dostatek prostředků na investice do do nových válečných lodí, zatímco Itálie má zájem takové lodě pro Írán dodat. Italové také nemají nic proti tomu, aby Írán používal jejich vojenské přístavy z nichž pozvolna odplouvají válečné lodě USA: Proto také kontradmirál Marcella v Teheránu prohlásil, že v budoucnosti budeme svědkem toho, že italské válečné lodě budou kotvit v íránských přístavech a vzájemná vojenská pomoc se bude prohlubovat v různých oblastech vojenského zájmu.

Íránský kontradmirál Sayyari zmínil, že Itálie má 8000 km břehů což má značný strategický význam a není pochyb o tom, že ve Středozemním moři budou vedle italských válečných lodí operovat i lodě Íránské.

 

 

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2016
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv