… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Štěňátka z druhého vrhu Kanaánského psa v CHS Storytelling, který se narodil 7.7.2016, se rozcházejí do nových domovů. 5.00/5 (100.00%) 11 ohodnocení

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Z osmi štěňátek zůstávají v CHS jen tři, z toho už jen jeden pejsek a jedna psí holčička nové páníčky zatím nemají. Po čtyřletém soužití s (postupně) třemi vlastními Kanaánskými psy a zkušenosti s koučováním majitelů pěti štěňat z prvního vrhu, si někdy kladu otázku, proč jsem vlastně tak moc toužila po tomto plemeni, proč mne tak baví a jak je možné, že o něj lidi mají takový zájem. Někdy je totiž soužití s těmito divokými, primitivními psy celkem náročné. Do chování psích domácích mazlíčků alá pudlík mají hodně daleko. Pokud se rozhodnou, přeskočí hravě dvoumetrový plot zahrady nebo nezastřešeného kotce. Umí si na zahradě vyhrabat luxusní nory s několika podzemními ložnicemi a dvěma východy. Cizí lidi, psy, kočky a další zvířata považují (alespoň v prvních minutách) za nepřátele. Jsou velice přísní psího chování – jakmile se nějaký mladší pes začne chovat „nesprávně“, tak ho hned poučují o správných psích mravech. To se pochopitelně oněm psům a jejich majitelům pramálo líbí. Pozemek hlídají s tak velkou chutí, až vás někteří sousedé přestanou zdravit. Na kynologickém cvičišti vám doporučí soukromé lekce. Na procházkách parku s nimi zažíváte často frustraci, protože přichází jedno zklamání za druhým.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Angie Od Dvou cedrů – pyšná matka

Proč tedy ta ohromná, naplňující radost z toho, že je máme?

Jedna z přítelkyň nedávno sdílela na sociální síti můj příspěvek s nabídkou štěňátek a nadepsala ho „Nechcete mít kousek Izraele doma?“

Foto 5 b Brura a Boaz

Fascinuje mne, jak tahle jediná věta přesně vystihuje naše snažení. Noked je přesně takový náš kousek Izraele.

Foto 11 Noked na boudÏ

Fascinující, obdivuhodný, nádherný, silný, zprvu nedůvěřivý, opatrný, svérázný, svůj, neúplatný, učenlivý, chytrý a – když na něj jdete s láskou – s chutí spolupracující, ale zároveň neovladatelný, když jeho důvěru nemáte a nebo když vidí, že vaše řešení situace není nejlepší. Soužití s ním je tak nesmírně obohacující!

Foto 13 Noked a Sangie

 

Nokeda jsme si dovezli z jeruzalémského předměstí Shaar Hagai před více než dvěma lety. Kvůli veterinárním pravidlům k nám mohl přijet až v 7 měsících věku, jako tedy dospívající mladý pes. Po příjezdu si u nás poměrně dlouho zvykal. Vzhledem k tomu, že mám doma hodně psů, se kterými pracuji (především záchranářský výcvik – plochy, sutiny, stopy a canisterapie), necvičila jsem ho. Neměla jsem žádné ambice ho vycepovat a ukázat světu, že to jde. Vůbec jsem ho nic neučila. Ani sedni, ani k noze. Prostě nic. Jen jsem ho měla ráda a žila jsem s ním a rovíjeli jsme společný vztah (na to se osvědčilo běhání po okolí). Výsledkem je, že je to velice milý a ovladatelný pes. Vše, co potřebuji k běžnému soužití, v pohodě udělá. Může – na bezpečných místech chodit na volno – přijde spolehlivě. Nechá se odvolat od zvěře. Když chci, aby šel do kotce, jde do kotce. Když k nám přijde návštěva, chová se slušně, neobtěžuje ani přílišnou vtíravostí ani štěkáním. A dokonce na povel (vlastě spíše pokyn či prosbu, protože povely nemá naučené) odvrátí hlavu od psa na procházce, nevrčí na něj. Ale není to ovčáská stoprocentní poslušnost. Nikdy vlastně dopředu nevím, zda mne poslechne nebo ne (nebo spíš jak dlouho to bude trvat). A každé poslechnutí je pro mne zázrakem. Jednou jsem ho vzala na traily a vystopoval malou „ztracenou“ holčičku stejně kvalitně jako trénovaný pes.

Foto 17 Noked na stopÏ

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2016
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv